Autor Tema: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.  (Pročitano 35078 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« poslato: Februar 07, 2011, 12:35:53 »
Јуче сам утврдио да ми је страдало друштво у Фарар кошници, узимљеној  на 4 наставка. Друштво је у августу имало само 16 рамова легла и између 25-30 кг хране.

Друштво се удаљило од хране која је била у трећем и четвртом наставку, клубе се ухватило у првом наставку који је био на подњачи и ту угинуло од глади. И у том наставку, као и у другом, били су старији, али добри, радилички рамови, а не медишни. Ту сам их ставио да би их сачувао од восковог мољца.  :D ;D

Требало је да неки рам легла придодам неком слабијем друштву, а радиличке рамове да прерасподелим у осталих 19 друштава, па би друштво задржало позицију у близини хране.  ;)

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #1 poslato: Februar 12, 2011, 20:54:07 »
Pozdrav svima,nazalost i ja izgubih jedno vrlo jako LR drustvo.Oko 20 septembra sam digao leglo,2 rama,u gornji nastavak sa blizu 20kg lepo rasporedjenog meda,da ima dole malo praznih celija pod debelim vencima od recimo 16,17 cm,a ispod u donjem sam imao 8 rasirenih ramova praznog saca,kad prilikom obolaska oko 15 januara mog pcelinjaka na DeliJovanu konstatovah da je celo drustvo sislo dole,9 gustih ulicau praznim ramovima.Mislim da ih je toplo vreme do oko 12 decembra verovatno povuklo uz nesto unosa da formiraju malo legla,pa nazalost kada je zahladnelo,nisu uspele da predju u gornji nastavak.
Izgleda da nam ne ide na ruku toplije vreme,kad mu vreme nije.Na moj uzas jos nekoliko LR drustava je napravilo isto,ie vratilo se u donji nastavak,ali su uspele da predju,Bozjom Miloscu,pa su sada dole nisko na pocetku gornjeg nastavka.
Ove godine cu morati da obratim paznju,verovatno cu im ostaviti dole samo par rasirenih ramova,recimo negde tek u oktobru,tako da budem siguran da se nece spustati nazad u donji nastavak,cak i ako bude toplog vremena do decembra.
Ipak 0vih 9 ramova iz gornjeg medista sam brzinski dodao rojevima sa manjim rezervama,uglavnom uz klube,pa se za njih ne moram brinut,pregurace do vocne pase i stimulativne prihrane sirupom,koje cu u rojevima definitivno morat napraviti.
znaci od 23 drustva jedno uginuce,a 15 zazimljenih rojeva su ok,ali sam u 4 roja morao dodat secernomednu pogacu koju sam sam napravio.
Nadam se da ste svi vi bolje srece ove zime,izgleda da vise ni dovoljno meda,ni oborena varoa jos tokom jula,a ni dizanje legla krajem septembra gore u gornji nastavak i dobra ventilacija,nisu garancija da ce sva drustva izaci iz zime.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #2 poslato: Februar 12, 2011, 21:16:02 »
         Drugari, Vojko je odlično zaključio gde je napravio grešku. Nikako se ne smeju ostaviti tamniji ramovi u praznom telu ispod tela sa medom. Ti ramovi su privlačni za polaganje prvog legla zimi. U ledenim danima, kakvi su bili u predhodnom periodu, klube se stegne oko legla koje je u centru klubeta i izgubi kontakt sa mednom kapom i tako često strada.
        Zato. najtamniji ramovi (3-5 bolje više) moraju biti u centralnom delu fararovog ili LR tela u kome je medna kapa, kako bi prvo leglo bilo ba ramu ispod medne kape. Ovaj raspored treba obezbediti najkasnije početkom avrusta da bi društvo samo napravilo raspored hrane kako mu odgovara.
        Takvih problema u DB košnicama nema, mada i tu treba voditi računa da 5,6 centralnih ramova budu tamniji od ostalih.
        U mom pčelinjaku od 75 društava u DB košnicama za sada nema gubitaka.
Pozdrav. 8)

