Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128410 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #615 poslato: Mart 13, 2023, 08:43:41 »
Хвала Душане. И ја сам задивио себе... уместо да лепо седим кући у топлом ја сам се закаљао, смрзао и покисао... јурио по брдима горе доле и мочварним и подводним теренима препуним неког бодљикавог растиња али вредело је. Ипак у овој игри ја се ипак такмичим само са самим собом. А то је, пријатељу, највећи и најлукавији непријатељ. Али није непобедив... :)


Гледам онај мој документ о цветању медоносних биља. Ако се у мојој микролокацији будемо управљали према цветању мигавца онда би багрем процветао 25. априла. Ипак мигавац није сав процветао а нека дрвета нису ни почела цветање. Али ако за репер узмемо цветање кајсије онда ће се вероватно датаум још више померити ка мају јер ни сорте које прве цветају нису још процветале.
С обзиром да ће ове недеље бити топло и сунчано време то ће убрзати цветање. Радује да ће ипак ноћи бити хладније па ће то бити контра тежа брзом цветању.
Ипак пролеће неумитно долази. Остаје да помогнемо пчелицама колико можемо и умемо. Сутра ћу им додати још половину погаче и помало гвирнути унутра.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #616 poslato: Mart 14, 2023, 17:24:50 »
Наравно, као и увек кад се праве планови онда се Бог смеје. Мислио сам да ће бити топло и било је. Пчеле су излазиле али је дувао јак ветар. Поделио по половину погача и сад чекам један сунчан викенд крајем марта или почетком априла.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #617 poslato: Mart 29, 2023, 12:22:13 »
Убице, или што би стари рекли дошли дивљи и

Једном била једна река,
Једном река лењо текла,
Једном текла па је стала,
Једном стала и нестала.

Једном била шума једна,
Једном једна али вредна,
Једном вредна другом грађа,
Једном грађа пара слађа.

Једном народ уби шуму,
Прво шуму онда реку,
Место где се река сија,
Стоји градска депонија.

А место где после рата,
Банда сатра Србина брата,
У прикрајку Крст постоји,
Докле бувљак паре броји.

Убили смо шуму, реку,
Убили смо нашег брата,
Убили смо и јуче и сутра,
Убили смо нова јутра.

Нама душман и не треба,
Ми смо себи сами турци,
Непријатељ нека чека,
За глупост нам нема лека.


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #618 poslato: Mart 30, 2023, 01:52:50 »
Од доласка оне куге од пре осам деценија па до дана данашњег успешност и напредак зависе само од партијске подобности и политичке послушности, уништили су све што су могли, идентитет, веру, љубав,  културу, писменост, част, достојанство, морал, највредније домаћине, наспособније трговце, стручност у свим областима, породични живот, традицију, историју, села, природу, целу индустрију, целу пољопривреду, растерали и раселили народ са сеоских огњишта, одвојили нас од земље, дрвета, шума, од извора, река, језера од природе, од самих себе. Господу Богу хвала па још постојимо.      .
Добро је, живи смо још, има нас још...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #619 poslato: Mart 31, 2023, 08:27:44 »

Прошла година је била специфична јер је медило све што је имало цвет. Чак је и сунцокрет медио јужно од Дунава. Ипак није било засађених површина у близини пчелињака.
Немам много искуства са пчелама али како је кренула ова година и како се пчеле развијају биће много ројења. Ако стварно буде ројева година онда ћу видети како то изгледа.

За сада минимално утичем на пчелиња друштва и чекам да прође ово захлађење. Према временској прогнози, ако можемо да се поуздамо на прогнозу дужу од три дана, следећи велики преглед биће 8. априла. До тада још свашта може да се деси.

Мигавац је на заласку цветања. Има још понеко дрво које се бели. Има мртве коприве и још разноразних цветића. Бресква је почела да цвета а и на шљивама се појављује понеки цветић.
а јабукама се полако отварају 'гроње'* цветића.
Багрем је кренуо.

