Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344811 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1095 poslato: Novembar 25, 2021, 10:14:52 »



Овако је почело.
Ових дана при сређивању библиотеке поново ми је допала до руке прва књига о пчеларству са којом сам се упознао.
Књига под насловом " Курс из практичног пчеларства у 10.предавања " аутора дипл.инг. Божидара Весковића издата је давне 1969.године. Исте те године ју је купио и мени поклонио мој покојни отац који је на корицама књиге написао Раковац Горан - пчелар.
Ако је по написаном ја ето запчеларих пре више од пола века.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1096 poslato: Novembar 25, 2021, 10:40:54 »
Судбина је то мој Горане.
Причао сам некад са покојним Божидаром који био један фини пчелар, тих човек, господског држања.
Купио сам пре двадесетак година његову књигу Пчеларење по месецима, али не знам да ли још увек имам ту књигу. Имао је добре књиге о пчеларству за оно време.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1097 poslato: Decembar 07, 2021, 09:15:06 »



Након три седмице паузе пчелињаке сам обишао у недељу 05.децембра.
Дан облачан са доста магле и влаге али без ветра и са температуром 6 - 7 степени. Идеално време за третман оксалном киселином који је и урађен на свим пчелињацима. Сва друштва на броју , пчеле мирне у клубету , хране довољно. Третман одрађен брзо и ефикасно. Код два друштва клубе је отишло скроз у страну до зида кошнице па је извршена интервенција и клубе враћено у средину. Код осталих стање идеално за ово доба године.
Овим третманом су завршени сви радови планирани за ову календарску годину.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1098 poslato: Decembar 20, 2021, 14:27:20 »



За викенд обиђен ове године формиран пчелињак у Крћевцу код Тополе. Ради се о 6.ројева испоручених на по 6 - 7.рамова пчела крајем маја- почетком јуна ове године пријатељу Миши који тек почиње са пчеларењем. Преузео сам обавезу да му при свим радњама прве године пчеларења помогнем и покажем како се то ради те је сада дошао ред и на оксалну киселину.
Ројеви су имали мало неге јер су насирупани свега пар пута. Без обзира на то одлично су се развили , изградили по 13-14 сатних основа зазимљени на по два наставка. Пчеле су  сакупиле сасвим довољно хране за безбедно зимовање. Четири роја су на по 6.улица пчела , један на 7. улица и један на 5. улица. Стање одлично.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1099 poslato: Decembar 31, 2021, 10:40:10 »



Свим колегама срећи предстојећи новогодишњи и Божићни празници и медна 2022.година.

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1100 poslato: Decembar 31, 2021, 11:40:16 »
Хвала, Горане. Све најбоље у 2022-ој. Да будеш срећан; обрни, окрени, на то се сведе. Због својих готово 60, дајем себи за право да то тврдим.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1101 poslato: Januar 17, 2022, 08:49:40 »



