Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74217 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #60 poslato: Januar 27, 2017, 16:59:19 »
Читам тако ову тему па ми се јави једна недоумица и непознаница...ако Пелетов систем разројавања користимо да би заменили стару матицу а ту исту матицу не тражимо да је физички уништимо него само скинемо матичну и спојимо сво легло.....матице ће се сукобити и једна ће изаћи као победница...Питам се да ли увек остаје млада матица или остаје матица за коју пчеле одлуче да је квалитетнија....Већ дуже време се то питам а нисам нашао ни у једној књизи..да ли увек млада матица убија ону старију или то зависи од других услова?

Увек одабирају ону за коју мисле да је квалитетнија тј. ону која се њима свиђа.. Нема везе да ли је стара или млада..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #61 poslato: Januar 27, 2017, 17:05:42 »
Primetio sam da ne predviđa. Nego pitam ako slučajno ima onih koji ne bi da traže staru i da je nose na duši.... Da njima olakšam...  :P
Kod tihe smene kažu da jedno vreme obe matice nose a posle izvesnog vremena pčele uklupčaju staru ili je mlada ubije..... Tako sam se zamuslio da li i u ostalim situacijama prilikom njihovog susreta uvek mlada pobeđuje il pčele određuju koja će ostati. Nisam nigde našao da iko piše o tome......
Eto zemo, možda kod nas krene takmičenje u borbi matica, hahaha.... nisu valjda Mokrinčani najpametniji....
Čitao sam da kod tihe smene stara matica ostaje duže vremena pa je na kraj pratilje isprate do leta gde pada u travu i tamo je najvernije pratilje još ne napuštaju. Mlada matica kod tihe zamene nema nagon da ubije starku. Tako sam pročitao. AKo je ovo istina onda sam prošle godine napravio sledeću grešku: naime, jedan roj koji se slabo razvijao povukao je dva lepa matičnjaka negde na sredini rama. Stara matica je bila u blizini , a ja kada sam video, ne znam šta ću... Pitam jednog pčelara šta da radim a on kaže poruši taj matičnjak, ja ga poslušao... to društvo je opet povuklo nov matičnjak a posle ga nisam primetio... Pitanje: da li sam pogrešio i da li pčele povuku matičnjak tihe zamene na jednodnevnim jajima kao kod rojevih matica?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #62 poslato: Januar 27, 2017, 17:23:17 »
Читам тако ову тему па ми се јави једна недоумица и непознаница...ако Пелетов систем разројавања користимо да би заменили стару матицу а ту исту матицу не тражимо да је физички уништимо него само скинемо матичну и спојимо сво легло.....матице ће се сукобити и једна ће изаћи као победница...Питам се да ли увек остаје млада матица или остаје матица за коју пчеле одлуче да је квалитетнија....Већ дуже време се то питам а нисам нашао ни у једној књизи..да ли увек млада матица убија ону старију или то зависи од других услова?

Увек одабирају ону за коју мисле да је квалитетнија тј. ону која се њима свиђа.. Нема везе да ли је стара или млада..

