Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 37950 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #150 poslato: April 08, 2024, 23:08:39 »
Елем, по евиденцији онога што сам успео да видим (без лампе коју сам заборавио) стање је следеће: две кошнице са 3 улице, шест кошница са 4 улице и две кошнице са 5 улица.
Јуче коначно урађен први преглед (мада сам закаснио јер је имало заперака), попуњена празна места изграђеним сатовима и основама, пчеле добро окупане војвиром и нозевојем. Стање веома добро у суштини, хране имају доста, количина пчела и легла задовољавајућа, сразмерна броју улица пре четири месеца.

Три јунска роја су на 6 или 7 рамова легла (11 улица пчела и 6 рамова хране), а како матка није сишла пребацио сам 4 рл у доњи наставак.
Три мајска роја су били на 10 или 11рл (18 уп и 7рх).
Три старке су биле на 9 или 10рл (17 уп и 6рх), а једна је била блокирана храном са само 3рл (6уп и 5рх) у највишем наставку, а матица није хтела да се сама спусти.

Од ових што су имале највише легла сам направио два нуклеуса (2рх, 2рзл и 1рол) и притом сам у ту најслабију додао 5рзл. Није баш потпуно, али су све заједнице сада прилично изједначене (две са 6, три са 7, три са 8 и две са 9 рамова легла кроз два горња наставка) са слободним простором за даљи развој.

Следећег викенда ограничавање или прављење нових ројева...

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #151 poslato: April 15, 2024, 00:03:16 »
Јуче је био 6. дан од прављења првих ројева, па сам их прегледао и покидао затворене матичњаке.

Данас сам прегледао и изједначио 7 заједница на 4+4 рама легла, а од вишка сам направио још три роја (два пута 2хране + 2 зат легла + 1 отв легла и један 3х+3зл+1ол). И том приликом су пчеле препрскане нозевојем и војвиром, појилице освежене, а замке за осе, стршљенове постављене.

Три заједнице које нисам дирао сам већ добрано ослабио претходни викенд (узимање по два, три рама легла а додавање основа) и од њих ћу евентуално направити још један рој после захлађења, или иде ограничавање свих заједница зависно од стања.

Једно питање за искусније: ако температура буде нижа од 10° шести дан од прављења ројева, да ли да их отварам и порушим матичњаке, или ипак не?

Van mreže aca peric

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
« Odgovor #152 poslato: April 15, 2024, 06:49:31 »
Da bi ste dobili dobro manicure, morale pokidati poklopljene matičnjake 6.ti Dan a ostaviti otklopljene matičnjake tada.Nadajmo se da će ipak dnevne temperature ostati bar 12 stepeni a da noću neće biti mraza nego bar 7 IL 8 stepeni par dana.

Van mreže Рајко Борић

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
« Odgovor #153 poslato: April 15, 2024, 06:54:01 »
Da bi ste dobili dobro manicure...
Ацо, да ли је грешка у куцању или реч "маницура" има неко значење у пчеларству? Које?

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #154 poslato: April 22, 2024, 00:37:00 »
Из две кошнице, од оне три које нисам прегледао прошлог викенда, сам извадио 4рх + 2рзл + 1рол за шести нуклеус ове године. Иначе у суботу сам покидао затворене матичњаке у три нуклеуса, којима је био шести дан од формирања. Због хладног времена (и најављеног ветра наредних дана) свим заједницама сам ставио ужа леета и прихранио их са по 500мл сирупа 1:1, док су ројеви добили по 200мл.

Задовољан сам обављеним послом, остала је тек једна кошница коју нисам прегледао по други пут ове године, па ће послужити за изједначавање друштава приликом ограничавања следећег викенда.

Поздрав свима

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #155 poslato: April 26, 2024, 21:44:25 »
Заменио сам воду у појилицама (сада је највише посећена мање слана вода - једна кашичица на 9л; мало мање их има на "јачој" - две кашичице на 9л; она је била убедљиво најпосећенија до сада; а чиста вода је и даље најмање занимљива за пчелице).
Заједницама сам вратио шира леета како је најављено побољшање и стабилизација времена, а и очекује се скоро цветање багрема који је прекостао. У последње припремљеном нуклеусу сам порушио неколико затворених матичњака и додао једну основу. Сада могу ројеве да не отварам неко време, друштва да ограничим на Цвети, Боже здравља, а онда мало на заслужен одмор!

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #156 poslato: April 28, 2024, 09:23:09 »
Браво Миланче! Свако искуство је важно. Увак треба тражити решења која ће помоћи нашим пчелама.
Надајмо се да ти багрем није смрзао и да ће га пчеле искористити у лепом периоду који се најављује.
Поздрав свима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #157 poslato: April 29, 2024, 21:51:33 »
Елем, јуче урађено ограничавање по следећем принципу:
1) плодиште - два рама хране (претежно полен) + три рама за залагање (две основе и један изграђен, или обрнуто) + пет рамова отвореног легла;
2) наставак изнад решетке = два или три рама хране (претежно нектар) + четири или пет празних (једна основа и остало изграђено саће) + три рама претежно затвореног легла;
3) највиши наставак = два или три рама затвореног легла + три или четири рама нектара + толико основа или изграђених сатова .

