Autor Tema: topljenje voska  (Pročitano 55560 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: topljenje voska
« Odgovor #45 poslato: Februar 05, 2012, 21:52:17 »
Slicno kolege kao vi samo sto ja ramove potapam rukama tj. vrtim ramove ukrug tako da je uvek pola rama u vodi .......... odjednom 5-10 ramova ... sve ostalo isto
gumene rukavice su na rukama.......... :)

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: topljenje voska
« Odgovor #46 poslato: Februar 05, 2012, 22:23:31 »
Kolege, moje pitanje je da li posle otapanja voska sa celih ramova u suncanom topioniku ima potrebe pranja ramova pre ponovnog vracanja u kosnice ili je dovoljno ih samo sastrugati nakon otapanja u suncanom topioniku, posto sam ja letos otopio ali ih nisam prao i dezinfikovao nikako, zanima me sta treba da uradim pre nego ih vratim u kosnice, hvala i pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: topljenje voska
« Odgovor #47 poslato: Februar 05, 2012, 22:49:58 »
Ramove iz sunčanog topionika treba samo ostrugati i očistiti žleb za satnu osnovu na satonoši. Tako ja radim. Nisam merio temperaturu u sunčanom topioniku, ali mislim da se izvrši i dezinfekcija prilikom boravka rama u topioniku. Pozdrav.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: topljenje voska
« Odgovor #48 poslato: Februar 05, 2012, 22:57:54 »
Kolege, moje pitanje je da li posle otapanja voska sa celih ramova u suncanom topioniku ima potrebe pranja ramova pre ponovnog vracanja u kosnice ili je dovoljno ih samo sastrugati nakon otapanja u suncanom topioniku, posto sam ja letos otopio ali ih nisam prao i dezinfikovao nikako, zanima me sta treba da uradim pre nego ih vratim u kosnice, hvala i pozdrav
toplota koja nastaje u suncanom topionike nije dovoljna da unisti spore ATL a ni spore Nozeme Cerane (izvor prof. Stanimirovic)

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: topljenje voska
« Odgovor #49 poslato: Februar 05, 2012, 23:01:11 »
sta raditi sa takvim ramovima

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: topljenje voska
« Odgovor #50 poslato: Februar 05, 2012, 23:07:05 »
Čistili ili ne čistili spore američke truleži nje uvek ima u košnici, a manifestovaće se kad se steknu uslovi za to. Pozdrav.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: topljenje voska
« Odgovor #51 poslato: Februar 06, 2012, 17:16:26 »
sta raditi sa takvim ramovima
trebamo se truditi da sto manje smetamo pcelama. Kad bi ram vracali svaki u svoju kosnicu sve bilo i ok  ali mi te ramove mesamo .....Imam slucaj kolege koji ramove nije dezinfikovao godinama samo ih dobro ocistio i vracao u kosnicu , sad ima rasirenu nozemu po pcelinjaku ..... Preporucujem ti da ramove iskuvavas u sodi , kako je navedeno u par postova ranije kod kolega Boze i Zike ili ih opali let lampom .Ili kao sto neki rade kupuj nove... Jer bez dezinfekcije se moze raditi..... sve do jednom

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: topljenje voska
« Odgovor #52 poslato: Februar 07, 2012, 13:43:50 »
Kad se završi topljenje voska u topioniku sa cirkulišućom vrućom vodom(moja naprava)povadi se droždina i vosak kako sam opisivao pre.
Onda se naspe ćista voda,kaustićna soda,ugreje se na 90 stepeni celzijusa,ukljući pumpa i onda sve to cirkuliše po ramovima i sve se spore pobiju,tzv.dezinfekcija.
Posle se ramovi izvade a sa obzirom da su zagrejani i nisu upili vodu(propolisani su od strane pćela)samo se okaplju i osuše za 1 do 2 minuta.Sa obzirom da se radi po 15 ramova na nekih 5 do 6 minuta jer je protok poprilićan,plus temperatura,ne gubi se skoro ništa radi izolacije,sami prosudite koliko je ekonomićna i efikasna sprava,...
toliko, pozdrav.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: topljenje voska
« Odgovor #53 poslato: Februar 08, 2012, 17:52:03 »
Bozo , koliko stane vode u kazan i za koje vrijeme se voda ugrije da bih se vosak topio .

Zdravko

Kao sto se i vidi na slikama, ja sam odsekao nesto malo nize od polovine bureta od 200l. i postavio ga na cigle.  Nesipam preterano vode iz razloga bezbednosti. Prvo sipam 25-30l. vode i 1kg sode, kasnije kada mi se nakupi ramova za ispiranje, a da mi se nebi susili u bure dodam ponovo 25-30l, vode i jos jedan kg. sode. Brzo voda prokuva, mala je to kolicina.
Dok to ponovo prokuva ja ispiram ramove. Pri kraju se mora nesto duze drzati u toj mesavini jer soda polako gubi svoje dejstvo i od silne prljavstine koja je kao blato tesko se iskuvavaju. Soda ne rastvara vosak sa ramova, temperatura vode od 100*C skida-rastapa vosak sa ramova, a soda ostalu prljavstinu, ona cak ni ne nagriza pocinkovanu zicu skojom smo uzicili ramove, ali zato sve ostalo skine.
Kada se ostavi da se hladi, sav vosak se podigne na povrsinu  i tu se kao pogaca stegne, rakav vosak je izuzetno cist, ali prilicno nekako rastresit, pa ga ja bacam.

