Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 571261 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2415 poslato: Februar 01, 2023, 17:38:34 »
Kosnica koja je ove zime najmanje aktivna je na poziciji ka zapadu. Najaktivnija je u sredini. I moj otac ima teoriju da je toj u sredini najtoplije. Živa jeste, izlazile su danas po malo napolje. S druge strane ispred ove druge 2 je bila gužva. Nastavci su svetlo zuti.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2416 poslato: Februar 01, 2023, 23:33:00 »
Ако нам требају само временски услови, онда погледамо први сајт на који натрчимо и „ево решења“ (што би рекао Радован III)...али нас време занима због пчела и утицај тог времена на њих, па није сувишно да се напише и понешто што не припада основним подацима.

Ако ме сећање не вара, раније сам написао (у овој теми) да се на овом форуму и из оваквих тема учи...иако делују да служе само навођењу временских услова. Наравно, то је само моје мишљење и не мора бити општеприхваћено  :).


У праву си Шоле... О свему треба појаснити, када , како и зашто. зато и јесу теме о временској прогнози јако посећене.

Код мене је данас дувао баш јак ветар и надам се да ће колико толико издувати кошнице и смањити влагу у кошницама.
Ујутро је доста хладно и пчеле не би требале покретати легло а у кошницама у којим су га претходно покренуле требало би да га не обнављају. Рамови са медом око клубета  су још увек доста хладни јер су ноћи дуге и хладне па док не крене унос полена и нектара и док темепературе не крену на преко 14/15 степени надамо се да у РВ кошницама неће бити пуно легла а у већини кошница ни сада га нема..

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2417 poslato: Februar 03, 2023, 01:15:16 »
Другог фебруара цео дан је код мене у Банату дувао јак северни ветар.
Температура је тек мало изнад нуле а рекло би се да је -10 како расхлађује.  :D

Баш вечерас после шетње кажем нека га , само нека дува, да издува влагу из кошница и да расхлади тај мед око клубета да им не пада на памет да покрећу легло.  :D

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2418 poslato: Februar 03, 2023, 14:42:53 »
Ветру се никада не бих радовао, нарочито у условима ниских температура.

Ветар је добар само лети и то ако доноси кишу у сушним условима (а то не знамо, док киша не падне). Било је то у оном низу сушних година (2011-2013) када се најaви промена времена (и наиђе промена, са појачаним ветром) и буде облачно и ветровито више дана...и могућа киша.

Киша је нажалост остајала „могућа“ :) а ветар је издувао и оне трунке влаге из тла (ако их је још, уопште и било).

Са гледишта пчеларства не да јак ветар није добар, него је јако штетан. Неће ветар одложити појaву легла али ће наштетити пчелама а утицати на потрошњу хране (тиме и на опште стање пчела). Лепо кажу стари пчелари: ветар исисава мед из кошница.


ПС

Добро, претерујем да се не радујем јаком ветру – радујем се када јужни ветар најављује пролеће (па макар и јак :) јужни или југозападни ветар).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2419 poslato: Februar 04, 2023, 09:02:39 »
Ако је веровати прогнозама данас и евентуално сутра ће дувати јак ветар понегде и олујне јачине.
Обиђете данас пчелињаке и осигурајте кошнице или сутра проверите стање кад ветар прође.

Следеће недеље се прогнозира хладно време са ноћним минусима а могуће је да температура оде и до -10.
Средином месеца ће "попустити". Таман да се пчелице "прегрупишу" за наредне евентуалне хладне периоде.

Колико год стрепим за пчеле навијам да буде хладно и да се зима "издува" кад јој је време а да пролеће буде са мање хладноће.
Ипак биће како и треба да буде.

Док не гране пролеће загревајте своју душу онако како можете и како је примерено годинама и околностима  ;).



Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2420 poslato: Februar 04, 2023, 15:20:01 »
Ако је веровати прогнозама данас и евентуално сутра ће дувати јак ветар понегде и олујне јачине.
Обиђете данас пчелињаке и осигурајте кошнице или сутра проверите стање кад ветар прође.


Нема шта да се верује или не верује – погледа се кроз прозор, а ко не верује изађе напоље да провери (и понесе циглу-две у џепу :), за сваки случај да га не однесе ветар :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2421 poslato: Februar 05, 2023, 23:08:44 »
Не престаје ветар. Мало је ослабио полсе подне али не престаје да дува. Сад је баш претерао.  :D

Данас смо обишли 4 пчелињака, два код мене и два код брата да проверимо стање да није негде подигао неки поклопац или не дај Боже преврнуо кошницу.
Све је у реду.
На једној кошници на једном пчелињаку видим мало упрано лето, тек се само мало примети. Каже брат Раде то је она што је још крајем лета ишла у пљачку и била је добра до јесенас али већ се видело да је ослабила.
Отворимо је и нађемо оно што смо и очекивали након јасног виђења на лету, умрла је. Ослабила јер је јесенас кренула да прошири легло и додатно се исцрпила.
Има јо 3-4 слабије заједнице али на око 190 кошница колико сам зазимио то је све у реду. Два до три % губитака је сасвим задовољавајуће стање а још нисмо на том проценту, мада ако се настави овакво захлађење и у марту можда буде и толико, видећемо.