Наставке сам стављао на "хладно" са рамом МР између првог и другог, док сам код три кошнице поставио унакрсно са рамом МР између другог и трећег, па да видим да ли ће бити какве разлике (пре свега у затварању меда).

Одустао сам од идеје плодишта на врху кошнице, али зато ће на то место доћи тегле за неки дан (Војо, ја ћу само дно тегле премазати истопљеним воском)... Тада ћу и проверити да није негде матица остала изнад решетке јер их нисам баш све нашао, и да случајно нема залежених матичњака.

Толико за сада, следећи пут иде и мало фотки са пчелињака, није их било одавно... Поздрав свима

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #158 poslato: Maj 03, 2024, 16:45:48 »
Јесење време за празнике... Ништа нисам могао да урадим сем да их посматрам у ретким сувим периодима. Како су тад пчеле излазиле само на доња леета закључио сам да су све матице правилно у плодиштима.

Багрем и глог цветају, свиб се спрема, а малина ће ускоро... Вода у појилицама замењена и постављене нове замке за осе, стршљенове. Неколико слика са пчелињака од малопре, само минут пре нове кише...

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #159 poslato: Maj 06, 2024, 16:51:32 »
Citat
Од ових што су имале највише легла сам направио два нуклеуса (2рх, 2рзл и 1рол)...
Ова два роја су имала и по једну основу и погачу на сатоношама, а данас је био 29. дан од формирања. Погаче су при крају, а матице су пронеле (по једно јаје правилно у сред ћелије), додуше легло  је још увек отворено (код једне на 3, код друге на 4 рама), па сам им само додао још две основе.

Citat
Тада ћу и проверити да није негде матица остала изнад решетке јер их нисам баш све нашао, и да случајно нема залежених матичњака.

Ништа нисам могао да урадим сем да их посматрам у ретким сувим периодима. Како су тад пчеле излазиле само на доња леета закључио сам да су све матице правилно у плодиштима.
Ипак то не мора бити никакво правило, јер је у једној (од 10 заједница) матица остала изнад решетке (нисам имао времена да ишта радим) и ако је не стигнем ових дана оде она...

И осталих девет сам брзински прегледао изнад решетке и порушио по неколико залежених матичњака у свакој кошници. У две је био и по један затворен матичњак. Није ми то баш најјасније, јер је данас тек 8. дан од ограничавања (просек је 5рл у првом, 3 рл у другом и 2,5рл у трећем наставку).

У једној која је код ограничавања имала непуних 12рл (највише од свих) сам додао адаптер са теглама, за пробу, па ћемо видети шта ће бити у наредном периоду... Плодишта нисам имао времена да отварам, а и то ћу морати колико следећег викенда да превешавам или све одоше у ројење...

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #160 poslato: Maj 15, 2024, 21:35:29 »
Доста посла одрађено за викенд, пре свега сам прихранио два нуклеуса у којима је матица већ пронела, по 600мл сирупа 1:1. Затим сам порушио матичњаке и пресложио рамове у старкама (13. дан од ограничавања): у седам заједница сам из плодишта извадио 4 рама претежно затвореног легла у други наставак, а доле поред 4 рама отвореног легла са матицом ставио по два празна рама (или основе) са обе стране. То су били рамови из трећег наставка уместо којих сам ставио свеж нектар из другог наставка. Ту се круг завршава, изгледа компликовано али није.

Значи плодишта су остала са 2 рама хране, 4 рама отв легла и 4 рама слободна за залегање. Следећег викенда ћу прегледати само изнад решетке да ли има повучених матичњака. Још две заједнице сам исто пресложио само са 5 подигнутих рамова легла, а не 4.

И десету кошницу, код које ми је матка остала изнад  решетке при ограничавању, сам средио... Прво нашао матицу црнку (која се због црне боје теже препознаје) и са три рама отв легла ставио у плодиште, уз два рама хране, четири празна и једну основу. Преко решетку са леетом (матични рам) па шест рамова претежно затвореног легла. И у трећи наставак један рам излазећег легла, а још један такав сам додао у трећи наставак оне кошнице где сам оставио тегле "на пуњење".  ;)

Багрем још увек цвета (мада га је киша вероватно прилично "опрала"), а почињу малина и свиб. Јуче сам био у пролазу па сам им заменио воду у појилицама, нуклеусе (600мл), старке (300мл) прихранио, а тегле препрскао - сирупом 1:1 са нозевојем не би ли пчеле лакше почеле градњу саћа.

