Autor Tema: Zimski gubici 2020/2021 god.  (Pročitano 22874 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #90 poslato: Februar 23, 2021, 23:21:04 »
Хвала Зоко пријатељу,
Неће та страдања прећи 2-3%  надам се али по начину страдања тј умирања заједница то су страдања која одавно нисам имао. Уназад много година нисам наишао на заједнице које су разбиле клубе и упрљале рамове а да је било доста пчела.
Све заједнице су почетком септембра однеле по око пет литара густог лековитог сирупа са Нозевојом. Истина је да су неке после тога донеле још по 4-5-6 килограма меда на једном пчелињаку и са тог пчелињака 26 заједница је превезени на овај пчелињак а још 26 са другог пчелињака на ово ново место.
Не сећам се само, заправо сетио сам се, управо последње кошнице које сам доселио су са тог пчелињака где је било одличног јесењег уноса за који сам веровао да је од луцерке. Међу тим последњим довезеним заједницама налазиле су се и обе ове заједнице.

Поред велике количине легла које су имале током августа узрок може бити и могућа медљика.

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #91 poslato: Februar 24, 2021, 08:51:01 »
Vojo, i tebe i Šošića smatram iskusnim pčelarima i ne samo iskusnim nego iskusnijim od mene u svakom slučaju.
Ostao sam dužan objašnjenje oko onog posta vezano uza stradanje jednog od članova i rasprave koju smo pokrenuli oko načina primene amitraza ali za to mi je potrebno puno vreemena da pišem kako bi detaljno objasnio i rekao gde mislim da grešite i ti i Šošić ali o tom potom.
Ovo što ti se desilo sa te dve pčelinje zajednice koje su bile poprilično jake krajem jula odnosno početkom avgusta je mislim plod trovanja na suncokretu. I sam kažeš da su imale stradanje izletnica na suncokretu. Suncokret je paša gde donose osim meda uglavnom polen. Med mnogi izvade ali polen ostane. O suncokretovom medu pa i zejtinu treba dodatno raspravljati.
U tvom slučaju lično mislim da je uzrok trovanja polen koje su donele sa suncokreta a koje su koristile tokom zime. Treba pratiti situaciju i sa drugim društvima koja su unela taj i takav polen mada je sada kasno za bilo kakvu intervenciju.
Situacija sa pčelarima koji idu na semenski suncokret je u ovom pogledu još gora ali to vojvođane ne brine mnogo jer se semenski suncokret proizvodi uglavnom daleko od Vojvodine...
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #92 poslato: Februar 24, 2021, 09:18:51 »
Sale, ovo je vrlo verovatan scenario.
Međutim, ne mora uopšte suncokret biti vinovnik. Tu se neonikotinidi koriste sve manje, možda više nikako.
Ali, primena neonikotinida na kukuruzu, masovna je i nekontrolisana. A pčela, iz samo njoj znanih razloga,
ide na kukuruzne metlice i prikuplja taj polen.
To odloženo trovanje je zapravo vrlo opasno.

A i Francuski naučnici, tvrde da je trovanje osnovni uzrok CCD.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #93 poslato: Februar 24, 2021, 09:51:54 »
Vojo, i tebe i Šošića smatram iskusnim pčelarima i ne samo iskusnim nego iskusnijim od mene u svakom slučaju.
Ostao sam dužan objašnjenje oko onog posta vezano uza stradanje jednog od članova i rasprave koju smo pokrenuli oko načina primene amitraza ali za to mi je potrebno puno vreemena da pišem kako bi detaljno objasnio i rekao gde mislim da grešite i ti i Šošić ali o tom potom.
Ovo što ti se desilo sa te dve pčelinje zajednice koje su bile poprilično jake krajem jula odnosno početkom avgusta je mislim plod trovanja na suncokretu. I sam kažeš da su imale stradanje izletnica na suncokretu. Suncokret je paša gde donose osim meda uglavnom polen. Med mnogi izvade ali polen ostane. O suncokretovom medu pa i zejtinu treba dodatno raspravljati.
U tvom slučaju lično mislim da je uzrok trovanja polen koje su donele sa suncokreta a koje su koristile tokom zime. Treba pratiti situaciju i sa drugim društvima koja su unela taj i takav polen mada je sada kasno za bilo kakvu intervenciju.
Situacija sa pčelarima koji idu na semenski suncokret je u ovom pogledu još gora ali to vojvođane ne brine mnogo jer se semenski suncokret proizvodi uglavnom daleko od Vojvodine...