Van mreže Ante Bošnjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla,selo Breze
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #3 poslato: Februar 13, 2011, 09:18:21 »
   
   Kolega Periću nešto slično kod jednog društva u LR košnici desilo swe i meni. U nastavku na podnjači mojom nepažnjom ostali su okviri sa starim saćem u kojim je bilo nešto meda.Pčele su sišle iz gornjeg drugog nastavka u kojem sam ih uzimio u prvi nastavak na staro saće. Ja sam to primjetio početkom decembra kada sam društva tretirao protiv varoe oksalnom kiselinom. To sam društvo spasio na taj način što sam tri centralna okvira sa pčelama i maticom podigao u sredinu u gornji nastavak i preko satonoša stavio dvije pogače. U nastavak na podnjači na isto mjesto stavio sam tri okvira meda sa nezaleganim saćem.
   Kolega Aleksić i Vukić su pravilno konstatovali uzrok stradanja društva.Kolega Vukić vam je dao objašnjene kako da ubuduće postupate i budite uvjereni nećete imati problema. U pčelarenju košnicama Rodna Voja takvih problema nisam imao.
   Pozdrav iz Tuzle.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #4 poslato: Februar 13, 2011, 09:34:00 »
Hvala Vam puno,da,kad razmislim kod mene su i dole i gore u samoj sredini najstariji plodisni ramovi,po 3 komada,a i dole u donjim ramovima je bilo mednih kapa,al od po 2,3 cm.
Nadao sam se da ce prenosenje matice i 2 centralna rama odozdo,u kojima je bilo legla biti dovoiljno,ali nisam racunao da ce se toplim vremenom pcele vratiti u donji nastavak.Posto je drustvo bilo vrlo jako,izgleda da ih je vise svezeg vazduha,a onda i malo legla u oktobru povuklo i zadrzalo dole.Definitivno vise necu ponoviti ovakvu gresku,mnogo vam hvala od srca jos jednom.sve najbolje zei vam Aca

Van mreže Krasavcic Aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Loznica
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #5 poslato: Februar 13, 2011, 22:03:47 »
kolege ja zbog slicnih gresaka ove godine moram ispocetka
naime jos preprosle godine sam imao lose iskustvo sa dobrim vremenom u decembru pa sam prosle godine resio da sve kosnice zazimim samo u jednom nastavku medjutim imao sam malo problema sa zdravljem i kad sam najvise trebao pcelama ja sam zaglavio u bolnicu tako da sam tu mnogo izgubio ali se ipak nisam nadao ovakvom ishodu jer su kosnice bile prepune meda
medutim u januaru kad su bili oni lepi dani uzmem da pregledam kosnice i ustanovim da sam prepolovio pcelinjak meda ima ali su one u kubetu na 2 rama pocrkale od gladi
moj zakljucak na to je da su imale leglo koje nisu htele napustiti i preci na ramove sa medom
da bi iscupao situaciju drustva koja su ostala i koja su izgledala sasvim u redu cak su donosila nesto polena jer je bilo par lepih dana pa je nesto malo krenula ljeska ja sam tim drustvima dodao po pogacu preko satonosa i stavio novinu ispod poklopca sto pre toga nisam uradio
po prolepsavanju vremena ponovo obidem pcelinjak i nigde nista sve pocrkalo
pcele na 2 rama isto kao i kod onih zavucena u sace i lepo se vidi kube
sad za one prve sam siguran sta se desilo ali mi nije jasno sta se desilo ovim drugim i gde sam pogresio
dali je uopste katastrofu izazvalo zazimljavanje u jedno nastavku ili sam mozda pogresio sto sam krajem januara zasuskao kosnicu  neznam
ove godine kupujem nove rojeve potrudicu se da pronadjem par rojeva jos sad u februaru ili martu pa ispocetka
da napomenem samo radi se o lr kosnicama

