Autor Tema: Безпашни период  (Pročitano 15121 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Безпашни период
« Odgovor #15 poslato: Jun 27, 2018, 13:38:08 »
Ja sam  zabrinut sto je vegetacija poranila, prvi suncokret je otvorio 18. Juna , znaci da bi sada trebao bas mediti a vreme ocajno, kisa i hladno.Sve je ove godine brzo doslo a jos brze proslo pa stoga i zabrinutost.  Suncokret je prosle god. medio do 20 . Jula a kasnije, samo u naznakama, mislim da cemo ove god. imati jos duzi bespasni period i treba biti oprezan sto se zaliha tice, pcele bolje znaju od nas, urade redukciju legla ali opet.

Van mreže Marko Brkic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Deliblatska peščara
Odg: Безпашни период
« Odgovor #16 poslato: Jun 27, 2018, 14:19:03 »
Ja sam nov u pcelarstvu, ali me zanima jedna stvar. Zar ne zavisi cvetanje suncokreta i od trenutka kada je bilo sejanje? Znam da je suncokret generalno krenuo da cveta, ali lokalno moze biti izuzetaka ukoliko je i setva kasnila nedelju, dve dana za prosecnim terminom setve suncokreta ove godine. Npr. kod mene u blizini postoji jedna poveca parcela gde bi trebalo da krene tek sredinom sledece nedelje, a od vikenda krece toplije vreme. Imam li srece ili nisam nesto dobro shvatio?

Pozdrav,
Marko

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Безпашни период
« Odgovor #17 poslato: Jun 27, 2018, 15:03:23 »
Ja sam nov u pcelarstvu, ali me zanima jedna stvar. Zar ne zavisi cvetanje suncokreta i od trenutka kada je bilo sejanje? Znam da je suncokret generalno krenuo da cveta, ali lokalno moze biti izuzetaka ukoliko je i setva kasnila nedelju, dve dana za prosecnim terminom setve suncokreta ove godine. Npr. kod mene u blizini postoji jedna poveca parcela gde bi trebalo da krene tek sredinom sledece nedelje, a od vikenda krece toplije vreme. Imam li srece ili nisam nesto dobro shvatio?

Pozdrav,
Marko
                                                                                                           
                     Наравно да зависи од времена сетве. Тако и отвара , свака парцела посебно у зависности од тога када је посејана. Међутим зависи и од временских услова који могу да убрзају или успоре време цветања.
                     Ове године све је цветало и стизало раније од просечних година за око 10 - 15 дана . Неке културе чак и са већим одступањем. На пример жито. Вековима се жање око Ивањдана ( око 7.јула ). Ове године жетва је кренула пре недељу дана а како стоје ствари проклијаће пре него што се пожање. До Ивањдана сигурно неће издржати.
                     Исто је и са сунцокретом. Код мене га сељаци баш много сеју задњих година. Никада са цветањем није кренуо пре првог јула. Кажем кренуо а отваро је и до 10 - ог - 15 -ог. Ове године је већина њива у Шумадији и Поморављу преко 80 % процветала пре десетак дана. Време цветања му полако пролази у кишном и прохладном периоду. Зато забринутост.
Овде су парцеле мање него у Војводини , по неколико хектара свака и зато се лакше прати општа појава него код вас.
                    Значи добро си схватио. Имаш среће и искористи сунцокретову пашу. Медно ти било.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Безпашни период
« Odgovor #18 poslato: Jun 27, 2018, 15:30:10 »


                         Након малопређашњег телефонског разговора са колегом Мајканом ( Зоран Дрпљанин ) реших да се поново јавим на овој теми. За јуни месец ове године метеоролози су благовремено рекли да ће бити изразито кишовит и влажан. Погодили су. За јули кажу изразито сув и топао са чак 21- им тропским даном. И на овоме им верујем па зато и пишем на овој теми.
                         Првих десетак сунчаних дана јула би нам више него требало. Сељацима да обаве жетву а пчеларима да извуку нешто од сунцокрета који је поранио. Након тога куд који мили моји , мало је тога што ће процветати. У мом крају тада наступа такозвана " бетон " паша. Нема ничега. Лакше је разбијати камен него окопати башту. Беспашни период .
                         Е , сад питање је како му доскочити ? Када наступи већ је касно мора се предупредити.
                         Мајкан рече да размишља да ли да вади сунцокрет из кошница или да остави пчелама ?
                         Рекох му да ја ту дилеме немам. Шећер је још увек јефтин и ја ћу сада  уложити у њега. На крају сунцокрета , кога не верујем да ће нешто посебно бити  бар код нас у Шумадији где и иначе не меди нешто посебно , један број рамова са медом одмах у магацин али без врцања. Сахарске јулске и августовске дане и врућине пребродити са ретким шећерним сирупом. У  септембру за зимницу сваком друштву вратити по два рама сунцокрета.
                        Ово посебно стога што се задњих година у септембру појављује медљика , одлична за људе али погубна за пчеле. Корист је овако вишеструка. Јефтин сунцокретов мед као додатак пчелама за зимницу  а скупа медљика нама у тегле . Добро и пчелама и нама.
                        Размислите о овоме већ сада док је време. Јесенас ће сигурно бити касно.