Ово захлађење није нимало добро за заједнице које су прошириле легло на више од 2 рама и за америчке кошнице код којих пчеле беже далеко од  хладних медних венаца иза клубета према предњој топлијој страни кошнице.. Врло лако се могу одвојити од меда и потрошити медни венац изнад легла који се у хладном периоду просто топи на одржавању температуре од око 34-35 степени унутар клубета.

Данас руком на осунчаним кошницама мерим температуру.
На тамнијом бојама наставака температура је топлија од људског тела, на мешаним мало светлијим нијансама за 7-8 степени је хладнија боја на наставцима а на светлим бојама, слонова кост, бела боја и са жуткастом бојом у којој је отприлике 3/4 бела и 1/4 жута ту је још за 7-8 степени хладнија боја то јест предња страница наставака.   :D

И Бора каже да не воли кад ветар дува, дува...
Поздрав драгим пријатељима...

А ветар дува, дува, дува..  :D



 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2422 poslato: Februar 06, 2023, 20:55:53 »
И даље северни ветар дува и дува.
Јутрос је код мене било -6 степени а данас је темепература стигла до +1 на кратко, можда сат два времена.
Добро је што је захладнило да пчеле не шире легло и да не би воће кренуло да цвета.

Јуче или прекључе прича ми  другар да је негде код Београда пре неки дан почела кајсија да отвара цветове, заправо у неком дворишту у Остружници.
Џанарика је била напупила и само што није била отворила у неким крајевима.
Стиже ми извештај да је пре четири пет дана било изнад 10 степени и да су пчеле излазиле и доносиле полен у кошнице.
Тамо где пчеле нису покренуле легло и где нема три рама легла биће све у реду.
Јуче приликом обиласка 4 пчелињака потежавао сам неке кошнице и за сада су доста тешке.
Само нека остане овако макар још две седмице, са овим темепературама које нису баш превише ниске и биће све у реду.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2423 poslato: Februar 08, 2023, 00:25:55 »
На дан Светог Саве имали смо облачно и снежно време а негде сам прочитао да су наши стари гледали какво ће време бити за Светог Саву па по томе прогнозирали какво нас време очекује у наредном периоду.
Каже се: ако за Светог Саву буде облачно и снежно без светлости сунца и ако се навече не виде звезде биће хладно у наредном периоду.
Мисли се вероватно на време у фебруару и марту.


Тај дан је био облачан и снежан и цео дан није излазило сунце као ни увече што се није разведрило него је наставило облачно време и падао је ситан снег.

Предпостављам да ће тако цео фебруар бити са мразевима и хладноћама. Да ли ће пчеле изаћи током фебруара и колико ће излазити то ћемо да видимо.
Ипак мислим да би најбоље било да наредних месец дана уопште не излазе и да хладноће потрају до почетка марта.

Поздрав драгим пријатељима.
Пре 7-8 дана гледао сам прогнозу на тв и кажу цео фебруар ће бити топао са температурама до 15 степени а најниже јутарње да ће бити до -5 степени.  :D Знао сам да је то само још једна прогноза.  :D
  Ипак су наши стари били бољи метеоролози од данашњих стручњака.  :D

Јутрос код мене -7, и дневна на кратко око +1 степен, ветар је мало ослабио.

Пре неки дан сам говорио да је добро када ветар дува али овај није само дувао, него је "дувао као луд" .  :D

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2424 poslato: Februar 11, 2023, 02:29:23 »
И даље су хлада јутра са минус шест и минус седам степени код мене у Банату. Преко дана ино сунчано време али не прелази 2-3 степена. Срећом северни ветар је стао.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2425 poslato: Februar 12, 2023, 15:59:34 »
Код мене јутрос хладно и јак мраз али данас изађе сунце и температура оде на 8-9 степени.
Пчелице одмах чим мало отопли кренуше на полен. Боље би било и да не излазе али шта да се ради, не могу им забранити...

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2426 poslato: Februar 13, 2023, 22:28:01 »
Код мене данас беше сунчано и топло, е колико топло то не знам јер нисам гледао а вероватно око 8-9 степени.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2427 poslato: Februar 20, 2023, 09:13:13 »



Ноћас око 23. сата Београд је на кратко време захватило невреме које је личило на оне бурне , краткотрајне летње олује. Све је почело севањем у даљини које се претворило у грмљавину праћењу муњама , јаким ветром и крупном кишом као у сред лета. На срећу како је изненада почело тако се и завршило за 15 - 20 минута. Грмљавина у сред зиме кад јој време није.

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2428 poslato: Februar 24, 2023, 11:24:05 »
Da prijavim da je košnica koja je bila zimus neaktivna u zadnjih nekoliko dana postala veoma aktivna. Ona je sad najaktivnija i unosi polen dosta. Ona nema pogaču za razliku od druge dve.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2429 poslato: Mart 22, 2023, 08:21:00 »



Данас су Младенци. У народу постоји веровање да ће цело пролеће бити онакво какав буде био данашњи дан. Ако се по јутру дан познаје имаћемо данас леп и сунчан дан а такво ће нам бити и цело пролеће. Народу треба веровати.