Autor Tema: Moj pocetnicki pcelinjak  (Pročitano 67669 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #60 poslato: Novembar 09, 2014, 21:46:36 »
To što nije bilo legla ne mora ništa da znači. Kod mene je praktično potpuni prestanak legla počeo oko 01. oktobra.

Nisam mislio samo na trutove u toj košnici, nego uopšte na pčelinjaku ili okolnim pčelinjacima. U svakom slučaju, pratićeš to društvo. Ne moraš ništa otvarati bez potrebe, nego prati kako se ponaša na letu i kakav je zvuk kada zahladi.

U drugom delu zime, obrati pažnju i pogledaj. Imaš osnovni uslov za brz i bezbedan pregled i po niskim temperaturama, ako zaključiš da nešto nije u redu a to je manjak ramova u košnici. Društvo može i bez matice da pregura deo zime, ali kada se ukaže potreba za leglom (to može biti i u januaru ako bude toplo) matica može biti i trutuša. Ovo se lako zaključi po zvuku koji dopire iz košnice (slično je kao i kada je bezmatak u pitanju, samo se slabije ispoljava i zvuk i samo ponašanje pojedinačnih, a ne većine pčela ukazuje na neki problem sa maticom). Samo poneka može lepezati krilima, a zvuk je sličan zvuku bezmatka ali jako slab i potrebno je stvarno da si „sluhista“   :D da ispravno zaključiš (zato se dalje prati sve do momenta poklapanja legla kada se vidi da li je radiličko ili trutovsko).

Može se desiti da u jednom delu zime ili ranog proleća bude radiličko leglo, a da posle počne da „šara“ i da veći deo bude trutovsko ili samo trutovsko. Ovakva društva (ili društva koja imaju drugi problem) su pod stalnom pažnjom, a ostala ne pipaš, ako si siguran da je sve dobro.

Moraš biti siguran, jer ovakva društva gde nije sigurno kakava je matica su uznemirena i lako dođe do proliva a to je već „prvi deo“ nozemoze.


PS

Ponovo sam pogledao onu maticu na slici i nisam siguran da je to dobra matica (mislim da je sparena). Ali slika je jedno, a kada se pokaže u praksi drugo. Zato ti savetujem da pratiš to društvo i to sa što manje uznemiravanja.


quote author=Dragan Šošić link=topic=1523.msg34161#msg34161 date=1413223143]
Dejane, moguće je da nema maticu. Ali, ako je neko iskusan izrazio sumnju da je bezmatak u pitanju, trebalo je da ti predloži i prve korake opreznosti. Leta bi trebalo suziti dok se to ne reši (naročito gornje leto koje deluje nebranjeno).


Međutim, kada se pogleda leto, deluje kao da je sve u redu. Pčele ventiliraju i s obzirom na današnju temperaturu i tamnu košnicu vrlo je moguće da je samo porasla temperatura u košnici i pčele teže da to dovedu u red.


Proveru prisustva matice radi kasno popodne, jer kod otvaranja košnice bez matice tuđice vrlo brzo napadaju.


Postovani kolega Dragane bili ste u pravu sto se tice moje sumnje da mi je drustvo ostalo bez matice ipak na srecu bila lazna!Danasnjim pregledom sam na srecu uspeo da uocim maticu! :) ;)

Ako može bez ovoga poštovani ili uvaženi i slično  :), nekako sam alrgičan na to  :D i smatram da smo svi na ovom forumu poštovani i uvaženi samim tim što uglavom diskutujemo u prijatnoj atmosferi.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #61 poslato: Novembar 09, 2014, 22:35:23 »
Hvala, to drustvo ce biti pod budnim okom!
[size=0px]Ako može bez ovoga poštovani ili uvaženi i slično  [/size][/size][size=0px], nekako sam alrgičan na to   i smatram da smo svi na ovom forumu poštovani i uvaženi samim tim što uglavom diskutujemo u prijatnoj atmosferi. Primljeno k znanju! :) ;) :D [/size]
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #62 poslato: Novembar 09, 2014, 22:37:51 »
Eto vidiš, nije teško biti fin  :D  :D  :D