Sasa,

Oko mene ima mnogo sjemenskog suncokreta, pcele u julu samo taj polen i donose, kasnije krene polen sa ambrozije. Nisam primijetio problem sa polenom od suncokreta, kod mene je takva situacija a negdje pcelari mozda imaju problem.

Da prijavim i ja jedan gubitak, uocen jucer, zajednica jos uvijek nije skroz stradala ima cak i maticu ali je vecina pcela mrtva na podnici, ima nesto i legla zatvorenog ali sasvim malo. Misljenja sam da je u ovom drustvu iz nekog razloga hrana bila problem, mislim da je hrana bila pokvarena. Zbog ovog drustva sam jucer cijeli pcelinjak obisao i kontrolisao i sve je u redu, super sam zadovoljan, unos polena u sva drustva je prilican, nema nijednog bezmatka sto me prilicno iznenadilo, sva drustva su za sada zdrava i leglo je uveliko krenulo svuda. Ovo drustvo sto je stradalo zatvorio sam jer je puno hrane da ne bi doslo do grabezi i bice uklonjeno sa pcelinjaka u narednim danima.


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #94 poslato: Februar 24, 2021, 16:13:35 »
Мораћу да понављам ову поруку условно речено јер је допуњавам. Биће измена које су неки мањи осврт (о којем се може расправљати посебно, ако кога занима):

1)       Вароа (мож' да биде ал' не мора да значи – сматрам да није јер подразумевам да је пчелар применио бар најмању меру сигурности код примене)...тако да отпада као узрок...

2-33)* Вируси (не један бре, него 32 – тако сам чуо на „тазе“ предавању;  Мислим да ниједан вирус нема везе са губитком пчела осим протеинских облика који се могу сматрати вирусом а у суштини су отрови).

34)    Делимично тровање и превише легла (које је махом, мршаво – мршаво у смислу супротно од дебелог). Непоуздан показатељ...потребна даља испитивања...:) (али нетачно).

35) Медљика (исто мож' да биде ал' не мора да значи...поред тога што сам мало вести чуо о уносу медљике, временски услови су били такви да је било више прилика за излазак пчела на прочисни лет – тако да и ово отпада). Ај' да су пчеле и биле спречене да се исчисте, али оно чега нема у некој приметној мери не може нанети штету (осим ако и медљика није имала отрован полен :) ). Медио је сватовац...прилично касно и прилично добро (унеле прилично полена, да се мало „удебљају“). Нека неко каже да је сватовац па да га убацим у списак нечега што нема везе са невољама у пчелињој заједници, а тиме и могућим страдањем (сватовац=aster, ако неко има проблем са народним називима).

36) Отрован полен (са сунцокрета или кукуруза)...отпада као разлог, осим ако се не прихвати масовно (и погрешно) да је тако јер ће бити медијски пропраћено па да „увелича свечаност“ (борбу за заштиту пчела) удружења грађана (знате на које удружење мислим :D).

37) Грешке пчелара врло висок ступањ вероватноће да може утицати на губитак пчела. Ееее... због овога ће ме многи омрзнути. Са обзиром да су ме мрзели годинама када сам писао да није добро третирати амитразом 5х4, после 10 година укапирали и сада лелемудају тиме (извините на изразу али је то једни који је примењив – остали, како бих написао, много су гори и још више простачки), као личним доприносом у пчеларству.

37а) Грешке пчелара могу бити многобројне и може се појединачно расправљати о свакој (основни недостатак је безгрешност свакога и то отежава налажење могућих узрока; пример је пчелар који сличне тврдње сматра опасном увредом – није измишљени лик, јако је присутан на једном форуму и има име и презиме...и много минуса па га то омета у расуђивању :) а подстиче у скичању ради тога :) ).

38) ЦЦД тачније CCD свакако јесте. То су научници одвалили јер не знају шта је тачно. А де све утиче, не мора човек бити научник да схвати. Значи CCD јесте и ту се потпуно слажем: јесте много тога утицало.
Само што је то садржано у тачки 37 и 37а...

