Autor Tema: Pčelinjak "Ispod Brekinje"  (Pročitano 31261 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Ispod Brekinje"
« Odgovor #120 poslato: Novembar 27, 2023, 20:40:18 »
Pozdrav svim članovima foruma Košnice Voja sa pčelinjaka "Ispod Brekinje".
Još uvijek postoji :) ustvari zadnjih nekoliko godina nije se nešto posebno ni mijenjao.
Sedamdesetak Rodnih Voja mirno spava svoj zimski san na obroncima  Manjače.
To je moja oaza mira udaljena dvadesetak kilometara od centra Banjaluke u koju hitam kad god se ukaže prilika.
Većina vas koja ovo čita zna šta znači ljubav prema pčelama i nebih previše objašnjavao kako se osjećam kad sjednem pored pčelinjaka,gledam,osluškujem i duboko udahnem svježi i opojni vazduh.
Juče odradih Oksalnu.
Pčela u prosjeku četiri do šest ulica, ima i par slabića i nekoliko sa sedam,osam i devet ulica.
Uglavnom višegodišnji prosjek.
Zadovoljan sam Rodnom Vojom.
Najbolje rezultate postizao sam ograničavanjem na jedan nastavak,sa samo jednim prevješavanjem legla, dvadesetak dana poslije ograničenja.
Kad god san više prevješavao leglo,lošije sam prošao.
To je u mojim pašnim uslovima,gdje selim na bagrem polovinu pčelinjaka i imam livadsku pašu.

Браво Мићко пријатељу. Радује ме твоје задовољство и резултати рада са Родном Војом.
Четири до шест улица у зимском периоду је сасвим довољна количина пчела за успешно зимовање у РВ кошницама.
Добро је што си имао прилику за теретман у овом периоду јер много још не могу третирати због топлог времена у претходном периоду и присуства легла у многим кошницама.
Јављај нам касније за који резултате рада са оксалном.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mićko Račić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
« Odgovor #121 poslato: Novembar 27, 2023, 23:08:56 »
Hvala Vojo.
Kod mene,na obroncima Manjače  inače je hladnije.
Pao je i prvi snijeg,legla nema,temparatura i vlažnost idealni za Oksalnu i nisam htio to da propustim.
Ko zna kako će biti kasnije,prošle godine otoplilo,pa su mnogi imali problem  i čekali da zahlađenje
Tretirali jako kasno i nije bilo baš dobro.
Pratiću opadanje pa se čujemo.
Pozdrav

Van mreže dusan lazic

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #122 poslato: Novembar 27, 2023, 23:38:08 »
Hvala Vojo.
Kod mene,na obroncima Manjače  inače je hladnije.
Pao je i prvi snijeg,legla nema,temparatura i vlažnost idealni za Oksalnu i nisam htio to da propustim.
Ko zna kako će biti kasnije,prošle godine otoplilo,pa su mnogi imali problem  i čekali da zahlađenje
Tretirali jako kasno i nije bilo baš dobro.
Pratiću opadanje pa se čujemo.
Pozdrav

Mićko, šta znači kad neko tretira oksalnom kiselinom "jako kasno"?
Najveću štetu, varoa napravi u avgustu, septembru...(Uostalom, tada i dostiže svoj brojčani maksimum). Upravo tada, legle su se dugoživeće, zimske pčele. Ako smo propustili da uništimo varou tokom narednih meseci(oktobar novembar...) ništa nam ne vredi ako smo je uništili u decembru! U decembru više ništa nije važno! Pa taman je uništili sve do jedne!
Tretman oksanom kiselinom je samo:
- pokazatelj, kako smo radili tokom godine.
- početak za narednu godnu(od nule).

Mićko, to je samo moje razmišljanje...Svako dobro ti želim i javi se češće! :)

Van mreže Mićko Račić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
« Odgovor #123 poslato: Novembar 28, 2023, 11:21:27 »
Dule,upotpunosti se slažem sa tvojim razmišljanjem,ali sam isto tako siguran da preostala varoa ako je ima,a ma je obično "neliječi"dugoživuću pčelu i hoću da je što prije eliminišem :'(
Pozdrav.