Autor Tema: zimski gubitci 2012 na 2013 godinu  (Pročitano 5560 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
zimski gubitci 2012 na 2013 godinu
« poslato: April 10, 2013, 13:03:14 »
Pozdrav svim kolegama.

Nažalost ove zime od 51 zazimljenog društva sam imao 2 gubitka.Oba u LR košnicama.
Jedno jako društvo sa 10 ulica pčela u klubetu je stradalo,najverovatnije zbog toga što se na antivaroznoj podnjači uselio miš i tu zimovao,između žičanog poda i lesonitnog dna fioke.Zbog vlage se na prednjoj strani izvitoperio lesonit i stvorila se rupa u koju se uvukao.Našao sam klube na dnu na žičanom podu a gore je ostalo u mednim vencima u plodišnom nastavku oko 2 kg meda i dosta polena,a iznad u prela znom EVLR polunastavku oko 8 kg meda.

Drugi gubitak je zabeležen u najkasnijem roju,koji je izgleda bio žrtva grabeži nakon tretiranja nakapavanjem limunskom kiselinom pomešanim sa bagremovim medom i eteričnim uljem eukaliptusa,koje sam sproveo krajem novembra na svim društvima.Pretpostavljam da pošto je roj bio zazimljen iznad jakog društva iznad žičane pregradne daske,da ga je verovatno baš to društvo napalo i odnelo med,a zazimljen roj je imao oko 10 kg meda prilikom uzimljavanja u novembru.

Mislim da bih izbegao gubitak jakog društva da sam ga zazimeo na punoj podnjači,a imao sam ih 10tak u rezervi,ali mi se nije dalo menjati,a i u tom stradalom društvu sam imao oborenih čak oko 500 varoa kroz tretmane  tokom jeseni,za razliku od svega po 5 do 10 komada u ostalim društvima.Razlog je da mi je to  društvo izbacilo Argus Ras traku stavljenu krajem juna i to u roku od par dana nakon stavljanja.Zato mi je taj tretman kod njega imao slab učinak.Ipak sam ubeđen da je nezvani gost uznemirio klube baš kad je bilo najgore,možda pokušajem da uđe kroz žičani pod po jako hladnom vremenu i da je klube tom prilikom stradalo.Trenutno ipak rizik još nije prošao za neke rojeve koji su pri kraju sa hranom a još je dosta hladno za prihranu,sem jagorčevine,kukureka i slično još nemaipaše a vreme je uglavnom ispod 10 stepeni temperatura uz dosta kiše i magle,a i vetra.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: zimski gubitci 2012 na 2013 godinu
« Odgovor #1 poslato: April 10, 2013, 15:44:38 »
Kod mene Bogu hvala, ove zime nije bilo gubitaka, 46 od 46, iako imam vise kasnih nukleusa, mogu se nazvati i oplodnjacima.
E sad da li i kako ce se razviti za bagrem to cemo videti....

pozdrav
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: zimski gubitci 2012 na 2013 godinu
« Odgovor #2 poslato: April 10, 2013, 15:58:58 »

   Prosle jeseni uzimljeno 17 drustava i 8 rojeva, dzanarika cveta pa mogu reci da nisam imao gubitaka,svih 25 kosnica aktivno i zeljno lepog vremena.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: zimski gubitci 2012 na 2013 godinu
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 19, 2013, 16:17:22 »
Dali ns ovo čeka i ove zime?