Iskreno, nedostajaće mi to poštovani, uvaženi  :D :
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #63 poslato: Novembar 23, 2014, 21:59:01 »
U petak sam imao malu nezgodu na pcelinjak jedna kosnica mi je preturena(ovca)!Danas sam uspeo koliko toliko da je saniram i moj pcelinjak ogradim necim privremenim mada ni to nije neka sigurnost!Sto se tice hrane dovoljno pcele od 4-9 ulica mada uglavnom na 6,pogace koje sam dodao 9.10 jer mi se nije svideo raspored jedva da su nacete!Za vikend oksalna i nadam da cu da ih pustim da se malo odmore od mene ;) !
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #64 poslato: Decembar 06, 2014, 17:46:35 »
Pored kontrole opadanja varoe ,iskoristio ovo hladno vreme da malo sredim pcelinjak od opalog lisca!Znam da u decembru ne treba otvarati kosnice ja nisam mogao odoleti samo preko zbega videti situaciju i ugtlavnom je klube duboko ispod mednih kapa sem jednog koje neznam iz kog razloga na vrhu satonosa a znam da ima hrane do februara.Pogace koje su dodate 9.11 tamo gde mi se nije svideo raspored hrane jedva nacete!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #65 poslato: Decembar 06, 2014, 23:50:45 »
Pored kontrole opadanja varoe ,iskoristio ovo hladno vreme da malo sredim pcelinjak od opalog lisca!Znam da u decembru ne treba otvarati kosnice ja nisam mogao odoleti samo preko zbega videti situaciju i ugtlavnom je klube duboko ispod mednih kapa sem jednog koje neznam iz kog razloga na vrhu satonosa a znam da ima hrane do februara.Pogace koje su dodate 9.11 tamo gde mi se nije svideo raspored hrane jedva nacete!

Ako misliš na društvo na predzadnjoj slici, pretpostavljam da je razlog što su pčele blizu satonoša onaj zbeg (ili hranilica, šta li je već). Društvo ne voli baš prazan prostor iznad. Drugo je to što je društvo prilično dobro sa pčelom (barem tako izgleda na slici).


Obično se posmatra stanje u odnosu na ponašanje pčela u klubetu prema temperaturi. Kod jačih društava se vlaga kondezuje nešto dalje i pčelama treba i vode. Naročito ako je bilo vetrovitih dana (kod nas jeste i duvala je jaka košava). Tempereture su takve da pčele ne moraju biti u gusto sabijenom klubetu. Vrlo je moguće da ima pčela koje napuštaju klube i idu za kondezovanom vodom.


Što se tiče pogača, nadam se da si uvideo da si uradio nepotreban posao. Pratimo već neko vreme eksperiment koji ima jedan zaključak: opravdano je raditi uzaludan i nepotreban posao u cilju nauke. Ako znaš kakvo je stanje u društvima, pogača se ne dodaje. Ako imaš društvo koje ima jake vence i daleko je od pogače, u tom slučaju može biti viška vlage baš iznad klubeta i to nije naročito dobro. Ta vlaga se može kondezovati na pogači i ne mora da znači da je dobro za pčele. Može biti jako loše i rezultati se vide kasnije, a ne sada.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #66 poslato: Decembar 07, 2014, 16:40:00 »
Dragane sto se tice prve kosnice si sigurno u pravu taj zbeg sam sam karabudzio pa je ispao tako,a sto se tice pogace nisu stavljene radi eksperimenta kao kod nekih vec ybog moje greske prilikom prihrane gde sam dosta rqamova tako da medne kape nisu zadovoljavajuce u pitanju su 2 kosnice!Pozz
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #67 poslato: Decembar 07, 2014, 18:13:17 »
Ako misliš na društvo na predzadnjoj slici, pretpostavljam da je razlog što su pčele blizu satonoša onaj zbeg (ili hranilica, šta li je već). Društvo ne voli baš prazan prostor iznad.
Možeš li Dragane da malo pojasniš ovo oko praznog prostora i koliki bi trebao da bude slobodan prostor iznad satonoša dali 7mm ili više?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #68 poslato: Decembar 07, 2014, 20:00:43 »
Dragane sto se tice prve kosnice si sigurno u pravu taj zbeg sam sam karabudzio pa je ispao tako,a sto se tice pogace nisu stavljene radi eksperimenta kao kod nekih vec ybog moje greske prilikom prihrane gde sam dosta rqamova tako da medne kape nisu zadovoljavajuce u pitanju su 2 kosnice!Pozz

Dejane, znam da pratiš i druge forume i reč je o opšte poznatom (bezveznom) eksperimentu koji sprovodi poznati kolega pčelar. Svakako da nisam mislio da si ti eksperimentisao.

Pogača može da se dodaje u određenom momentu. Kažem da nije dobro da se dodaje nepotrebno. Kada znaš koliki su medni venci, može se pretpostaviti potrošnja i dodati pogača, ali kada to treba.