Поздрав драгим пријатељима...
Hvala Vojo.
Ubeđen sam bio da pčele to rešavaju...Isto tako sam ubeđen da se mi ljudi mnogo petljamo u život pčela i zamenu matica.... Pa zar te iste pčele ne osete pre nas kada je vreme za zamenu matice. I ne znam zbog čega bi je mi menjali vođeni njenim godinama ako je pčelama dobra....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #63 poslato: Januar 27, 2017, 17:32:00 »
Primetio sam da ne predviđa. Nego pitam ako slučajno ima onih koji ne bi da traže staru i da je nose na duši.... Da njima olakšam...  :P
Kod tihe smene kažu da jedno vreme obe matice nose a posle izvesnog vremena pčele uklupčaju staru ili je mlada ubije..... Tako sam se zamuslio da li i u ostalim situacijama prilikom njihovog susreta uvek mlada pobeđuje il pčele određuju koja će ostati. Nisam nigde našao da iko piše o tome......
Eto zemo, možda kod nas krene takmičenje u borbi matica, hahaha.... nisu valjda Mokrinčani najpametniji....
Čitao sam da kod tihe smene stara matica ostaje duže vremena pa je na kraj pratilje isprate do leta gde pada u travu i tamo je najvernije pratilje još ne napuštaju. Mlada matica kod tihe zamene nema nagon da ubije starku. Tako sam pročitao. AKo je ovo istina onda sam prošle godine napravio sledeću grešku: naime, jedan roj koji se slabo razvijao povukao je dva lepa matičnjaka negde na sredini rama. Stara matica je bila u blizini , a ja kada sam video, ne znam šta ću... Pitam jednog pčelara šta da radim a on kaže poruši taj matičnjak, ja ga poslušao... to društvo je opet povuklo nov matičnjak a posle ga nisam primetio... Pitanje: da li sam pogrešio i da li pčele povuku matičnjak tihe zamene na jednodnevnim jajima kao kod rojevih matica?
Edi, mislim da prvo pčele povuku matičnjak, njegov početak, takozvani zvončić u koji matica položi jaje i kod tihe smene i kod rojenja..... Jedino kod prisilnih matičnjaka pčele povlače matičnjak na predhodno položeno leglo. Zato i ruše ljudi one prve matičnjake jer sumnjaju da su izgrađeni na starijim larvama... Neka me iskusniji isprave ako nisam upravu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #64 poslato: Januar 27, 2017, 17:53:32 »
Primetio sam da ne predviđa. Nego pitam ako slučajno ima onih koji ne bi da traže staru i da je nose na duši.... Da njima olakšam...  :P
Kod tihe smene kažu da jedno vreme obe matice nose a posle izvesnog vremena pčele uklupčaju staru ili je mlada ubije..... Tako sam se zamuslio da li i u ostalim situacijama prilikom njihovog susreta uvek mlada pobeđuje il pčele određuju koja će ostati. Nisam nigde našao da iko piše o tome......
Eto zemo, možda kod nas krene takmičenje u borbi matica, hahaha.... nisu valjda Mokrinčani najpametniji....
Čitao sam da kod tihe smene stara matica ostaje duže vremena pa je na kraj pratilje isprate do leta gde pada u travu i tamo je najvernije pratilje još ne napuštaju. Mlada matica kod tihe zamene nema nagon da ubije starku. Tako sam pročitao. AKo je ovo istina onda sam prošle godine napravio sledeću grešku: naime, jedan roj koji se slabo razvijao povukao je dva lepa matičnjaka negde na sredini rama. Stara matica je bila u blizini , a ja kada sam video, ne znam šta ću... Pitam jednog pčelara šta da radim a on kaže poruši taj matičnjak, ja ga poslušao... to društvo je opet povuklo nov matičnjak a posle ga nisam primetio... Pitanje: da li sam pogrešio i da li pčele povuku matičnjak tihe zamene na jednodnevnim jajima kao kod rojevih matica?
Edi, mislim da prvo pčele povuku matičnjak, njegov početak, takozvani zvončić u koji matica položi jaje i kod tihe smene i kod rojenja..... Jedino kod prisilnih matičnjaka pčele povlače matičnjak na predhodno položeno leglo. Zato i ruše ljudi one prve matičnjake jer sumnjaju da su izgrađeni na starijim larvama... Neka me iskusniji isprave ako nisam upravu.
Pogrešno sam napisao, mislio sam upravo to da nateraju starku da snese jaja u početke matičnjaka kod rojenja i tihe zamene. Kod prisilnih matičnjak, čitao sam, da pčele žure pa izvlače matičnjak na dvodnevnom leglu te zato pčelari ruše prve matičnjake. I ja čekam iskusnije da se jave... Kod mene je sve na nivou teorije i nekih prošlogodišnjih zapažanja.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #65 poslato: Januar 27, 2017, 17:59:32 »
Edi, ne dvodnevnom leglu nego na višednevnim larvama.....
Izvinjavam se kolegi Rakovcu što sam temu Peletovog sistema skrenuo na "borbu" matica....... Nadam se Gorane da se nećeš ljutiti, bar sam je malko razdrmao....

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #66 poslato: Januar 27, 2017, 18:12:37 »
Edi, ne dvodnevnom leglu nego na višednevnim larvama.....
Izvinjavam se kolegi Rakovcu što sam temu Peletovog sistema skrenuo na "borbu" matica....... Nadam se Gorane da se nećeš ljutiti, bar sam je malko razdrmao....
Hvala na ispravci, što više čiatam o pčelama fasciniran sam.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #67 poslato: Januar 27, 2017, 23:09:44 »
Sve ovo što mi pišemo liči, al' ne mora da znači...
Prvo pitanje:
kako matica polaže u zvončić oplodjeno jaje, kad je zvončić još širi od trutovske ćelije, nema pritiska na stomačić i po onome što nas uče, položeno jaje bi moralo biti neoplodjeno. Priča o privremenom sužavanju, pa ponovnom proširivanju matičnjaka, nakon zaleganja, liči na bajku.

