Autor Tema: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)  (Pročitano 22103 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #30 poslato: April 07, 2019, 11:46:13 »
Pozdrav kolega, ajde odradi te mega zajednice i izvestavaj redovno. Postujem tvoje razmisljanje ali pusti se Janse i vremena Marije Terezije, tada je priroda bila netaknuta, bez pesticida, hemije itd. klima se drasticno promenila a sa njom i ponasanje pcela. Ali postujem svacije razmisljanje.
Moja razmisljanja idu drugim smerom, maticu ograniciti na optimalan broj celija za razvoj u plodistu, negde oko 50 OOO, sto je jedan nastavak RV ili pet ramova Poloske. Pre ogranicenja se posvetiti sto boljem razvoju. I dalje tvrdim ako imamo puno legla i damo matici neograniceno sirenje, u slucaju loseg vremena u pasi, nemamo med . Posvetiti se dvema pasama, bagremu i u mom slucaju, suncokretu i izvuci maksimum. Imam i ja dvomaticne poloske sa dve matice stalno, ali i njih ogranicavam na po pet ramova a mediste ostavljam sa 15 ramova za medobranje sto su tri nastavka RV i bio bi presrecan da ta dva drustva napune sve medom u jednoj pasi , to je nekih pedesetak kg. meda ali u mojim pasnim uslovima je to prosto nemoguce. Da naglasim da su te Poloske konstrukcijski rasene za dvomaticno pcelarenje. Da te ne opterecujem pisanijom, ali pored RV, koje su odlicne kosnice, meni se najbolje pokazala jednomaticna Poloska sa 15 ramova, razvoj ide na deset ramova i pre pase ogranicenje na pet ramova plodiste i deset mediste. Sto cini tri nastavka RV.

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #31 poslato: April 07, 2019, 14:06:17 »
Pozdrav kolega.
Izveštavat ču sve. Uspeh i neuspeh. Pčele su dobro krenule sezonu. Imačemo jaka društva pre bagrema.
Jedva čekam da vidim, kako ču biti uspešan sa:
1) nikot apartom in mladim društvima
2) metodom velikih prinos
3) i više matica u kočnici bez matične rešetke.
Ovo leto neče biti dosadno.
Pozdrav

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #32 poslato: April 07, 2019, 18:51:16 »
Mozda je ovo vec neko postovao ali ovde mu je mesto. https://www.youtube.com/watch?v=rVyV-S0jVNY
Ovaj covek je sledio svoju ideju i drago mi je da je uspeo. Koliko sam razumeo kreirao je sedmoramne LR nastavke i negde sa jednom a negde sa dve matice pravi solitere. Mislim da je negde formirao i devet nastavaka u visinu?! Pitanje je sad da li matica komanduje u kosnici? Ako je odgovor da onda se namece pitanje na kom rastojanju (daljina) moze da prenese svoju komandu? Malo mi nestvarno da je to rastojenje od 2 m ? Ili to sve unutar kosnice drugacije funkcionise.

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #33 poslato: April 08, 2019, 12:40:24 »
Nema druge.
Treba probat.
Za mesec dana čemo biti  pametniji.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #34 poslato: April 17, 2019, 11:22:25 »
Pozdrav kolega.
Izveštavat ču sve. Uspeh i neuspeh. Pčele su dobro krenule sezonu. Imačemo jaka društva pre bagrema.
Jedva čekam da vidim, kako ču biti uspešan sa:
1) nikot apartom in mladim društvima
2) metodom velikih prinos
3) i više matica u kočnici bez matične rešetke.
Ovo leto neče biti dosadno.
Pozdrav

...dok cekamo rezultate da li si razmisljao kako se radi sa pcelinjim drustvom kad prodje pasa? Postoji opasnost od pojave laznih matica, kuda sa tolikom pcelama?

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #35 poslato: April 17, 2019, 18:27:31 »
Hvala na na komentaru.
Čuje se logički. Moglo bi se desit.

Ali teorija u vezi rojenja kaže ovo.

Pčela odlučuje o rojenju.  Rojenje se dogodi kad pčela nema više kud staviti matični mlječak .
Onda počinje da jede vlastiit i mlječak.  Naprave se promjene u pčeli i odmah počinju pripreme na rojenje.

Znači ako imaš neograničeno prostora u kočnici i dovolno hrane možeš imat  10 matica bez matične rešetke bez da roji.   Ako ima dovolno hrane matice se podnose i žive u slogi i miru.

I to ču probat .
Javim šta če se dogodit.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #36 poslato: April 28, 2019, 18:06:50 »
Evo jednog pcelara koji daje suprotna uputstva. Plodiste dole, Belcicev pristup sa plodistem gore nije dobar ?!


https://youtu.be/vMkmDRAr__c

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #37 poslato: April 29, 2019, 08:59:39 »
https://www.youtube.com/watch?v=vMkmDRAr__c&feature=youtu.be

Veoma sam ti zahvalan za ovaj link.
Ovaj što priča  izgleda veoma siguran u to što priča  i ima neke logike.

Ovaj link sam poslal autoru videa veliki prinosi.
Sad čekam da komentira ovaj tvoj video.
Još u ništa nisem ubeden. Sačekat ču njegov odgovor  i onda objavit i odlučit šta dalje.

U teoriji dvomatičnog pčeljarjena. Pre paše se stavi jedno plodište  u donji nastavak a drugo plodište na najviši nastavak.

Naša sam više  pčelara na Facebook  koji rade po tom metodu velikih prinosa. zamolio sam jih da podele iskustva.
Sad čekam odgovore.
lp.
 


Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #38 poslato: April 29, 2019, 09:36:27 »
https://www.facebook.com/search/posts/?q=Marko%20Parad%C5%BEik&epa=SERP_TAB
Na gonjem linku jih ima puno koji rade po tom metodu  prvi put.
Od ovih čemo dobit  odgovore posle vrcanja bagrema.
Od autora još nisam dobio odgovor.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #39 poslato: April 29, 2019, 09:51:50 »
Evo sada i ja odgledah onaj video o zabludama. Da bi se plodiste dzalo gore , postoje odredjene radnje koje se rade u odredjeno vreme i nema smanjenja prinosa, mozda povecanja ali smanjenja za pedeset posto, nikako. U drzanju plodista gore, obavezno se koriste MR i mrezasta pregradna daska, i odradjuju se radnje po redu, otvaraju se leta u odredjeno vreme i nema smanjenja prinosa , itekako pcele deponuju med u donje nastavke, preusmere se izletnice ali to nije tema za ovde.

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #40 poslato: April 29, 2019, 09:55:39 »
Ovo je pitanje na faceboog za autora ovog videa.
Pitanje?
Zanima me koje poteze je najbolje napraviti npr imamo više paša jednu za drugom bagrem Amorfa kesten suncokret...
Kužim pripremu za bagrem... Iz vrcam bagrem dal odmah ponovo prevješat leglo zatvoreno iznad matične ako idemo na amorfu.
Joso Pleš dal se tu može primjenit onaj tvoj sistem i za amorfu pošto kažeš da mora poslije bagrema matica na podnicu. Po tom bi bilo da se može trk na kestenu primijeniti taj sistem?

I odgovor Joso Pleš  -Autor
Svaki put moraš pripremati zajednice zbog samih lažnih matica. Do 25 dana i dok ima unosa bagrema sve dobro funkcionira. Poslije se mora sve vratit u prvobitni položaj i nakon 5,6,8 dana novo prevješavanje. Samo zbog lažnih matica.






Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #41 poslato: April 29, 2019, 13:50:11 »
Ovo odgovor autura( Joso Pleš)  veliki prinosi,    Na ovaj  video https://www.youtube.com/watch?v=vMkmDRAr__c&feature=youtu.be

 Ovaj pčelar priča o zabludi dizanjem matice pod krov i malim prinosima i do 50% Neke osobe ne razlikuju matičnu rešetku od snelgrova daske. Zbog toga i je takva priča ovog pčelara. Ako su pčele-leglo dignute pod krov na matičnu rešetku meda će biti puno manje nego u klasičnom pčelarenju. Ako se matica odvaja sa plodištem na snelgrovu dasku te dodatno pojačamo medišta sa pomoćnim zajednicama a iz plodišta dodatno ode izletnica dole u medište napravili smo super jako društvo. Pčele osjete maticu iznad sebe a leglo se je u početku paše izleglo i pčele su oslobođene od svih kućanskih poslova i samo nose nektar. Zajednica koja ostane bez matice u nekoj paši strašno puno donese meda. Zašto je to tako? Recimo dvije zajednice zasebno donesu svaka po 7 kila meda a jedna spojena sa drugom donese 70 kila meda. To je ta razlika u prinosima o kojima ja govorim i načinu pčelarenja. Ovo što on priča je klasični način pčelarenja sa dva medišta i jednim plodištem. Matica je ograničena na jednom nastavku. Nadalje on kaže da mi maticu ne ograničavamo već da je ograničavaju pčele unosom nektra. Zašto služi onda matična rešetka? Da nema matične rešetke matica bi legla kroz tri nastavka. Koliko on dobije meda i koliko je zadovoljan sa svojim načinom pčelarenja i da li pozna bolje načine pčelarenja sa većim prinosima u to ja nebi ulazio. Svaki pčelar početnik na ovaj način pčelari kao ovaj pčelar. Opet ponavljam ako je čovjek zadovoljan sa svojim načinom pčelarenja nek ne odustaje od toga. Naveo sam zašto ja nisam zadovoljan sa takvim načinom pčelarenja. Kod mene nema rojeva i rojevnih nagona a na klasični način pčelarenja skuplja rojeve. Gdje su i tu onda prinosi?

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #42 poslato: April 29, 2019, 19:40:44 »
Ja sam napravio svoja tri solitera i kako vi Slovenci kazete: "Kar bo pa bo". Izvinjavam se ako nisam nesto ispravno napisao, davno sam bio vojak u dezeli (Vipava pa Sezana). Da li ce da bude nesto meda u njima to mi je totalna enigma i zavisi od mnogo cega a ne samo tehnike pcelarenja. Lokalni pasni uslovi za razvoj pcelinjeg drustva a potom izdasnost bagrema dirigovana meteoroloskim (ne)povoljnim uslovima. Ovih dana pada kisa... sta bude bice.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #43 poslato: April 30, 2019, 12:39:05 »
Poslusaj predavanja Zorana Sevica. To je modifikovana tehnika Vlade Hunjadija ( ako nisam pogresio ime I prezime :) ). Posto volis da eksperimentises nije lose da cujes kako on radi .... Mi smo ove godine napravili 17 drustava gde smo 20 dana pred bagrem satavili preko maticne resetke proizvodno I pomocno drustvo. Ovih dana cemo iamti haos jer treba vaditi legal I odvojiti stare matice, a vreme nam ne ide nikako na ruku ... Njegova tehnika je nazvana " Tehnika na proizvodnju meda I rojeva". Lep pozdrav :)

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #44 poslato: April 30, 2019, 13:02:40 »
Nek vam je Bog u pomoci.