Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1087000 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slavoljub_simic

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2310 poslato: Mart 22, 2020, 09:15:35 »
Ništa ne brini ako dodje do rojenja u maju a pre neće sigutno smo spremi dosta nastavaka i kada krene bagrem povadi svo leglo iz košnica ,ostavi samo 2 rama sa što manje legla, i sa tim ramovima formiraj starter SEVIĆEV sIstem Imaćeš samo dosta rojeva. pozdrav.

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #2311 poslato: Mart 22, 2020, 09:50:20 »
Ne brinem veruj mi , bice kako biti mora . Sto se tice pcela, za njih je gore bilo proslogodisnje trovanje na suncokretu, zbog nesavesnih idiota, kada su na kraju sezone svedene na snagu rojeva.

Van mreže Nemanja Banjac

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
« Odgovor #2312 poslato: Mart 22, 2020, 13:14:49 »
Vojo, hvala na javljanju.
Imam dobre vesti, ako danas može neka dobra vest da se prošvercuje.
Ostaviću link dole kako ljudi da odu do svojih pčelinjaka. Preko sajta se pošalje zahtev za odlazak na pčelinjak, sve se lepo popuni. Dobije se povratni mail i verovatno neki broj ili podatak . I kada vas policajac zaustavi za vreme policijskog časa, date mu taj podatak, on Proveri u aplikaciji na licu mesta, i vi ste slobodni da odete, ali se pridržavajte vremena koje ste ostavili u zahtevu da će te biti van kuće. Jedino je bitno, naglašavam, da se ide ISKLJUČIVO NA PČELINJAK, nigde više, ni pumpa ni radnja ni ništa drugo. Da nam ne bi ukinuli tu mogućnost. Još ne znam kako to funkcioniše, ali ćemo uskoro saznati kad pooštre mere i ograniče izlaske. Uglavnom, na pčele ne ide virus, tako da one opšte sa prirodom, kao da napolju nema ljudske panike. Blago njima. 😊🌻

Link za zahtev...   https://stocarstvo.registar-uzb.rs/
yu7yuu

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #2313 poslato: Mart 22, 2020, 14:17:51 »
Ово је важеће за пчеларе старије од 65 година и док се не уведу неке ригорозније мере од ових које сада имамо?

Или је уопште за све?

Код оних пчелара који су заједнице зазимили са мање хране и код којих је раније почео развој сада услед овог захлађења доћи ће до датног смањења количине хране у кошницама.

Пздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nemanja Banjac

• Napredni član foruma
« Odgovor #2314 poslato: Mart 22, 2020, 19:17:02 »
Jeste Vojo, to je za starije od 65, jer mi mladji možemo da se krećemo. Al meni je rano otići sa pčelinjaka u pola 5. No dobro, na par puta, mogao bih sve srediti. Međutim, sve govori da ćemo biti uskraćeni i tolike slobode. Pa se bojim da nećemo imati ni malo vremena za pčele. Bitno je da imamo on-line zahtev, tako da ako se skrati vreme i za nas mladje, možemo da iskoristimo popunjavanje zahteva i odemo na pčelinjak.
yu7yuu

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2315 poslato: Mart 23, 2020, 11:43:38 »
Dali je rano krenuti sa stimulativnom prihranom? Mislim na sirup.
Мирославе пријатељу,
Све до Младенаца може да буде јачих захлађења а ако наиђе јаче захлађење ето нам непотребних проблема уколико смо прихрањивали пчеле.
Морамо имати на уму да за развој заједница у пролећном периоду одлучујућу улогу има квалитет отхрањеног легла а не количина легла.
Свакако да би прихраном пивећали количину легла али то проширење легла сигурно би ишло на уштрб квалитета.
Ако је сада мање легла то ће пчеле сигурно лакше однеговани. Што је мање легла у марту мање ће се пчела око легла ангажовати и то ће унос полена у кошници бити већи. Тај однос је најважнији.
Пуно унетог свежег полена и стално присуство залиха полена обезбеђују квалитетно отхрањивање легла висококвалитетним матичним млечом.
У тим условима пчеле не троше масне залихе из свог организма и не долази до неког посебног слабљења зимских пчела.
Зато ти не бих саветовао никакву прихрану пре Младенаца а то се најчешће поклапа управо у време пуног цветања џанарике...
Поздрав драгим пријатељима...

Овако сам писао пре 16-17 дана бојећи се захлађења које нам се управо дешава.