*Мислим да нас све то води у погрешном смеру. Разбројавање је овако јер је вероватно сваки вирус судбоносно опасан :).



ПС

Семенски сунцокрет исто није (ако се не гаји у Војводини, тиме сам себе искључује као узрок, ако изузмемо пчеле које су ишле у „шверц“ – то би био мањи број преступника који нема статистички битног утицаја). Мало шале неће шкодити, али не знам што би била гора ситуација, када је семенски сунцокрет у питању...осим што слабо меди...

Отворени смо за даље сугестије...листа се може проширити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #95 poslato: Februar 24, 2021, 17:02:00 »
Pozdrav drage kolege, juce izvrsio brzinski pregled pcelinjih zajednica i ustanovio da su jos dva drustva stradala, tako da je za sad 5 drustva uginulo. Ova dva juce koja sam otkrio su ostala bez matice i bilo je u njima trutovskog legla velicine sake, pcele su uginule na sacu oko legla. Pratim vasa pisanja o stradanju, i ovde u mojoj okolini po prici ima dosta stradanja po negde i celi pcelinjaci od po 100 kosnica. Uzrok se samo nagadja.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #96 poslato: Februar 25, 2021, 08:28:26 »
Мораћу да понављам ову поруку условно речено јер је допуњавам. Биће измена које су неки мањи осврт (о којем се може расправљати посебно, ако кога занима):

1)       Вароа (мож' да биде ал' не мора да значи – сматрам да није јер подразумевам да је пчелар применио бар најмању меру сигурности код примене)...тако да отпада као узрок...

2-33)* Вируси (не један бре, него 32 – тако сам чуо на „тазе“ предавању;  Мислим да ниједан вирус нема везе са губитком пчела осим протеинских облика који се могу сматрати вирусом а у суштини су отрови).

34)    Делимично тровање и превише легла (које је махом, мршаво – мршаво у смислу супротно од дебелог). Непоуздан показатељ...потребна даља испитивања...:) (али нетачно).

35) Медљика (исто мож' да биде ал' не мора да значи...поред тога што сам мало вести чуо о уносу медљике, временски услови су били такви да је било више прилика за излазак пчела на прочисни лет – тако да и ово отпада). Ај' да су пчеле и биле спречене да се исчисте, али оно чега нема у некој приметној мери не може нанети штету (осим ако и медљика није имала отрован полен :) ). Медио је сватовац...прилично касно и прилично добро (унеле прилично полена, да се мало „удебљају“). Нека неко каже да је сватовац па да га убацим у списак нечега што нема везе са невољама у пчелињој заједници, а тиме и могућим страдањем (сватовац=aster, ако неко има проблем са народним називима).

36) Отрован полен (са сунцокрета или кукуруза)...отпада као разлог, осим ако се не прихвати масовно (и погрешно) да је тако јер ће бити медијски пропраћено па да „увелича свечаност“ (борбу за заштиту пчела) удружења грађана (знате на које удружење мислим :D).

37) Грешке пчелара врло висок ступањ вероватноће да може утицати на губитак пчела. Ееее... због овога ће ме многи омрзнути. Са обзиром да су ме мрзели годинама када сам писао да није добро третирати амитразом 5х4, после 10 година укапирали и сада лелемудају тиме (извините на изразу али је то једни који је примењив – остали, како бих написао, много су гори и још више простачки), као личним доприносом у пчеларству.

37а) Грешке пчелара могу бити многобројне и може се појединачно расправљати о свакој (основни недостатак је безгрешност свакога и то отежава налажење могућих узрока; пример је пчелар који сличне тврдње сматра опасном увредом – није измишљени лик, јако је присутан на једном форуму и има име и презиме...и много минуса па га то омета у расуђивању :) а подстиче у скичању ради тога :) ).

38) ЦЦД тачније CCD свакако јесте. То су научници одвалили јер не знају шта је тачно. А де све утиче, не мора човек бити научник да схвати. Значи CCD јесте и ту се потпуно слажем: јесте много тога утицало.
Само што је то садржано у тачки 37 и 37а...

*Мислим да нас све то води у погрешном смеру. Разбројавање је овако јер је вероватно сваки вирус судбоносно опасан :).