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #6 poslato: Februar 13, 2011, 22:19:50 »
Moj ti je savet da nađeš dobrog učitelja koji će ti uživo moći pokazati kako se zazimljava društvo. Da sam bliže, rado bih ti pomogao. Pozdrav.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #7 poslato: Februar 13, 2011, 22:33:29 »
Aleksandre,pokušaću malo da razjasnim tvoju situaciju sa pčelama.Pčele u LR bez problema prezimljavaju u jednom nastavku kao i u RV.košnicama.
Uslov je da imaju skoro na svim ramovima vence od 10-15 cm.kao i krajnji levi i desni ram da su skroz sa obe strane napunjeni medom.Prilikom zadnjeg pregleda skoncentrišeš svo otvoreno leglo u sredinu nastavka,dodaš im 4-5 l.gušćeg sirupa i to je to što se tiče hrane.Tretman protiv varoe
obavezno uradiš.
Ja mislim da su za ova stradanja pčela kriva slaba društva, tj.mali broj pčela je ušao u zimski period i nisu mogle da formiraju normalno deblje klube
koje ujedno i zagreva med koje one konzumiraju.Hladan med ni jedna pčela ne može da usisa i onda dolazi do pomora pčela.
Moj ti je savet da skupiš pedesetak uginulih pčela i pošalješ ih na analizu da bi ti savest bila čista.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #8 poslato: Februar 13, 2011, 22:44:28 »
Aleksandre,pokušaću malo da razjasnim tvoju situaciju sa pčelama.Pčele u LR bez problema prezimljavaju u jednom nastavku kao i u RV.košnicama.
Uslov je da imaju skoro na svim ramovima vence od 10-15 cm.kao i krajnji levi i desni ram da su skroz sa obe strane napunjeni medom.Prilikom zadnjeg pregleda skoncentrišeš svo otvoreno leglo u sredinu nastavka,dodaš im 4-5 l.gušćeg sirupa i to je to što se tiče hrane.Tretman protiv varoe
obavezno uradiš.
Ja mislim da su za ova stradanja pčela kriva slaba društva, tj.mali broj pčela je ušao u zimski period i nisu mogle da formiraju normalno deblje klube
koje ujedno i zagreva med koje one konzumiraju.Hladan med ni jedna pčela ne može da usisa i onda dolazi do pomora pčela.
Moj ti je savet da skupiš pedesetak uginulih pčela i pošalješ ih na analizu da bi ti savest bila čista.
Pozdrav.
Slažem se u potpunosti....

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Krasavcic Aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Loznica
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #9 poslato: Februar 13, 2011, 23:14:05 »
hvala vam kolege na brzom odgovoru
sto se tice iskusnih kolega imam ih par skoima sam stalno imamo isti sistem pcelarenja cak sta vise kopiramo se izmedju sebe kod njih nije uginulo nijedno drustvo kod mene jeste
do sada ja sam zazimljavao pcele u 2 nastavka ove godine sto sam zazimio u jednom to je bas zbog toga sto se kod njih pokazalo kao pouzdano
sto se tice slanja pcela na ispitivanje to uopste nije problem jer one stoje na ramovima kao da su zive dovoljno ce biti samo da stresem ram one sto su zavucene one nece pospadati ali one sto stoje na ramovima spadaju i same
samo neka mi neko kaze gde treba da ih posaljem

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #10 poslato: Februar 13, 2011, 23:26:40 »
   Raspitaj se u veterinarskoj stanici u tvom mestu gde ima najbliži Veterinarski institut.Ako ćeš dolaziti u N.Sad na sajam možeš ih poneti pa ću ih ja odneti kod mojih drugara da ih ispitaju.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Krasavcic Aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Loznica
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #11 poslato: Februar 13, 2011, 23:58:46 »
ja sam cesto u novom sadu pa mozemo da se cujemo kad budem dolazio i da ponesem pcele

Van mreže Zvonko Babić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #12 poslato: Februar 14, 2011, 20:35:11 »
Pčele umiru!

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #13 poslato: Februar 14, 2011, 20:41:09 »
Slažem se sa vama kolega Zvonko "PČELE UMIRU",a sve ostale životinje crkavaju.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Zvonko Babić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Stradanje pčela u zimskom periodu 2011.
« Odgovor #14 poslato: Februar 14, 2011, 20:44:31 »
Druge životinje mi pčelari također poštujemo, pa one uginu.