Неких година средином марта у мом крају буде и испод -10 степени и тда настају проблеми. Надајмо се да у наредним данима нећемо имати велики минус ипак је ово крај марта месеца.

Пре пар дана тек сам урадио додатно утопљавање заједница. Све до средине марта није било потребе за утопљавањем заједница јер свако рано утопљавање подстиче заједнице на ширење легла.

Прихрањивање сирупом пре Младенаца ( а јуче су били) годинама уназад помињем као штетно и непотребно и ником не препоручујем у континенталним условима зимовања.
Сада би вредело коме је пчелињак близу куће да пчелама у наредним данима ујутро да по мало топлог сирупа али само по мало јер се тај сируп брзо охлади када је хладно време.
Главни циљ ове прихране је обезбеђење воде која је пчелама потребна за справљање хране неопходне за неговање ларви.
Даје се редак сируп, најбоље два на према три у корист воде. На два килограма шећера иде три литре воде.
Сируп се додаје у хранилице које су у овом периоду доста топле јер се налазе изнад легла.
Отварање кошница и цео поступак треба урадити брзо како би се губило што мање темпретуре и како се заједнице не би претерано оптерећивале на подизању темпретауре у нормалу.
Код јачих заједница прорези од 2-3 мм ширине на хранилицама најчешће буду зачепљени прополисом па је потрено понети комадић жице како би се пре сипања сирупа прочистили и како би се обогућио пролазак сирупа до канала за сируп.
Потребно је такође десетак капи сирупа накапати кроз мрежицу како би пчеле што пре пронашле сируп, наравно ако је то могуће.
Није препоручљиво подизање хранилице и било какво отварање кошнице у овом периоду.
Као што сам већ рекао, обзиром да је хладно и да пчеле не излазе из кошница сируп се додаје ујутро или пре подне.
Даје се највише до 0,5 литара сирупа а најбоље је да то буде 0,3 литре.
У сируп свакако препоручујем додавање Нозевоја до 3%.
Нозевој би у овом случају био скоро обавезан јер ће својим мирисом брже привући пчеле до хранилице.   
Сутрадан можемо опет додати по 0,3 литре сирупа али само заједницама које су однеле претходно додани сируп.
Преко хранилице морамо имати папир ( ја користим папир од џакова сточног брашна) који ће обезбедити да нам се сируп брзо не охлади а сада је преко потребан да задржава температуру у кошници.

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2316 poslato: Mart 23, 2020, 16:51:00 »
Заборавих да наведем, уколико заједнице немају више од четири рама легла тада и није потребна никаква прихрана.
Нешто легла у случају да немају воде могу и да поједу. То је сасвим нормална појава у случају јачег и дужег захлађења.

Три века испред света...

Van mreže Tanja Dopuđ

• Član foruma
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
« Odgovor #2317 poslato: Mart 24, 2020, 11:01:44 »
У суботу урађен детаљан преглед две РВ кошнице (толико их за сада имам ;)).

РВ1 зазимљена на 3 наставка: 2 раме легла свих стадијума, пола раме полена, око 8kg затвореног и око 5kg oтвореног меда.

РВ2 зазимљена на 2 наставка: скоро 2 раме легла свих стадијума, четврт раме полена, око 7kg затвореног и око 1kg отвореног меда.

Активност на појилици више него појачана.

Сируп сам спремила али још га нисам, а не знам ни да ли ћу, додавати.
Ваљда ни овај снег неће дуго, бар тако рекоше метеоролози...

Леп поздрав...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2318 poslato: Mart 24, 2020, 12:50:00 »
У суботу урађен детаљан преглед две РВ кошнице (толико их за сада имам ;)).

РВ1 зазимљена на 3 наставка: 2 раме легла свих стадијума, пола раме полена, око 8kg затвореног и око 5kg oтвореног меда.

РВ2 зазимљена на 2 наставка: скоро 2 раме легла свих стадијума, четврт раме полена, око 7kg затвореног и око 1kg отвореног меда.

Активност на појилици више него појачана.

Сируп сам спремила али још га нисам, а не знам ни да ли ћу, додавати.
Ваљда ни овај снег неће дуго, бар тако рекоше метеоролози...

Леп поздрав...
Поштована и драга наша Тања,
Нисам баш задовољан са твојим извештајем.
Ипак то је сасвим очекивано за твој крај.
Далеко си од река и пчеле у твом крају нису имале полена и нектара у довољним количинама током августа и септембра.
Ушле су слабије ( са много мање масног ткива) као и са мање пчела у зиму него што је то уобичајено.