Drugo:
Večeras sam došao sa predavanja Ferida Velagića. Na naše učenje o rojevnim maticama, kao najkvalitetnijim, se ladno popiškio. Veli Velagić da one nose genetsku predispoziciju ka prirodnom rojenju i da nam to u pčelinjaku ne treba.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #68 poslato: Januar 27, 2017, 23:36:57 »
Sve ovo što mi pišemo liči, al' ne mora da znači...
Prvo pitanje:
kako matica polaže u zvončić oplodjeno jaje, kad je zvončić još širi od trutovske ćelije, nema pritiska na stomačić i po onome što nas uče, položeno jaje bi moralo biti neoplodjeno. Priča o privremenom sužavanju, pa ponovnom proširivanju matičnjaka, nakon zaleganja, liči na bajku.

Drugo:
Večeras sam došao sa predavanja Ferida Velagića. Na naše učenje o rojevnim maticama, kao najkvalitetnijim, se ladno popiškio. Veli Velagić da one nose genetsku predispoziciju ka prirodnom rojenju i da nam to u pčelinjaku ne treba.

Немам речи...  :o
Просто сам у шоку кад овако нешто чујем.

Некада су секли трутовско легло и убијали све трутове у кошницама и деценијама тако саветовали пчеларе...

Prvo pitanje:
kako matica polaže u zvončić oplodjeno jaje, kad je zvončić još širi od trutovske ćelije, nema pritiska na stomačić i po onome što nas uče, položeno jaje bi moralo biti neoplodjeno. Priča o privremenom sužavanju, pa ponovnom proširivanju matičnjaka, nakon zaleganja, liči na bajku.



Први део  и прво питање и јесте права бајка или приче за малу децу ...   :D

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #69 poslato: Januar 28, 2017, 00:03:50 »
Ubijali, nego šta...
Velagić je, kao dečačić, dobijao kintu da čuči kod košnica i pincetom zgnječi svakog truta, koji aterira na poletaljku...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #70 poslato: Januar 28, 2017, 00:27:07 »
Ja nemam nista protiv Ferida,  ali selekcionari moraju da kazu da matice koje nisu dobijene presadjivanjem su loše.  Uostalom selekciju priznajem samo veštačko osemenjavanje da znamo ko je otac.  A ne ja selekcionar a pored mene jos 50 pcelinjaka.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #71 poslato: Januar 28, 2017, 00:39:03 »
Saša, daleko da i ja imam nešto protiv. Samo sam izneo razlike u učenjima...
Jedan od naših predavača tvrdi da matica prenosi 75% osobina ( na predavanju u Starčevu prošlog petka ) a Ferid kaže da trutovi prenose 70% osobina, pa zato ima odgoj selekcionisanih trutova.
Ono za rojevne matice je kod nas postulat.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #72 poslato: Januar 28, 2017, 00:44:53 »
Razumem ja vas Šta ste napisali, samo meni nisu jasni ljudi koji kazu da vise selekciju a nigde na balkanu nemamo takvih uslova za selekciju.  Primer jedan kupi kolega 10 selekcionisanih matica od tih 10,  6 dobre 4 loše a ja kupio od jednog dedica rojeve i 5 prema 5, a on ne radi selekciju.  Ako kupim selekcinisane matice 10 sve 10 moraju da budu dobre.  Nadam se da smo se razumeli

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #73 poslato: Januar 28, 2017, 02:12:17 »
Jesi li, Saša, možda želeo da kažeš ovo što prilažem na slici?

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #74 poslato: Januar 28, 2017, 02:35:14 »
Čini mi se da svi tjeraju vodu na svoj mlin. Ove godine stavim dva roja u dvije RV, isto vrijeme, uvijeti,... Jedna super (izrojila se za 3 mjeseca) a druga ni dabi. Uzeo matice od proizvođača ista stvar. Uostalom ni sva djeca kod kuće nisu mi ista. Zato kao što sam i napisao prije ovoga,proizveden sam više matica pa pustim snajku prvo da se pokaže šta zna a onda je dobro udam :) (zamjenim sa onom koja ne valja)