ПС

Семенски сунцокрет исто није (ако се не гаји у Војводини, тиме сам себе искључује као узрок, ако изузмемо пчеле које су ишле у „шверц“ – то би био мањи број преступника који нема статистички битног утицаја). Мало шале неће шкодити, али не знам што би била гора ситуација, када је семенски сунцокрет у питању...осим што слабо меди...

Отворени смо за даље сугестије...листа се може проширити.

Semenski suncokret je "opasniji" baš iz tog razloga što ne daje med nego se sva ta količina neonikotinoida nađe u polenu koje pčele donose i unose u košnicu. Med od semenskog suncokreta ima toliko malo da ga niko i ne vadi i uglavnom se utroši još na jesen i ceh plate pčele koje bi inače i stradale jer je poznato da pčele prvo troše zadnje unet med tj hranu. Matica smanjeno zaleže i manji je utrošak polena u tom periodu a kasnije kada dođe na "red" za upotrebu polen sa suncokreta gledajte čudo.
Ta priča o zabrani neonikotinoida je meni potpuno trula pa joj zato i ne verujem. Ustvari, verujem da postoji nekakva zabrana upotrebe neonikotinoida ali kao i uvek kod nas je problem sprovođenje zakona.
Proizvodnjom semenskog suncokreta se bave samo i jedino veliki proizvođači koji imaju velike da ne kažem ogromne posede koji su odvojeni od ostalih. Za unutrašnjost Srbije (u mom kraju na istoku je prosečna veličina parcele oko 36 ara) je "ogroman" posed ono što u Vojvodini smatraju "sićom" da se razumemo ali...uvek ali. Propizvodnja semenskog suncokreta mora da bude odvojena od poseda gde se nalazi običan suncokret kako pčele ne bi narušile genetiku semena. Sve to utiče na to da se semenski suncokret proizvodi daleko od Vojvodine. Verovatno se uzima u obzir i nadmorska visina i sl. Pčelari potpisuju dokumenat da pčele pre dolaska na semenski suncokret nisu bili sa pčelama na paši na neki drugi suncokret i da su u obavezi da tokom paše na semenskom suncokretu daju šećerni sirup pčelama u određenoj količini. U okolini parcele sa semenskim suncokretom nema drugog suncokreta itd. Čuo sam da uzgajivači semenskog suncokreta ukoliko u blizini naiđu na parcelu sa običnim suncokretom isplate vlasniku suncokreta vrlo pristojnu sumu i isti unište. Prilikom sejanja semesnkog suncokreta koriste su muška (očevi) i ženska (majke) semena . Polen daju samo muška semena i oni se sade na svakih 8-10 reda po jedan red muških semena (očevi). Oni se odmah po oplodnji kombajniraju a ženski strukovi nastavljaju da rastu do konačnog kombajniranja. Po obaranju očeva pčelari više ne moraju da budu na semesnskom suncokretu.
Od jednog proizvođača semenskog suncokreta sam čuo da se uvoz neonikotinioda vrši pod vrlo kontrolisanim uslovima da se količine izražavaju u litrima da se vipovi vraćaju izvozniku u inostranstvu ali to me i najviše plaši jer svi vidimo u kakvoj državi živimo gde je zarad dobirti dozvoljeno sve ponekima, a nekima ništa. Da neko negde nađe na 5 mrtvih mačaka i pasa, o ovcama i kravama da ne pričamo danimabi se trubilo o tome na svim televizijama, a stradanje pčela se svelo na nešto što je sasvim uobičajno i prosto neverovatno ako se to ne desi.
 