Хране у залихама имају више него довољно  не треба им сада никакав сируп. Остави га на хладно па прође ово захлађење да га не би бацила додај по мало у хранилице, Наравно ако не ускисне до тада.

Ниси нам рекла колико је пчела сада у кошницама, мада и није неопходно. Све ми је већ речено када знам да у твом крају већ десетак дана цвета џанарика а да су заједнице тек са два рама легла.
Стање није за похвалу али треба бити задовољан обзиром на пашне услове. Важно је да су ти заједнице преживеле.

Полако их треба развијати и додавањем ретког сирупа ( 2:1 у корист воде са Нозевојем) у малим дозама -по два до три децилитра свако друго а после и свако вече, после овог захлађења успећеш да их доведеш до маја у неке просечне заједнице.

У твом крају ( био сам више година на багрему) багрем обично почиње почетком маја па ћемо у складу са пашним приликама и стањем заједница на почетку цветања багрема предузети одговарајућу технику рада која би омогућила и помогла пчелама да на лакши и бољи начин искористе багремову пашу.
Знам да на северној страни то јест доле према железничкој призи багрем креће за око недељу дана касније него онај у бреговима и на осунчаним местима па ћемо акценат искоришћења паше највероватније дати на тај багрем.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2319 poslato: Mart 26, 2020, 21:11:16 »
Данас моје пчелице након четири дана без изласка из кошница поново на цветовима џанарике.
Таман су почеле лепо да користе џанарике која је почела 3-4 дана раније и наиђе ово захлађење.
Најважније је да су одмах кренуле на воду. Чак и на 6-7 степени појуриле су на воду.
Многе су се утопиле на барицама хладне воде. Иду на цераде на којим је вида, вероватно јер је ту вода нешто мало топлија.
Од десет сати већ су биле на џанарикама чак на осам степени. Послеподне нешто после четири сата било је око 11-12 степени и на облачно време али оне су опет зујкале на џанарикама и кајсијама.
Маслачак је такође добро помогао са својим поленом.
Ваљда су сакупила довољно да поправе минус из претходних дана.
За овако хладан дан са 8-12 степени и скоро цео дан облачно време пчеле су одлично радиле.

Нешто пре овог захлађења наишао сам на неке заједнице које су имале припремљен простор матици за залегање, доста пчела, доста хране и само  три или  четири рама легла.
Закључио сам да имају све услове за још рам легла и да намерно не желе да прошире легло.
Овакво стање је само у неким кошницама. Сада ми је жао што те заједнице нисам посебно обележио.

То су вероватно заједнице које имају боље метеорологе него друге заједнице.  :D

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2320 poslato: Mart 27, 2020, 15:58:56 »
Извршио сам данас преглед на 7-8 кошница како бих упоредио стање заједница у односу на пре десетак дана.
У кошницама је у просеку за рам два пчела више него пре десетак дана.
Што се тиче легла сада је за један рам легла више а у заједницама које су имале око 7-8000 легла сада је око 10-11.000 легла.
Количина хране је за око 1 килограм мања и тамо где је било 7-8 кг хране сада је на нивоу око 6-7 килограма.

Унос полена је одличан и ако се настави обакво повољно време и сутра и прекосутра, како најављују метеоролози за мој крај  пчеле ће обезбедити довољне количине полена за свакодневне потребе + за најмање још три четири дана без изласка из кошница.

За сада развој иде сасвим нормално и усклађен је са временским условима и пашним приликама.
Гледам сам данас и уљану репицу и на њој се појављују први пупољци. Још је на висини од 20-30 цм и ускоро ће лишћем да покрије сву земљу. Надам се да ће цветање почети за око две недеље.
Трњина је такође почела да цвета и пчеле  имају одличну и здраву пашу. Неких година трњина почне тек само пет шест дана пре уљане репице. Ове године разлика ће у мом крају бити знатно већа.

Жабе се још нису огласиле својим крекетом и са прихраном ћемо још мало сачекати...

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2321 poslato: Mart 28, 2020, 19:34:46 »
Данас сам се чуо са многим драгим колегама и пријатељима који пчеларе са Родном Војом и сви они као и ја имамо исту дилему, да ли кренути са прихраном или не.
Свима сам рекао да сам синоћ предвече и навече излазио да чујем крекет жаба или дозволу од природе са покретом наглог развоја пчелињих заједница и да за сада нема ништа од дозволе.
Природа још не дозвољава а за мене су природна дешавања важнија од мојих жеља.
Волео бих и ја да смо са прихраном кренули још пре који дан али џаба, жеље су једно а стварност друго.