Ramovi iz suncanog topionika nije potrebno prati, ali vremenom ih treba dezinfikovati na neki nacin.
Ramovi izvadzeni iz topionika, pogorovo kada je sace staro, ili ako ga je moljac napao, prilicno su prljavi, pa ih je potrebno ocistiti struganjem, ali zato ih drugi put prilikom pretapanja voska pozeljno ih je oprati sodom, ruzno ih je videti. Zamislite ram sav saren od prljavstine, a pun Bagremovim medom i jos sa devicanskim sacem.

Pozdrav

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: topljenje voska
« Odgovor #54 poslato: Februar 08, 2012, 19:54:21 »
Bozo , hvala na objasnjenju  ...

Van mreže Сава Крстић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кикинда
Odg: topljenje voska
« Odgovor #55 poslato: Februar 12, 2012, 14:49:19 »
Da li je dovoljno ramove opaliti brenerom?

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: topljenje voska
« Odgovor #56 poslato: Februar 15, 2012, 05:33:01 »
Plamen brenera nemoze prici svakoj rupici, pa se sa sigurnoscu nemoze ni tvrditi stopostotna dezinfekcija, moje misljenje je da je efikasnije iskuvati u obicnoj vodi, jer voda dopire i do najsitnijih rupica gde je moguca koncentracija raznih bakterijai parazita, ili sta vec, ali uvek je bolje ista nego nista.

Dobro bi bilo u vodu dodati malo Hipermangana da bi  dezinfekcija bila potpunija. S takvim nacinom kuvanja, sa ramova  se ostranjuje sav vosak i neto propolisa pa bi bili i cistiji, ne tako kao sa sodom, ali efekat je dobar, stim sto iskuvavanje traje duze. I to sam probao, samo za veliki broj ramova,  treba dosta vremena pa nije rentabilno.

Pozdrav

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: topljenje voska
« Odgovor #57 poslato: Februar 15, 2012, 15:11:44 »
Zanima me kad vec pricamo o dezinfekciji, da li je bolje podnjace prilikom ciscenja zameniti novim koje su nam van pcelinajka ili je bolje ove koje su vec na kosnicama samo skloniti ocistiti mozda opaliti ili sta vec pa vratiti, zanima me zbog njihovog mirisa. cistoce od strane pcela i svega necega, hvala na informacijama i vasem znanju pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: topljenje voska
« Odgovor #58 poslato: Februar 15, 2012, 16:04:17 »
Zanima me kad vec pricamo o dezinfekciji, da li je bolje podnjace prilikom ciscenja zameniti novim koje su nam van pcelinajka ili je bolje ove koje su vec na kosnicama samo skloniti ocistiti mozda opaliti ili sta vec pa vratiti, zanima me zbog njihovog mirisa. cistoce od strane pcela i svega necega, hvala na informacijama i vasem znanju pozdrav

Kolega Nešo,
Nikada nisam imao nedaj bože američku trulež niti problema sa nozemozom i drugim bakteriološkim obolenjima na pčelinjaku i ako nikada nisam koristio bremer niti bilo kakav plamen kao ni kaustičnu sodu u cilju dezinfekcije košnice ili bilo kojih delova ramova, podnjača nastavaka itd.

Jedino što koristim je sistem košnica sa pravilnim prečnikom pčelinjeg gnezda koji omogućava stvaranje povoljne strukrure pčelinje zajednice i viškove (zapravo dovoljne količine) prirodnih proizvoda pčelinjih zajednica prvenstveno propolisa, polenovog praha i meda neophodnih za kvalitetno zdravstveno stanje pčelinjih zajednica a od sredstava za zaštitu od bakterioloških, gljivičnih i virusnih obolenja koristim moj Nozevoj i ništa više.

Tokom proleća samo četkom očistim podnjaču, zapravo malo pomognem ako se to može smatrati pomoći pčelama i ništa više.
Ponekad ni to ne radim. Pčele kako se leglom spuste u drugi nastavak same sve počiste.
Mislim da ostavljanje pčelama pune podnjače na čišćenje podstičemo pčele na higijensko ponašanje.

Probao sam da ne čistim podnjače i da umesto čišćenja spustim pčelinje leglo u prvi nastavak tako što spustim 4-5 ramova legla u prvi nastavak i za par dana pčele ispoliraju  podnjaču i dovedu je stanje kakvo im mi nikada nemožemo stvoriti.

Zaključak izvedite sami.

Pozdrav svima.....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: topljenje voska
« Odgovor #59 poslato: Februar 15, 2012, 17:22:15 »
Hvala Vojo na savetu, znaci ne diram nista pa cu da vidim, pozdrav

Voja a kad pocinje narucivanje brstivara i kad pocinjemo sa njegovom primenom u prolece