Ako misliš na društvo na predzadnjoj slici, pretpostavljam da je razlog što su pčele blizu satonoša onaj zbeg (ili hranilica, šta li je već). Društvo ne voli baš prazan prostor iznad.
Možeš li Dragane da malo pojasniš ovo oko praznog prostora i koliki bi trebao da bude slobodan prostor iznad satonoša dali 7mm ili više?

Napisao sam duže objašnjenje, ali nemoj se ljutiti, nisam raspoložen da prerađujem tekst a nisam zadovoljan kako sada izgleda. Srediću ga ovih dana. Tačno je da prostor oznad satonoša treba da bude 7-10 mm. Košnice se i izrađuju tako da je ivica nastavka 10 mm iznad satonoša.  Prostor iznad ima uticaja na zimovanje pčela. Ako se desi da zima bude vrlo povoljna uglavnom se stvara pogrešan zaključak da ovo nema nikakvog značaja. Takođe, mislim da je potpuno pogrešno previše utopljavati svod košnice (stiropor ispod krova itd).

Najbolje se vidi kada se pojavi leglu u sred zime, što se često dešava i tada mogu biti najteže posledice po društvo. Do pojave legla, može i ovako i onako.
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2014, 20:27:03 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #69 poslato: Decembar 07, 2014, 20:25:50 »
Hvala na savetu,mora mnogo da se uci!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #70 poslato: Decembar 07, 2014, 20:38:30 »
Obe stvari su povezane: i pogača i to rastojanje iznad satonoša, koje treba da je primereno. Pogača je samo pomeranje svoda naniže. Uz to, pčele se na neki način navikavaju na pogaču, što ima svakako ne obezbeđuje mir (isti pčelari koji tvrde da je pogača dobra tvrde da je pčelama potreban mir tokom zime – ovo je u suprotnosti jedno sa drugim).

Najbolje je da se ne komplikuje i tako se najbolje radi sa pčelama. Zato i kažem, npr. čemu pogača ako se utvrdi da je položaj klubeta povoljan i ima hrane u vencima. Pogača u nevreme jeste komplikovanje posla.

Što se tiče utopljavanja ispod krova stiroporom, po meni je bolje to uraditi leti nego zimi.


Najbolje ćeš naučiti ako vrlo precizno vodiš podatke u početku pčeleranja i pratiš kako je koje društvo prezimilo i kako se kasnije ponaša. Ne uzimaj u obzir samo jednu zimu, jer sve može biti konstanta, ali je vreme promenljivo. Kasnije radiš refleksno, jer stekneš pravi osećaj i pomalo suzbiješ stalni osećanje brige da pčelama treba pomoći utopljavanjem ili pogačom isličnim stvarima, a da za to nema potrebe.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #71 poslato: Decembar 20, 2014, 19:07:21 »
Danas krenuo put Velike Plane na slavu naravno ali nisam propustio da svratim na pcelinjak i izvadio uloske na podnjacama i zavirio u par kosnica!Zadovoljan sa kolicinom hrane i brojnoscu pcela uglavnom,za to kratko vreme nisam primetio da unose polen mada i nisu nesto mnogo izlazile u to vreme i verujem da nije krenulo leglo!Primetio da su i dosta aktivne neke u kosnicama tj.prenosile med u zoni klubeta!Za sada yadovoljan ipak mart ce sve pokazati!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #72 poslato: Decembar 22, 2014, 13:17:32 »
 
 
                          Pozdrav Dejane,
 
           Postavio si slike 20.ovog meseca ali ih nisi ni jednom jedinom recju prokomentarisao.Mozda je u pitanju lapsus ne znam, ali obzirom da redovno pratim temu o tvom pcelinjaku mislim da komentar ne bi bio suvisan. Naprotiv.
           Pozdrav Rakovac.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #73 poslato: Decembar 22, 2014, 17:15:11 »
Gorane,ja napisao ali treba lupa da bi se videlo ;)Pokusacu ponovo
Danas krenuo put Velike Plane na slavu naravno ali nisam propustio da svratim na pcelinjak i izvadio uloske na podnjacama i zavirio u par kosnica!Zadovoljan sa kolicinom hrane i brojnoscu pcela uglavnom,za to kratko vreme nisam porimetio da unose polen mada i nisu nesto mnogo izlazile u to vreme i verujem da nije krenulo leglo!Primetio da su pcele dosta aktivne i prenose med u zoni gde je klube!Ja zadovoljan ali mart ce pokazati!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #74 poslato: Decembar 22, 2014, 17:17:03 »
 ;)
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.