Пре око сат времена излазили смо поново да чујем макар коју жабу да закрекеће и да кренемо са спремањем сирупа и да кренемо вечерас са прихраном, макар на овом кућном пчелињаку где је нешто више од 70 заједница а ујутро би наставили на друго пчелињаку који је мало даље и кога не би могли вечерас прихранити због ове забране изласка после 17 сати..

И вечерас као и синоћ нема ништа од крекета жаба и покретања заједница у брзи развој то јест од прихрањивања.

Нигде ни једна жаба да закрекеће. Можда сутра, видећемо...

Заједнице сада имају и више легла него што могу да покрију у случају неког непредвидивог захлађења то јест нижих температура од оних које метеоролози најављују.

Пчеларење Родном Војом по неком мом мишљењу треба да је потпуно усклађено са природом и само тада када ускладимо своје радове са потребама живота пчела и са дешавањима у природу можемо да очекујемо најбоље резултате..

У кошницама је сада око 4 рама легла а у јачим неким заједницама чак и пет или шест рамова легла и да није овог захлађења које најваљују прво проширење легла могли смо да радимо за пар дана.
Сада је најбоље да се још мало стрпимо.

Три века испред света...

Van mreže Nemanja Banjac

• Napredni član foruma
« Odgovor #2322 poslato: Mart 28, 2020, 20:24:45 »
Pozdrav Vojo, slična situacija je i kod mene, pregledom polovine pčelinjaka, polena ima kao u basni, meda sasvim dovoljno, a najinteresantnije što u jakim zajednicama imam donešen pun ram nektara. Svaka im čast, verujem da je mrtva kopriva uzrok, jer je ova godina plodna kada je ta biljka u pitanju, u i oko mog pčelinjaka su tepisi koliko je ima.

Na polovini pregledanog pčelinjaka sam imao dve super jake sa 7 ramova legla i kipućim pčelama, koje nemaju prostora pa su otišle dole u nastavak da pripremaju. Njih sam odmah po inerciji prevešao za brzo širenje legla, spustio na podnjače a dva rama legla, hranu i ramove za polaganje jaja stavio u gornji nastavak.

Imam ih dosta na 5-6 ramova legla, al kod njih ću intervencije odraditi posle ovog drugog zahladjenja koje dolazi u ponedeljak, koje nije toliko jako kao ovo što je bilo i kraće je.

Imam I par košnica na 3-4 rama legla.
Sutra pregled ostatka pčelinjaka, verujem da je slična situacija. One koje imaju 5-6, potpomognem ako imaju kakvu blokadu da dodju do barem 7 ili 8 ramova, pa da ih prevešavam za proširenje... Ove ostale kako prodju do nameštanja za bagrem. Ako budu imale nedovoljno ramova legla, biće pomoćne. Mislim da takvih neće biti puno.

Jedino mi problem, kako da ih sirupiram, kad to moram uraditi u sred bela dana?
Treba izbeći grabež.
yu7yuu

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2323 poslato: Mart 29, 2020, 18:38:48 »
Немања пријатељу,
Не бој се грабежи када су ти пчеле здраве.
Слободно можеш да их прихрањујеш чак и преко дана. Мада бих ти препоручио да их прихраним ујутро кад већ не можеш навече..
Ни ја још нисам кренуо са прихраном.
Код мене је стање нешто мало слабије.
Полена имају сада у изобиљу и баш га фино доносе.
Мало сам у проблему био јесенас јер ми је на терену код овог ближег пчелињака било превише кошница. У кругу од километар имамо око 700-800 кошница у селу а током августа и септембра није било кише па је унос полена био слаб.
На другом, на моју срећу већем пчелињаку било је нешто мање гужве па су пчеле нешто мало боље.
Неће бити ројевог нагона до багрема.

Три века испред света...

Van mreže Nemanja Banjac

• Napredni član foruma
« Odgovor #2324 poslato: Mart 29, 2020, 19:46:48 »
Vojo, hvala na odgovoru.
Dobio sam neke slične savete i od drugih, tako da sam osmislio način prihrane. Ustanem sat vremena ranije nego inače. Do 6h ih prihranim po 300ml i lagano na posao.
yu7yuu