*гроња = цваст - скуп цветова карактеристично за јабуку, крушку, трешњу...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #620 poslato: April 01, 2023, 21:26:24 »

Данас сам био на колиби, кишни дан, није било хладно, све мокро а шљива се расцветала. Мирише унаоколо. Солитарне пчеле лете и по киши а покоја и ''наша''.
Пронашао на нету у широј околини пало 26 литара кише данас. Овде можда мало мање.
За уторак предвиђају хладно и биће понегде минуса. А можда и помало снега.
 
Размишљам: Тих пар дана одредиће правац развоја друштава. Ако су се матице исувише рашириле а нема довољно пчела да покрију легло на минусу биће ''килаве'' пчеле. Ако нема довољно хране биће стагнације и оскудице у храњењу легла. Сад ми је криво што нисам наручио унутрашње хранилице (а нисам могао из неких разлога). Радује да петак био прелеп дан и да су пчеле скупиле шта су могле да бар мало имају залиха. Цветало је и разноразно цвеће.
Остаје донекле сутрашњи дан да се понешто уради и провери да ли пчеле имају довољно залиха али пре подне имам неке обавезе па ми остаје само мало времена поподне.

Као и увек мало стрепим али мислим да ће све бити у реду и да ће пчеле дочекати лепо време и нове уносе.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #621 poslato: April 02, 2023, 17:22:52 »
Данас на Космају али и на колиби прелеп дан. Ипак сам стигао око 14:30 док је било сунчано. У даљини су се црнели облаци. Ухватио сам сат времена да само мало гвирнем и да им свакој кошници уделим по комадић погаче. Остала ми једна па сам је поделио на комадиће. Понегде пчеле праве заперке, понегде сам доближио до легла рам са медом. Понегде има отвореног меда или нектара.
Код последњих кошница се већ смрачило и почела је лагана киша.
Углавном нисам много "буцао" по кошницама а додао сам мало хране, доближио мед. Надам се да ће им то помало помоћи за следећу недељу.
Неке прогнозе предвиђају велике количине снега у уторак и у среду. Надам се да неће бити тачне.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #622 poslato: April 03, 2023, 01:37:23 »
И за мој крај најављују захлађење и јутарње мразеве. Неће бити добро ако потраје ружно време и ако буде -3 и -4 као прошле године.
И код мене је у Поцерини где будем на раном багрему пало доста кише а не верујем да је мање од 30 литара по метру квадратном, не може земља да упије и биће сигурно доста влаге али неће ваљати ако  температуре буду испод нуле. Данас сам сликао две гранчице багрема где је један гроздић већ већи од једног центиметра а појављују се и други гроздићи. Вероватно на Космају мало касни у односу на овај у Поцерини који је и прошле године на истом терену смрзао.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #623 poslato: April 07, 2023, 13:29:39 »
Јуче сам стигао да друштвима убацим по пола погаче. Било је релативно хладно али сунчано време са облацима који су пролазили повремено. Пчеле излазе на воду али их нисам видео на цветовима.
Али зато солитарним пчелама ништа не смета....
Шљива је одавно процветала а и бресква. Тренутно је тек почела да цвета трешња и крушка.
Мигавац је прошао... шта је дао дао је... шта су пчеле узеле узеле су... остало је још оно дрво руског мигавца ако и оно није прецветало у тајности... док нисам био на колиби.

Чекамо да се време побољша.
Било је планирано да се ради преглед у недељу* али временске прилике ће пролонгирати детаљније завиривање тек средином месеца.
Углавном ако ноћне температуре не буду много ниске а предвиђа се за сада током следеће недеље да тако буде онда ће и вегетација кренути тамо где је стала (ако је стала). Пчеле ће и даље чекати мало сунчаног времена да искористе то што могу са процветалог воћа и цвећа.

Као и обично кад гледам по интернетима разноразне приче, сторије, видее и филозофије и технологије хвата ме и обухвата та стрка и фрка око пчела и развоја друштава... а не морам уопште да журим... немам куда и немам због чега... не могу пре пчела него за њима...   