Odgovorno tvrdim da su glavni krivci za stradanje neonikotinoidi i to baš iz suncokreta. Tim pre mi je smešnije kad vidim da se pojedini hvale sa kilogranmima i kilogramima polena sa suncokreta koje su skupili a još su mi smešniji oni koji kupuju polen za sebe ili za stavljanje u pogače. To je kao pucanj u sopstvenu nogu nego ajd sad.
I dok su aktivnosti uperene ka otkrivanju falsifikovanog meda što je trenutno jedini "light motiv" SPOS i samoproklamovanog "Vođe svih pčelara" mišljenja sam isto tako da treba da postoje još najmanje dva light motiva a to su  preduzimanja mera za sprečavanje trovanja pčela raznoraznim preparataima koji se koriste u biljnoj prozivodnji i postizanje održivosti razvoja kako biljne proizvodnje tako i pčela jer jedno bez drugog ne može i drugo, podizanje svesti kod naših građana, pogotovo dece, kroz edukacije, radionice, reklamne kampanje, pa čak i uviođenje predmeta u školi o zdravoj i pravilnoj ishrani gde bi se poseban akcenat stavio na korisnost upotrebe pčelinjih proizvoda. Tu se normalno misli na med a ne na falsifikovani med ili polen koji je zagađen raznoraznim preparatima jer onda ne da nije koristan nego je otrovan.
Koliko je to važno razmislite sami.
Koliko puta ste kada odete kod nekog u goste ili svom detetu, unučetu i sl. kupili najveću Milku ili kanticu Nutele, Eurokrema i sl. a niste mu odneli jednu manju teglicu meda kojeg ste izvrcali. Prvom prilikom kada to uradite obratitite pažnju na reakciju deteta kada mu pokažete teglicu sa medom a ne Milku ili Nutelu  ili Eurokrem...e to je poraz. A kad vidite da je dete u tom uzrastu gojazno onda je poraz još veći jer je projekcija da će se razviti kao dijabetičar, hipertoničar i sl.
Inače, onaj "buzdovan" me je blokirao na fb kada sam mu pomenuo ovo na nekoj fb grupi gde smo se sasvim slučajno našli.     
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #97 poslato: Februar 25, 2021, 09:55:15 »



Након читања претходне Сашине поруке чуо сам се са једним нашим колегом који годинама уназад део свог пчелињака одвози на семенски сунцокрет. Сарађује са Синџентом и његове пчеле опрашују њихов сунцокрет. Локација се мења скоро сваке године а цена опрашивања је у просеку око 13 евра по друштву. Иако они инсистирају да се на опрашивање довезу јака друштва он каже да већином прошверцује јаче ројеве .
Његово искуство је да овај сунцокрет врло мало меди , готово беззначајно те да се све време мора вршити обилна прихрана друштава. Каже да ни полена нема нешто претерано. У сваком случају полена је мање него код обичног сунцокрета и он верује да се тај полен потроши пре зазимљавања. Зато их он након овог сунцокрета одмах довози у мој крај поред Мораве у врбаке како би се ту опоравила и припремила за зиму. У принципу није имао већих проблема са овим друштвима али је чињеница да су слабија од других и да су страдања код њих процентуално знатно већа него на осталом делу пчелињака . Иначе он пчелари са у просеку од 350 - 400 кошница.
Ово је његово искуство на семенском сунцокрету.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #98 poslato: Februar 25, 2021, 13:22:55 »
Да не цитирам Сашину поруку...

Ценим искуство свакога и сматрам да закључује и на основу искустава. Сходно томе, занима ме колико година селиш на сунцокрет?  Ја селим од прве године од када пчеларим.

Након 10 година пчеларења, усудио сам се да одржим краће предавање онима који су ме учили (не што сам хтео него што сам био принуђен – звали ме да чују моје мишљење, које им се уопште није свидело). Од почетка пчеларења сам посматрао и одбацивао оно што је „догма“ (пчеларска наравно и која је површна или нетачна) иако су прилично тога изговарали или писали „ауторитети“.

Ако знаш узрок, онда имаш решење и ту нема збора: немој да селиш на сунцокрет и решен проблем (а нарочито избегавај семенски сунцокрет). Истрајавати на нечему што је бесмислено је неразумно (мислим на упорну сеобу на сунцокрет који уништава пчеле).

Немој мислити да ја нешто „волим“ те отрове. Гледао сам на једном пољопривредном форуму како човек пита чиме прскати а видео је једну ларву (1 ларва)...само што је то ларва буба маре (има слика у поруци у којој се забринуо за свој усев :) )... Знам да прскају свим и свачим. Мој грех је што сам раније мислио да пчелари претерују, али не претерују осим у једној ситници: сматрају да је сво тровање од семена заштићеног нечим. То не верујем никако.

Ако бих ти написао како се пчеле понашају у условима слабијег медења (или ливадске умерене паше), не би ми веровао и то ћу изоставити. Тако се понашају и на семенском сунцокрету и то има своје последице.