Rakovac, hvala na ovom poučnom tekstu koji je napisan na vreme, tako da možemo lepo iyplanirati i preduzeti sve aktivnosti na pčelinjaku. Nadam se da će se cvetanje i medenje suncokreta malo produžiti nakon ovih kiša, za razliku od prošle sušne godine. Pozdrav iz Banata.

Van mreže Marko Brkic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Deliblatska peščara
Odg: Безпашни период
« Odgovor #19 poslato: Jun 28, 2018, 09:27:17 »
                     Наравно да зависи од времена сетве. Тако и отвара , свака парцела посебно у зависности од тога када је посејана. Међутим зависи и од временских услова који могу да убрзају или успоре време цветања.
                     Ове године све је цветало и стизало раније од просечних година за око 10 - 15 дана . Неке културе чак и са већим одступањем. На пример жито. Вековима се жање око Ивањдана ( око 7.јула ). Ове године жетва је кренула пре недељу дана а како стоје ствари проклијаће пре него што се пожање. До Ивањдана сигурно неће издржати.
                     Исто је и са сунцокретом. Код мене га сељаци баш много сеју задњих година. Никада са цветањем није кренуо пре првог јула. Кажем кренуо а отваро је и до 10 - ог - 15 -ог. Ове године је већина њива у Шумадији и Поморављу преко 80 % процветала пре десетак дана. Време цветања му полако пролази у кишном и прохладном периоду. Зато забринутост.
Овде су парцеле мање него у Војводини , по неколико хектара свака и зато се лакше прати општа појава него код вас.
                    Значи добро си схватио. Имаш среће и искористи сунцокретову пашу. Медно ти било.

Ok, videcemo. Hvala na odgovoru.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Безпашни период
« Odgovor #20 poslato: Jun 28, 2018, 12:25:06 »
Kolega, ti sada, dok je ovako lose vreme obrati paznju na zalihe, mislim ako se vreme prolepsa i ta parcela lepo otvori, donece za njih sigurno i onda neka normalna dopuna. Ja govorim za moje pasne prilike i suncokret koji je poranio i skroz otvorio jos 18. Juna, sada je lose vreme a on brzo prolazi i posle ide bespasni period na koji moramo obratiti paznju da ne bi ostali bez zaliha i imali prekid legla, sto je bio slucaj i prosle god. po onoj susi.

Van mreže Marko Brkic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Deliblatska peščara
Odg: Безпашни период
« Odgovor #21 poslato: Jun 28, 2018, 16:33:18 »
Kolega, ti sada, dok je ovako lose vreme obrati paznju na zalihe, mislim ako se vreme prolepsa i ta parcela lepo otvori, donece za njih sigurno i onda neka normalna dopuna. Ja govorim za moje pasne prilike i suncokret koji je poranio i skroz otvorio jos 18. Juna, sada je lose vreme a on brzo prolazi i posle ide bespasni period na koji moramo obratiti paznju da ne bi ostali bez zaliha i imali prekid legla, sto je bio slucaj i prosle god. po onoj susi.

Pre par nedelja je lipa bila u punom jeku i nisam nista vrcao, ove godine planiram eventualno da pokusam razrojiti u jos jednu kosnicu ukoliko suncokret ne zakaze. Ne planiram vrcanje do sledece godine, meda za sopstvenu upotrebu imam od dede i najbitnije mi je da drustvo stabilno udje u zimu. :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Безпашни период
« Odgovor #22 poslato: Jun 17, 2021, 09:47:27 »



На овој теми ништа није писано ево има већ три године. Нажалост она је актуелна по пар пута сваке године. Ево баш сада.
При врцању багрема сам сваком друштву оставио солидну залиху хране и у меду и у перги које је ове године било као никад до сада. Међутим , све то се брзо топи што значи да смо у сред безпашног периода. Кошнице пуне пчела , пуцају од снаге а унос мали скоро никакав. Чекамо липу.
Јуче сам прегледао један новоформирани пчелињак који је надомак Београда на крају Липовачке шуме. Пре недељу дана у свим кошницама је било добрих залиха хране. Јуче неке су је озбиљно смањиле. Ради се о ројевима који су испунили цео наставак и градили су сатне основе. У међувремену су сваке вечери прихрањивани са по 300 грама сирупа а имали су стављене и по пола погаче. Већина је погачу скроз однела а хранилице се до ујутру суве као барут. Препоручио сам повећање количине сирупа јер до јесени морају изградити још цео наставак сатних основа. Колико сирупа ? Онолико колико које друштво однесе преко ноћи. Мислим да сада на томе не треба штедети.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Безпашни период
« Odgovor #23 poslato: Jun 18, 2021, 17:13:45 »
Gorane, čitam ovo tvoje pisanje...htedoh nešto reći (al nereče ;) )...
Odem na pčelinjak da pogledam: Nije mi mnogo trebalo - sve si u pravu!!!