Ево и мог првог јављања у 2022.години.
У суботу  15. 01. сам обишао пчелињаке. Претходни обилазак је био 05.децембра када сам урадио и оксалну киселину. Дан сунчан , прелеп са јутарњим мразем . Већ око 10.сати температура је прешла у плус али током целог дана није прелазила 6-7 степени. Пчелињаци завејани , лета чиста .
Задњих дана сам се наслушао прича о покретању легла , неки " озбиљнији " пчелари су тврдили да се изводи већ друга генерација пчела , односно да легло није ни престајало а да је потрошња хране велика. Без обзира што сам одавно постао имун на ширење оваквих вести узео сам један пакет погача да додам тамо где је " злу не требало " потребно.
Прво сам обишао моравски пчелињак у Ливадици. На земљи десетак сантиметра снега који се лагано топи. На пчелињаку никаквих трагова чак ни мачка није туда пролазила. Отворио сам сва друштва и сва су у одличном стању. Једно је на кратко залепезало крилима и њега сам обележио да око Сретења прво њега погледам. Легла нигде нема ни од корова. Проверу сам вршио на свакој петој шестој кошници и све је у најбољем реду. Хране има сасвим довољно али сам погаче исекао на траке и додао им по отприлике 1/3 више да повежем рамове него што им је храна неопходна. Код два прошлогодишња роја која су у два РВ наставка сам дао по целу погачу јер су ми се учинала лакшим од осталих кошница. Лета су чиста нема мртвих пчала ни испред кошница ни у лету.
Иста ситуација је и на пчелињаку у Плани.
У Радовању , које сам обишао нешто после поднева било је и прочистног лета. Са колибе пуца поглед на зимску белину. Земља гута снег који се лагано топи и натапа је. То је први предуслов за добар багрем . Оптимиста сам по том питању и надам се да ће се поновити 2015. када сам имао багрем екстра квалитета. И ту је све у најбољем реду. Леска је кренула. Набрао сам  мало трњина чисто да уплашим вирусе.
Све у свему више сам него задовољан нађеним стањем. Губитака нема , пчела у кошници и више него што сам очекивао , хране у задовољавајућим количинама тако да слободно могу рећи да одавно нисам имао овако добро стање на пчелњацима у ово доба године.
У наредних месец дана немам намере да их обилазим. Око Сретења ћу извршити проверу потрошње прекјуче постављених погача и легла .
Поздрав свим колегама и медно у овој години.




Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1102 poslato: Januar 17, 2022, 09:50:17 »
Zadovoljstvo mi je da pročitam...
Ovo ti je neka vrsta dnevnika; dobro će doći kad budeš sumirao rezultate...
Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1103 poslato: Januar 17, 2022, 21:37:39 »



Zadovoljstvo mi je da pročitam...
Ovo ti je neka vrsta dnevnika; dobro će doći kad budeš sumirao rezultate...
Pozdrav.


И више од дневника. За тили час проверим какво је стање било у ово доба године ранијих сезона. Ово је много брже и лакше него писати по свескама. Ту су и информације о времену , цветању појединих биљака и све остало битно на једном месту. Читава евиденција пчелињака на изволте. Ово ми у многоме олакшава и планирање и рад на пчелињаку.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1104 poslato: Januar 24, 2022, 09:29:29 »



За викенд обиђен ове године формиран пчелињак у Крћевцу код Тополе. Ради се о 6.ројева испоручених на по 6 - 7.рамова пчела крајем маја- почетком јуна ове године пријатељу Миши који тек почиње са пчеларењем. Преузео сам обавезу да му при свим радњама прве године пчеларења помогнем и покажем како се то ради те је сада дошао ред и на оксалну киселину.
Ројеви су имали мало неге јер су насирупани свега пар пута. Без обзира на то одлично су се развили , изградили по 13-14 сатних основа зазимљени на по два наставка. Пчеле су  сакупиле сасвим довољно хране за безбедно зимовање. Четири роја су на по 6.улица пчела , један на 7. улица и један на 5. улица. Стање одлично.


Јуче , након нешто више од месец дана поново обиђен мали пчелињак у Крћевцу. Време ведро , сунчано али хладно . Температура око поднева око нуле. Било је пријатно боравити на отвореном без обзира на хладноћу јер ветра није било.
Брзински погледани сви ројеви. Код 5 комада пчеле су избиле на сатоноше и њима је додата по 2/3 погаче. Шеста зимује на саставу два наставка и погача јој није постављена. Сви ројеви у добром стању. Клубе је позиционирано по средини наставка нешто мало напред баш како и треба да буде. Миша задовољан друштвима и убудуће ће по потреби погаче сам додавати.
Уз пут смо причали о пчеларењу РВ кошницама и договорили да му убудуће помогнем још при првом пролећном прегледу , замени места наставцима и посебно при ограничавању матица. Ово последње му је још увек нејасно али ће на пролеће асистирати на једном од мојих пчелињака а онда лагано сам  одрадити свој уз моје присуство. Добро је што има воље за пчеларење али је лоше што је имао алергијских реакција при крају лета. Саветовао сам му да се ове године задржи на овом броју кошница , оспособи за самосталан рад а да о евентуалном увећању пчелињака размишља тек наредних година.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1105 poslato: Januar 25, 2022, 20:47:43 »
Сезона се полако отвара те је и време да се озбиљно започне са припремним радовима. Тренутно су ми код столара у раду 10. РВ наставака које преправљам у 20. оплодњака. Прошле године су се показали као изврсни за производњу матица и ројева те ћу ове сезоне тај број удвостручити. На нама је да се на време добро припремимо и организујемо а резултати верујем неће изостати.