ПС

С обзиром да користим неке  лекове (отрове) које пијем, организам препозна и најмање присуство других отрова. Прошле године сам добијао јаке нападе и имао тешкоће неко време. Разлог су биле суве шљиве (од тада их избегавам иако сам жељан компота од сувих шљива). Слично се деси и са бадемом или пре неког времена орасима. Неко је то мало „заштитио“ (од мене јесте, јер избегавам да то купујем, ево годину дана).

Користим и мед у којем има највише сунцокретовог меда. Нисам приметио ни најситнију промену и одговор организма. Добро, то није мерило, али има нечега...

Имам једно друштво које је сада у добром стању, а које је имало јако много кречног легла (по свим критеријумима требало га је спалити – заједно са постољем, стаблом шљиве у близини, травом испред и насути сто кила „дезифијенса“ свуда где су се те пчеле кретале). Друштво је кратко време учествовало у одгоју матичњака и избачено је код првих знакова КЛ. После је КЛ букнуло и било га је толико да је преполовило заједницу. И наравно неко ће рећи нпр. да је то зато што је потрошило сав сунцокретов мед који је имало а који је по „дефиницији“ отрован (и друге велике истине, а закључиће код успешнијих друштава да ту није отрован – ово је као када неко пита „духовног пастира“ да му објасни разлику између пребогатих и очајно сиромашних).

Зашто наводим овај пример...свако ће извести закључак према својим убеђењима, а понеко и према чињеницама (које су уочљиве када човек увиди прво своје грешке). Иначе, живо је и добро за сада (а верујем и да ће остати тако, али не због веровања него због поступака са њим). Уз то је више пута „узнемиравано“ зимус (отварана кошница да се дода мед у „разним видовима“ – како сам написао раније). Да није, одавно би се водило као зимски губитак...а људи воле мир (док за нека друштва не постане апсолутни мир) на пчелињаку и не гледају шта се дешава.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #99 poslato: Februar 25, 2021, 13:53:00 »
Imamo li neku ideju, šta je sa ovim pčelama?
Snimljene u sumrak, na samoniklom suncokretu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #100 poslato: Februar 25, 2021, 14:42:40 »
Свашта може бити. Честа су тумачења да су пчеле мало отроване па се тако сакупљају.

Сећам се слике коју је поставио пчелар из Кикинде (име и адреса позната редакцији :) ) и то показује као неко специфично знамење. Малу недоумицу представља то што се види у позадини слике да су то они први цветови који „истрче“ са цветањем и да је њива под сунцокретом још зелена. Пчеле се због тога окупљају на овим цветовима,

На овој слици то вероватно није случај јер ми се чини да се иза види њива са сунцокретом.

Овако се пчеле понашају када се тек доселе, након пролазног наоблачења и бољег медења овог сунцокрета. То што се њива иза жути не значи да тај сунцокрет меди (или да још меди – практично је прецветао)...латице наравно остају још неко време жуте и једре па има оних који доселе и на тај прецветали јер...па жути се брате :).

Ако би нпр. сумњали на неко тровање или слично, па се пчеле овако окупљају, треба погледати да их нема на цвастима које тек отварају.

Треба обратити пажњу и на променљивост медења (ритам медења)  гајеног сунцокрета који може слабије медити у одређено доба дана, па се пчеле опредељују за овај који тада боље меди.

Чекамо друге идеје...



ПС

Овако самоникли сунцокрет је опасан по ратарство као коров када се не сузбија у зачетку. Полако прелази у коровски сунцокрет који се разликује од обичног по томе што се разграна и тешко се сузбија. Тада већ може да се разврста у подврсту (не знам тачно како навести биолошко разврставање јер је некако шарено по интернету и можда потпородица или подпородица – чак не знам ни шта је правописно исправно :) ). Брзо поприма нове одлике постаје Helianthus annuus ruderale са свим својим лошим особинама јер се шири као болест. Искорењивање је јако тешко. Нас пчеларе, наравно то не занима, али може нас и занимати: следи бесомучно третирање, а онда се ту убаци и помало инсектицида.