На крају морам и јавно да искажем велику захвалност колеги Раковцу на несебичној помоћи, нажалост путем телефонског разговора, биће ваљда некад прилике и да поседимо... :)

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #161 poslato: Maj 19, 2024, 05:59:57 »
Први нуклеуси (41. дан) имају шест рамова легла и попуњен наставак рамовима, друга тура (34. дан) такође има затвореног радиличког легла само на пар рамова мање (укупно имају осам рамова). Најмлађи рој (28. дан) има тек један рам отвореног легла. Све у свему морам бити задовољан, али ме буни један нуклеус (34. дан од формирања) који има затвореног трутовског легла на четири рама, а радиличког на само једном!? А отворено најмлађе легло изгледа правилно, по једно јаје у сред ћелије; дал' је могуће да су се прво појавиле лажне матице пре него што се млада матица оплодила, или шта друго може бити у овом случају??? Да напоменем да сам при формирању имао више него уобичајено рамова затвореног легла (непуних четири), па кад се та пчела излегла можда није хтела да чека нову матку, не знам...

Код старки сам одрадио рушење матичњака на рамовима са леглом у медиштима где је било и отворених и затворених (6. односно 7. дан од превешавања). Како колега рече, мале су шансе да пчеле повуку матичњаке ако је легло одмах изнад решетке у првом медишту где осећа феромоне матице (30цм је чини ми се "круг присуства"). Ипак код мене је ситуација сасвим супротна и чак доста матичњака је било на доњој страни доње летвице рама (што је најближе плодишту)? Занима ме дал' могу опет вући матичњаке јер је остало отвореног легла од 6 дана и старијег?

Штета што нисам имао спремне амбалаже, могло се направити доста ројева... Багрем и глог завршавају, малина и свиб су актуелни.

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #162 poslato: Maj 25, 2024, 21:26:55 »
Малопре сам стигао да прегледам ројеве и са задовољством утврдио да су сви успешни, тј да су се матице оплодиле и да има затвореног радиличког легла. Нове матице лепо залежу, комплетирају цео рам па тек прелазе на следећи, тако да у половини нуклеуса има по 6 рл, а у другој половини по 4 рл, сви су комплетирани са десет рамова, тј цео РВ наставак. Као награду сви добили по 600мл сирупа 1:1. 

Даље проширивање са додавањем другог наставка одлажем док не буде пун наставак пчела и легло се прошири на 8 рл. И све је то у реду, али мени и даље није јасно шта се збило са оним нуклеусом из првог дела претходне поруке. Сада има два рама компактног свеже затвореног радиличког легла и четири рама раштрканог излазећег трутовског легла!?

Сутра ће морати да се баш порани како би коначно покосио по пчелињаку... Поздрав свима!

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #163 poslato: Maj 31, 2024, 15:49:27 »
У недељу покошено око пчелињака, поранио у 5 а после кафе у пола 6 сам већ био код кошница. Видим излеће по нека пчелица, па почнем траком затварати леета ради сигурности... Завршим пет, шест кошница и ппгледам уназад - кад код оне са почетка има скоро стотину пчела које се већ враћају из "ноћног провода" и прекривају скоро целу предњу страницу плодишта (5:45 и 11°). Тако да сам свима само сузио леета и покосио са тримером за два сата (ишао сам мало шире).

Тај дан су ројеви добили по 300, а сутрадан још по 600мл сирупа. Код старки сам прегледао медишне наставке (16. дан од превешавања и 9. дан од рушења матичњака) и код само две је било нових матичњака (које сам срушио). Из пунијих медишта сам извадио и шест рамова са поленом (плус четири основе) и додао као четврти наставак на најјаче друштво. Ти рамови ће ми послужити за проширавање ројева на други наставак...

Ако буде услова то ћу одрадити овог викенда, као и поновно превешавање затвореног легла код старки (21 дан је прошао од првог).

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
« Odgovor #164 poslato: Jun 05, 2024, 17:15:14 »
У недељу одрађено доста посла: замењене вода и замке, ројеви добили по 600мл сирупа, два рана (56. дан од формирања) проширени на два наставка, а код старки урађено превешавање по око 3 рама затвореног легла.

22 дана су прошла од прошлог превешавања и само код једног друштва је било два матичњака које сам покидао. Ипак једно је било без отвореног легла, али ми се не чини да се ројило јер има доста пчеле, него да је матица некако страдала (изашле су и нове матице). Ту и још једну кошницу нисам дирао (што се тиче превешавања) јер је ова била блокирана поленом на пет рамова легла.

Све кошнице сам препрскао нозевојем и војвиром, и већина их има по скоро пун трећи наставак меда, али у никад лошијем расположењу се нисам вратио са пчелињака. Наиме, у три кошнице има тек по неколико рамова меда у трећем наставку, а у другом у неким рамовима има још увек по неколико ћелија затвореног легла, а прошло је 22 дана од превешавања, као што рекох раније... Зебња :(