Autor Tema: Зимски губици 2019/2020 год.  (Pročitano 6498 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Зимски губици 2019/2020 год.
« poslato: Februar 18, 2020, 09:55:23 »
Ове зиме пчеле су добро зимовале.
Јуче наиђем на заједницу која нема пчела и коју су још јесенас пчеле опљачкале.
Отворим је видим да су рамови празни и да су на централним рамовима пчеле имале трутовско легло. Заједница је изгубила матицу
 а ја то нисам приметио на време и она се током јесени исцрпила на отхрањивању трутовског легла и умрла.

На два пчелињака где је било зазимљено по 80-90  и  110-120 укупно за сада један губитак.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #1 poslato: Februar 22, 2020, 15:50:07 »
Kod mene Bogu hvala ali i gospodinu Voji Brstini na Brstivaru,za sad nema gubitaka.Zazimljeno ukupno 29 društava.Pregledom pre 4 dana sam ustanovio da su 2 pri kraju sa hranom skroz,pa sam im odozgo preko svih ramova ubacio po pun RV ram meda to je po oko 2 kg,pa će nadam se izgurati do početka voćne paše za oko mesec i po dana,a tada ću morati da krenem sa prihranom sirupom ta 2 društva.Bez ove intervencije teško da bi izdržale duže od 10 do 15 dana jer im je ostalo po 1 kg meda svega.Kako ne znam al biće da je kasnije leglo tokom jeseni u njima neočekivano više utrošilo hrane.Šta je tu je,pozzzz kolegama.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #2 poslato: Februar 22, 2020, 16:07:40 »
Za sada 2 gubitka nadam se da ce na tom i ostati.Jedan rojic zazimljen u nukleus stradao od grabezi,a drugi gubitak je prirodni roj skinut sa grane krajem maja dosta slabiji i nije mogao dobro da se razvije dovoljno dobro i na kraju ga izgeda i nozema dokrajcila.

Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #3 poslato: Mart 05, 2020, 08:14:49 »
Za sada bez gubitaka
Zazimljeno 26 RV

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #4 poslato: Mart 05, 2020, 10:29:55 »
Браво Горане!

Van mreže Sasa Crnobrnja

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novi Slankamen
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #5 poslato: Mart 06, 2020, 21:53:13 »
Pozdrav drustvo. Imao sam gubitaka ali jos jesenas.. 8 mi stradalo od 45  jednostavno video sam lose pcele ostecenih krila takodje malo sam zakasnio sa tretmanom protiv varoe.  Broj pcela se smanjivao dok na kraju ne bi ostala prazna kosnica,bez i jedne pcele  u njoj. Kazu da je to varoa. imam snimak na telefonu oplao na jednom drustvu pa bar 300 varoa posle tretmana sublimacija oksalne kiseline. Pre subilmacije radio sa  mitakom.. Posle tih jesenjih gubitaka  vise nije bilo,sve su na broju za sad.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #6 poslato: Mart 07, 2020, 00:06:41 »
Не волим да баксузирам и да најављујем било коме губитке али морам изнети неке податке у вези могућих пролећних губитака које би требало благовремено предупредити.
Углавном на пчелињацима где се појави на пример 20 % губитака током јесени ту буде још 20 % на пролеће током марта месеца ако наиђе неко захлађење а ако се ми не умешамо.
Те заједнице да би надокнадиле губитке пчела покрећу и шире легло које не могу да одрже и углавном буду на 3-4 рама пчела са око 3 рама легла и онда долази до наглог пада и умирања заједница.

Од оних 60% које могу самостално да наставе свој развој половина буде добрих заједница.
Од тих јачих којих тада имамо око 30 % заједница укупно на пчелињаку сада можемо узети по рам легла са пчелама и појачати оне које су у кризи.
Узима се рам са затвореним леглом из кога излазе младе пчеле заједно са пчелама препрскају се Нозевојом или још много боље Војвиром и тај рам се додаје у центар постојећег легла. Заједница се добро утопли и за седмицу дана имамо већ доста младих пчела које успешно преузимају терет одржавања заједнице.
По потреби, десетак дана након првог појачавања у појединим заједницама можемо додати још рам легла из оних најјачих у заједнице којим је то потребно.

Уколико се не изврши појачавање заједница поред оних 20% током јесени може се изгубити још 20 % друштава током пролећа тј. до краја марта.
То свакако не би требали дозволити.