Видео сам у овој теми да радиш оплодњаке. По оном што си написао, да ли правиш петорамне (као један оплодњак) или дводелне...односно троделне оплодњаке?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1106 poslato: Januar 26, 2022, 08:30:44 »
Сезона се полако отвара те је и време да се озбиљно започне са припремним радовима. Тренутно су ми код столара у раду 10. РВ наставака које преправљам у 20. оплодњака. Прошле године су се показали као изврсни за производњу матица и ројева те ћу ове сезоне тај број удвостручити. На нама је да се на време добро припремимо и организујемо а резултати верујем неће изостати.

Видео сам у овој теми да радиш оплодњаке. По оном што си написао, да ли правиш петорамне (као један оплодњак) или дводелне...односно троделне оплодњаке?



Од једног РВ наставка правим два петорамна оплодњака и то на следећи начин :


-   РВ наставаку повећам висину за 2.сантиметра тако да његова висина више није 20 већ 22 цм ;
-   поставим ( закуцам ) фиксну подњачу ;
-   по средини наставка направим жљеб у који се увлачи ( поставља и скида ) лесонит који је виши од наставка за висину збег хранилице ;
-   на наставку отворим два округла лета са супротних страна на сваком од оплодњака по једну ;
-   урадим две засебне збег- хранилице које се постављају до лесонита који је по средини наставка ( 1/3 је под жицом а у друге 2/3 је постављена пластична хранилица од 1.литра);
-   кров остаје исти од РВ -а .


Прошле године су ми се показали као одлични за оплодњу матица и формирање и негу ројева и били су у фукцији од краја априла до почетка јула месеца. Задњу испоруку ројева сам имао 05.јула ( 20.комада за Крушевац ) . Значи ради се о 2. оплодњака у једном прерађеном РВ наставку.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1107 poslato: Januar 26, 2022, 11:08:17 »
Zašto si povećao visinu nastavka?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1108 poslato: Januar 26, 2022, 12:08:16 »
Zašto si povećao visinu nastavka?


Из чисто практичних разлога.


Првих пар комада које сам направио прошле године нисам продубљивао ( повећавао висину наставака ) и то се показало као непрактично. Дешавало се да по неки рам додирује доле заковану подњачу што одиже рам који се клима лево - десно и смета при раду.
Други разлог је када разројавам друштво у ројевом нагону. Најбољи матичњаци су тада често на дну рама и прелазе његову доњу ивицу. Ако се овакав рам пребаци у оплодњак онда се такав матичњак оштети или уништи јер налегне на подњачу. Да их не би пресађивао дао сам да се продуби наставак.  Можда би требало ићи и на 3.цм да има више места за сваки случај јер матица треба и да изађе из таквог матичњака.


П.С.


Управо сам се чуо са столаром и сутрадан узима у рад моје оплодњаке. Повећао сам повећање висине наставака на 3.цм. Ипак је боље и сигурније тако. И он је пчелар и убеђивао ме је да су 2.цм довољна али сам ја инсистирао на 3. и на крају ће тако и урадити. Добро је што си поставио ово питање јер ме је натерало да још једном размислим и преломим коначно решење.
Када све буде готово усликаћу и окачити слике овде.


Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1109 poslato: Januar 26, 2022, 12:16:22 »
Zar ti nije "jeftinije" da produbiš podnjaču!?