Ратарима прави силне невоље због брзих промена и отпорности на хербициде. Али и ту греше (у убеђењу су да не греше, наравно) јер многи не прате правилан плодоред па се то шири.
« Poslednja izmena: Februar 25, 2021, 15:04:25 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #101 poslato: Februar 25, 2021, 20:16:22 »
Imamo li neku ideju, šta je sa ovim pčelama?
Snimljene u sumrak, na samoniklom suncokretu.
Тај самоникли сунцокрет лучи нектар и пчеле остају на, њему да преноће и ујутро понесу први нектар и информације да може да се крене, то јест да време и температура дозвољавају, да је таквог и таквог квалитета итд..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #102 poslato: Februar 26, 2021, 07:54:18 »


Имам једно друштво које је сада у добром стању, а које је имало јако много кречног легла (по свим критеријумима требало га је спалити – заједно са постољем, стаблом шљиве у близини, травом испред и насути сто кила „дезифијенса“ свуда где су се те пчеле кретале). Друштво је кратко време учествовало у одгоју матичњака и избачено је код првих знакова КЛ. После је КЛ букнуло и било га је толико да је преполовило заједницу. И наравно неко ће рећи нпр. да је то зато што је потрошило сав сунцокретов мед који је имало а који је по „дефиницији“ отрован (и друге велике истине, а закључиће код успешнијих друштава да ту није отрован – ово је као када неко пита „духовног пастира“ да му објасни разлику између пребогатих и очајно сиромашних).

Зашто наводим овај пример...свако ће извести закључак према својим убеђењима, а понеко и према чињеницама (које су уочљиве када човек увиди прво своје грешке). Иначе, живо је и добро за сада (а верујем и да ће остати тако, али не због веровања него због поступака са њим). Уз то је више пута „узнемиравано“ зимус (отварана кошница да се дода мед у „разним видовима“ – како сам написао раније). Да није, одавно би се водило као зимски губитак...а људи воле мир (док за нека друштва не постане апсолутни мир) на пчелињаку и не гледају шта се дешава.

Nije lako citirati tvoje poruke jer u jednoj poruci ima mnogo različitih tvrdnji i uz to veliki prored ali  nema veze...
Ako je ovaj "neko" ja onda si pogrešio...nigde nisam rekao da je zimsko stradanje plod ssamo suncokreta.
U vezi tvrdnje iz drugog pasusa o donošenju zaključka na osnovu ubeđenja i činjenica...šta reći...nekoliko postova ranije iznosite trvrdnje da je pogrepio pčelar u vezi sa načinom tretiranja amitrazom jer su mu pčele stradale od varoe a nigde nema nikakvog dokaza da je stradanje od varope ili nečeg drugog tako da priča o ubeđenjima i činjenicama nema mesta u ovom slučaju.