*П.С. прави планове да ти се Бог смеје.
П.С.П.С треба нам пар дана лепих сунчаних са двадесетак степени... нама људима (ономе што је остало од људи) а не само пчелама...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #624 poslato: April 07, 2023, 13:41:29 »



Наворуаченије је - не прави планове. Бар не оне орочене. Тако ће Бог остати озбиљан а ти се нећеш нервирати. Вајдица.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #625 poslato: April 08, 2023, 22:31:00 »

Бог има планове за сваког од нас. И сваком да оно што му припада и шта му треба. И кад му треба. Јер увече пре него заспим ја се помолим и кажем:''...нека буде воља Твоја...''.
Данас свратио до колибе на кратко. Тек да видим да где год се окренеш оно понешто цвета. А пчела нигде. Тек по која оде по воду. Било је облачно и хладњикаво.
Чекамо сунце!

Да ли је неко чуо крекет жаба?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #626 poslato: April 11, 2023, 10:21:04 »


За сада се четвртак издваја као сунчан, топао дан по прогнозама. Већ сам резервисао одмор за тај дан па ћу натенане прегледати све кошнице.
Окружење је веома битно и микролокација пчелињака и она је важан услов како ће се друштва развијати. Шљива је у прецветавању а трешња се скроз отворила. Почиње и вишња.
Прошлих година су пчеле баш јуришале на цвет вишње а у окружењу имам два већа воћњака вишње и трешње. Власници су изузетни поштоваоци пчела и третирају увече засаде.

Такође у сунчаним периодима пчеле ће искористии сваки тренутак да донесу полен. А можда ће бити и неког уноса нектара.
Тако да ће донети барем неке залихе за наступајући хладнији период (ако буде хладно) а мислим да полако кренем и да додајем сируп. (куд ја журим...)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #627 poslato: April 14, 2023, 10:30:41 »
Јуче сам мало више завирио у кошнице. Шаролоко стање али ипак задовољан са виђеним. Пчеле нису биле најсрећније што их дирам. Пирио је неки ветрић и у налетима је био хладњикав иако је било сунчано. Има приметног уноса нектара. Са залихама хране сам задовољан али сам им ипак оставио пола погаче. 

Два слабија друштва на 5 рамова легла али пуно пчела и нису тако лоша али ми се не свиђају због агресивности и из њих ћу узимати по неки рам легла ако буде потребно а матиће ћу заменити.
Остале РВ кошнице на 6 и 7 рамова легла у горњем наставку а три друштва су се спустила у доњи наставак и залегла један или два рама. Сва друштва су освојила и доње наставке и лагерују пергу и чисте ћелије.
Једна матица производи пчеле са жутим прстеновима али је друштво добро. Ипак ћу је заменити кад дође време.

ЕВ друштва су ме баш изненадила ове године јер су одлична. Матице су засејале 21 и 22 рама легла. 

Пчеле опседају цветова вишње и трешње па претпостављам да је нектар са тих цветова. Велике површине мртве коприве тужно чекају а те цветове посећују само бумбари.
Данас, сутра би цветови јабуке требало да се скроз отворе. Према рачуници би багрем отворио на Ђурђевдан.

Иде неки нестабилни период према временским прогнозама. Али то су само прогнозе.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #628 poslato: April 17, 2023, 11:35:30 »

Васкрс у манастиру Заова. Леп дан.

https://i.ibb.co/pXKnrsX/IMG-20230416-120546-1.jpg
Smederevo grade od davnina...

Пчеле и тамо активне...
https://i.ibb.co/dk0d7t3/IMG-20230416-120435.jpg
Smederevo grade od davnina...



Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #629 poslato: April 19, 2023, 13:27:32 »
Јуче смо поново посетили Петницу и наравно засладили се са чувеним посластицама (за стомак) које нуди Петница... баклава и колач са сиром (чизкејк).
Посластице за мозак смо оставили за млађе нараштаје...





У повратку смо посетили Манастир Ћелије и поклонили се моштима Оца Јустина Ћелијског.





После тога још пар места за одмор... Лепа је Србија а најлепша Шумадија... брдовита и валовита... таласаста и зелена... процветала. Где год ти поглед замакне он се сусретне са неким цветом.
Кошнице на све стране...
Нека нам живот буде сладак као мед!