Касније током априла добро је да се пчеле одвезу на неке парцеле уљане репице како би се заједнице потпуно опоравиле.
Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #7 poslato: Mart 11, 2020, 19:27:15 »
Код мене и даље само један губитак и то заједница која је јесенас остала без матице.
Имам још пар ризичних ројића који су презимели до сада а још ми је рано да их појачавам и за њих се по мало бојим евентуалног захлађења које може да наиђе после ове најаве пар дана лепог времена.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #8 poslato: Mart 13, 2020, 14:00:25 »
Da se javim i prijavim. Sto se tice RV nema gubitaka, bilo je par rojeva i oni su izimili, sto se tice poloski imam gubitaka , otisla je jedna koja je imala krecno leglo i otisla su dva zazimljena roja u dvomaticnim poloskama, jaci rojevi u njima su ostali, tako da one imaju sada po jednu zajednicu.Ipak su RV kod rojeva i slabijih zajednica bolje  za zazimljavanje. Ali ljubav prema poloski nadohnadjuje ovu cinjenicu.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #9 poslato: Mart 13, 2020, 20:39:07 »
И ја сам јуче спојио две заједнице. Нису умрле и не може се назвати губитком али јесте мањи број заједница. Велики проценат на првих око 35-36 прегледаних заједница.
Једна бруји, остала без матице а друга са врло мало легла и ту сам проценио да треба склонити матицу и спојити са другом слабијом заједницом која има исправну матицу.
У кошницама за ово време на око седам до десет дана пред почетак цветања џанарике задовољавајуће стање са леглом.
Неке заједнице већ сада имају три рама легла док у просеку имају два рама са око 5-6000 легла.
Из тог легла излећи ће се још 3-4 рама пчела до почетка априла и пре почетка цветања уљане репице.
Најављују снег и у нижим пределима за наредне дане па је сада добро да немају пуно легла.
Које немају пуно легла лако ће формирати клубе и одржати заједнице у време захлађења.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikola Pejic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #10 poslato: Mart 15, 2020, 17:38:53 »
Imam 2 kosnice sa malo pcele i legla na 2 rama velicine pesnice, da li da pokusam (ako je moguce) da ih razvijam ili da ih spojim sa jacim drustvima i da ih pisem kao gubitke? Hvala unapred.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #11 poslato: Mart 16, 2020, 00:32:21 »
Најбоље би их било спојити.
Ипак, све зависи од локације пчелињака, времена када планирате или предвиђате време цветања багрема, као и броја и снаге осталих заједница.
Такође и систем кошница и формат рама у кошницама има неког утицаја.
Ако имате доста јаке остале заједнице онда можете из тих јачих заједница додати по рам легла са пчелама па појачати ове слабиће.
Када би слабићи у овом периоду добили по два рама затвореног легла са пчелама онда за кратко време они више не би били слабићи.
Оним јачим заједницама које су јаке или прејаке одузимањем по рам легла са пчелама не би направили никакве велике штете.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #12 poslato: Mart 31, 2020, 21:38:27 »
Зима је ове година мало продужила и мало зашла и у пролећни период.  Како сада ствари стоје зимски губици ће се бројати и почетком априла..
Две слабије заједнице, заправо два ројића који су преживели до друге половине марта а које сам оставио да спојим са неким заједницама које остану без матица, данас сам утврдио да су умрле.
Требао сам их одмах спојити и донети кући али све мислим кад су дочекале 20 март преживеће још мало тог критичног периода. Мало пчела није издржало захлађење и нису успеле одржати покренуто легло. Погрешио сам...

Са заједницама које су остале без матица а које сам поспајао ове зиме тј током пролећа, укупно десетак заједница мање. Неке су још током јесени и зиме остале без матица и до првог пролећног прегледа остале су и без хране... Укупни губици током зиме око 5%...
Повећавају се са годинама...  :D   

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Зимски губици 2019/2020 год.
« Odgovor #13 poslato: April 01, 2020, 21:37:32 »
Kod mene stradale posle onog proslog zahladjenja jos dve i to od gladi,pogace ima ,meda ne,leglo zatvoreno lepo se razvilo ali su zato med pobrstile i zavrsile u ramovima .Steta ali i to je neka selekcija  sta reci,ja sam lenj da se organizujem i sirupam ujesen ,a jesen bila dugo topla ,sto one sto tiha grabez i neke ostale bez meda.Kad ne znaju da se brane nek propadnu ostale one koje su imale dosta meda  i sad sae razvijaju bez problema  i bez prihrane .Neki oplodnjaci koje sam zazimio spajanjem po dva troramna 1/2 rama LR u celo "drustvo sa 6 LR1/2 su jos zive i imaju meda i legla ,sad kako ce dalje videcemo.Ukupno  10% gubitaka.