Evo Rakovac Goran iznosi iskustva svog prijatelja.
Što se tiče toga koliko godina selim na suncokret nemam neko višegodišnje iskustvo i žalim ako me to diskvalifikuje iz ravnopravne rasprave. Ja posle suncokreta nemam uslova da ih odvezem na pašu na kojoj bi se oporavili kako radi prijatelj Rakovac Gorana. Na početku bih naveo da suncokreta na istoku Srbje ima jako, jako malo...niko to ovde ne seje. Poljoprivreda ovde nije naročito razvijena, mali posedi, staračka seoska domaćinstva, njive zaprložene...Istok Srbije nije Vojvodina. Kod nas ima dosta šuma pa se ljudi bave eksploatacijom drvne mase koju prodaju u Vojvodini i BGD...
Isto tako i tih nekoliko godina koje sam selio su me naterali na zaključak koji tvrdim a to je da suncokretova paša podosta kriva za zimska stradanja pogotovo ako se taj "prinos" od suncokretove paše ne "razredi" nekim sirupom ili divljim polenom. Moja krilatica je da se pametan čovek uči na tuđim greškama a glup na svojim.
Po meni je problem što je malo ljudi spremno da kaže istinu pogotovo ako od te istine nemaju korist. Tako Vojvođani na sva usta hvale suncokretov med, ovi sa zapada Srbije med od bora, a evo sad čujem da se to ne može smatrati medom nego sirupom ( a u stvari je smola)a uz to cena mu je slična otrovu dok mi u unutrašnjosti se kunemo bagremovim medom, treći livadom. Možemo mi da pričamo šta hoćemo i da kao i onaj ciga svako hfali svog konja ali istina je jedna i jedina...a to se najbolje vidi kod otkupljivača koju vrstu koliko plaćaju.
U ovom hvaljenju svog konja ljudi idu do neslućenih granica pa tako imamo Zlatiborac mesne prerađevine a na Zlatiboru stoke baš onako...malo više nego u Vojvodini...ali je to sa Zlatibora...! Ima takvih primera podosta.
Nego da se vratimo do tvog zaključka da zbog terapije lako osetiš razne otrove u raznim namirnicima pri čemu pominješ suve šljive...Otrov nije u kvalitetu nego u kvantitetu, apostoje alergije na razne supstance...Imam prijateljicu koja je alergična na kivi i to oljušten. ne mora da ga pojede...dovoljno je da bude u stanu u kojem se u drugoj sobi nalazi oljušten kivi. Neverovatno ali zamisli koliko godina ispitivanja je provela lečeći se od neobjašnjivih i iznenadnih suzenja očiju i kijavice koaj je prestajala iznenada isto kao pto se javljala da bi do te spoznaje došla više nego slučajno...posle nekoliko godina doduše.
Voja kaže da pije nozevoj ili brstivar (a možda i oba, ne sećam ali znam da je pisao o tome ovde na forumu)...znači da nije otrovan ali ako popije 10 litra brstivara ili nozevoja a to je količina tečnosti od jedne gajbe piva nisam siguran da se ovi preparati ne bi tretirali kao otrovi! Gajbu piva su popili mnogi i preživeli...još im je bilo onako... baš veselo...zar ne?
Ne znam gde se snabdevaš namirnicama za ličnu ishranu. Ja kupujem po marketima, pijaci...i pitam se šta reći o paradajsu, breskvama, krastavcima a tek o jagodama koje u proleće koštaju kao otrov (a to upravo i jesu) i to obično ljudi kupe za decu...katastrofa...čist autogol. Najgore voće koje možeš kupiti u marketu su jagode, a tu su kajsije i breskve jer se otrovi za njih lepe kao muve na lepak i nema šanse da se skinu nikakvim pranjem zbog sastava kožice na njima ili odsustva kožice kakav je slučaj sa jagodama. Ljudi kupuju banane deci koje se najpre, obrane, na brodu, tokom transporta, prskaju da ne sazrevaju, a posle u hladnjači da sazreju tačnog određenog dana i da se ne kvare kako bi ih ljudi kupili...i ljudi kupuju te iste banane a tikve nam propadaju po njivama i dajemo ih svinjama?
Na kraju izvinjavam se zbog toga što ti se obraćam malte ne lično, citirajući tvoju poruku, pa ispada da ti kontriram ili da te napadam što ne samo da nije kulturno forumsko ponašanje nego mi uopšte nije ni namera.
Pozz

   
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #103 poslato: Februar 26, 2021, 10:04:06 »
           На мом пчелињаку од 45 зазимљених заједница страдало је 6. Пре овог захлађења страдало 3 заједница. У све три је било доста хране, али је у једној било доста умрљаних рамова од ноземе. У њој сам прегледом нашао 2, 3 рама у чијој доњој половини је био незатворен мед, редак као сируп.
           Ових дана сам по лепом времену посматрао рад заједница и утврдио да их је још 3 умрло.
Код свих ових заједница протеклих пар месеци  приметио сам већи број избачених угинулих пчела приликом прочисног лета, тако да су оне континуирано смањивале број пчела. Мислим да  ове заједнице нису квалитетно створиле довољно зимских пчела, јер је и легло код њих било заступљено до краја октобра месеца.
Током јесени заједнице су биле прилично изложене нападу оса.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #104 poslato: Februar 26, 2021, 10:21:43 »
Imamo li neku ideju, šta je sa ovim pčelama?
Snimljene u sumrak, na samoniklom suncokretu.
Тај самоникли сунцокрет лучи нектар и пчеле остају на, њему да преноће и ујутро понесу први нектар и информације да може да се крене, то јест да време и температура дозвољавају, да је таквог и таквог квалитета итд..

Поздрав драгим пријатељима...
Bilo bi sjajno da je tako.
Nažalost, to su pčele, koje kad pipneš prstom, jedva pokreću udove i najčešće otpadnu na tlo.
To je ponašanje tipično za otrovane pčele i ne treba tu nešto posebno filozofirati.
Ne želim nikom, da vidi oko kontejnere (košnica), što sam video prošlog leta.
A naprosto, nisam ništa debilniji bio na suncokretu 2020., nego prethodnih godina.