Još bih samo dodao: Društva gde je matičnom rešetkom ograničeno leglo na jednom nastavku...e to leglo je na svakom ramu od satonoše do donje letvice. Nema ni trunke medne kape. Ako lipa ne zamedi za neki dan...?! :o
p.s.
Danas je vaga "poravnala" oko 13h (što obećava neki "plus" - iako je svih ovih dana bilo 300-400g u minusu) :)

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Безпашни период
« Odgovor #24 poslato: Jun 18, 2021, 23:12:18 »
Kod mene traje bespasan perod od 15maja
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Безпашни период
« Odgovor #25 poslato: Jun 21, 2021, 08:11:17 »



Јуче у парку замирисала липа. А јутрос зором док сам аутопутем ишао од Велике Плане ка Београду на посао посматрао сам сунцокрет кога у Поморављу сваке године све више сеју. Добро је узнапредовао на парцелама на којима је раније посејан и почеће и он брзо да отвара. Нема од њега у мом крају неког великог уноса јер слабо меди али друштва живну , добро граде сатне основе и има користи.
Пчеле сам ових дана најчешће виђао по белој детелини а ни дивља купина још није завршила. Кренуле се велике врућине те се ноћу праве велике браде. Искуство ме учи са по врућинама крај Мораве има уноса. Јуче су баш добро радиле.
Ројевима додам увече по мало сирупа али ретког ( 5 кгр. шећера и 8. литара воде ). Носе брзо и ефикасно и до јутра су хранилице суве. Јутрос сам им пре 5. сати додао по парче погаче нека имају до следећег обиласка. Надам се да у среду изађем мало раније са посла и скокнем на брзину до Плане и поделим им по дозу сирупа. Сада им више треба воде те иако имам постављене појилице трудим се да им је доставим и кроз тај редак сируп. Ефекат се одмах види. Рој не продајем док сам не изгради бар једну сатну основу и матица је не залеже. То је тест који свака мора да прође а у томе јој се мора помоћи.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Безпашни период
« Odgovor #26 poslato: Jul 19, 2022, 08:29:14 »



Не волим ову тему али нажалост она је актуелна сваке године.


Временска прогноза нам каже да ће у наредних 15 - 20 дана бити тропске врућине. Днавна температура од 35 па чак до 40 степени а предвиђа се и 20 - так тропских ноћи када је температура 20 и више степени. У ово доба године мало шта цвета а и тога што има на овим температурама неће медити. Дакле већ смо ушли у безпашни период а он ће потрајати баш дуго.


Са друге стране један део сада залежених јаја ће бити зимске пчеле. Да би оне биле квалитетне потребно је да се узгајају квалитетно што подразумева обиље хране ( и меда и полена ) у кошници. Ако којим случајем не буде тако последице ће се видети крајем зиме и у рано пролеће наредне године када наизглед добра друштва нагло почну да копне и угињавају. Проблем постоји и са свежом водом која је пчелама неопходна и за узгој легла и за расхлађивање пошнице. Ово посебно код оних колега којима су пчелињаци удаљени па не могу редовно да додају воду у појилице. На крају крајње је време да се почне и са третманом против варое. Високе температуре и овде праве проблем у избору и средства и начина третмана.


Шта чинити при оваквом стању ствари ? Навешћу сопствено искуство.


Од прошлог викенда сам организовао редовну прихрану два пчелињака ретким сирупом 1 : 1 сваке вечери у количини од 1/2 литра. Овим поступком пчелама обезбеђујем неопходну количину хране и воде. Трећи пчелињак ће стартовати од наредног викенда нешто другачијом методом. Наиме , до тада ми мајстор завршава рам хранилице у које стаје по 3. литра сирупа те ће кошнице на овом пчелињаку добијати одједном већу количину ретког сирупа.


Што се варое тиче са њом сам се ухватио у коштац још од краја априла месеца. Једном делу кошница су постављани рамови грађевњаци те је вароа избацивана на тај начин. Друге су интензивно разројаване јер сам продавао доста ројева те је тако са затвореним леглом из тих кошница одлазила и вароа која се у њима налазила. И поред тога већ сам завршио са једним третманом тимолом код свих друштава док су температуре биле колико толико нормалне и то у трајању од 28 дана. Значи , варое сада не би требало да буде или је има у минималним , подношљивим количинима. Дакле за сада је све под контролом.