Autor Tema: Varoa i testirani preparati za varou  (Pročitano 65356 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #120 poslato: Septembar 16, 2017, 15:43:47 »
Eeeee, pa izvini Radoje...
Poveo sam se time da žena pere, čisti, pegla i kuva, ako je naučila od svoje matere, a ne zato što se takva rodila.
A vidiš, naša i njihova matica, očigledno, nisu jednako koncipirane. :D

Ali, naprosto mi je neverovatno da su higijenski geni recesivni. Pa to znači da bi saće trebalo da bude puno uginulog legla u većini košnica, podnjače prljave, prekrivene otpacima i mrtvim pčelama...
Nešto mi tu nije ubedljivo, ili imam sreću da moje pčele imaju higijenske genetske parove, sačinjene od recesivnih gena ( verovatnoća 1:3 )

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #121 poslato: Septembar 16, 2017, 19:10:22 »
 Samo mi nije jasno zašto su mi društva, istog genetskog porekla kao i čistunice, koja su bila slaba ( nisu vladale prostorom ) bila zapuštenih podnjača? Nenad je kod mene video na pčelinjaku i košnice sa AV podnjačama i punim podnjačama. Nemam ispropolizirane žice na AV podnjači jer nemam ni paučine ispod, a pune podnjače su čiste. Na par mesta gde sam nepažnjom pomerio žice na zbegu krenula su te rupe da zatvaraju, verovatno zbog napasnika.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Zabranjena je slobodna prodaja mravlje kiseline
« Odgovor #122 poslato: Maj 29, 2019, 10:38:03 »
Текст је преузет са СПОС презентације...

Pre izvesnog vremena, zabranjena je slobodna prodaja mravlje kiseline, jer je kako saznajemo, stavljena u grupu prekursora pošto se koristi u procesu pripremanja droga, pa je pojačana kontrola njene distribucije. To u praksi znači da pčelar sada legalno ne može da dođe do mravlje kiseline, kako bi je koristio za suzbijanje varoe, iako je odgovarajućim propisima Srbije i EU, njena upotreba ne samo dozvoljena, već se široko primenjuje i predstavlja jedno od glavnih sredstava borbe protiv varoe u nekim državama EU.

Sada firme mogu da nabave mravlju kiselinu, ali moraju dati izjavu u koju svrhu će je koristiti, a može je koristiti za dalju prodaju, ali je ne sme pustiti u maloprodaju fizičkim licima.

Pošto nadzor nad mravljom kiselinom vrši zdravstvena inspekcija, SPOS je zatražio sastanak kako bi se ovaj problem rešio, te je sastanak zakazan u Ministarstvu zdravlja kod pomoćnice ministra zdravlja u Sektoru za lekove i medicinska sredstva, psihoaktivne kontrolisane supstance i prekursore, u narednu sredu. Obavestićemo javnost o detaljima sastanka.

http://spos.info/zabranjena-slobodna-prodaja-mravlje-kiseline/


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Mravlja kiselina će se ipak slobodno kupovati na tržištu
« Odgovor #123 poslato: Maj 30, 2019, 00:09:41 »
Текст је преузет са СПОС презентације...

Tragom vesti da je mravlja kiselina stavljena u grupu prekursora za proizvodnju droge, te da je njena slobodna prodaja zabranjena, danas je održan sastanak sa pomoćnicom ministra zdravlja Draganom Vujičić.

Detalje o razlozima za sastanak pročitajte OVDE.

Novim pravilnikom mravlja kiselina jeste stavljena u grupu prekursora, ali smo danas saznali da pčelari nemaju razloga da brinu. Naime, kupovina mravlje kiseline u maloprodajnim objektima će moći da se slobodno obavlja i dalje za pčelare.

Novine se tiču pre svega firmi koje trguju mravljom kiselinom, koje će sada morati da daju izjavu za šta je kupuju. Tako će i vlasnik maloprodajnog objekta takođe morati da daje pisanu izjavu za šta je koristi, ali pčelari koji su fizička lica ne moraju da brinu, oni neće imati ovu obavezu.

Zahvaljujemo se pomoćnici ministra na izuzetnom prijemu i predusretljivosti!

Uskoro ćemo dobiti i zvaničan odgovor Ministarstva koji ćemo i objaviti, kako bi oni koji prodaju ili kupuju mravlju kiselinu imali dokaz za sve vrste inspekcija koje im eventualno mogli praviti probleme na terenu.

http://spos.info/mravlja kiselina će se ipak slobodno kupovati na tržištu
Нека нам живот буде сладак као мед!