Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1030904 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2250 poslato: Jul 18, 2019, 14:12:01 »

Имало се шта показати. Него кажи нам која и каква је то комисија била ?

Van mreže Zoran Akik

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
« Odgovor #2251 poslato: Jul 18, 2019, 14:29:11 »
Комисија неверних Тома, којима сам показао, да нису непотребно проводили време чувајући кошнице.

Van mreže Milan D. Saric

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
« Odgovor #2252 poslato: Avgust 05, 2019, 20:46:38 »
Отворене кошнице после 40 дана. Стављен брстивар на трулексу, који ће надам се одрадити посао по врућини која нам долази (биће већа испарења). Легла има у свим кошницама, али у једној има и матичњака (и отворених и затворених)?!
Меда има у трећем наставку (скоро пун) и мало у другом. Ипак ти рамови су већином отворени, па се питам да ли чекати да их пчеле затворе; или су оне почеле да отварају претходно затворен мед како би га саносиле у плодиште?
Иначе код мене је воћна паша била одлична, багрем је подбацио, али су изгледа малина, ливада и шума "извадили" ствар. Притом направљена су три роја и два ухваћена на грани. Сигурно су се све ројиле јер сада има доста мање пчеле (на 12-15 рамова отприлике).

Нисам нигде селио, нити прихрањивао сем по 900мл из три наврата по кошници у рано пролеће.

Van mreže zoran drpljanin

• Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #2253 poslato: Avgust 06, 2019, 05:50:33 »
Milane, hoces da kazes da u vreme najveceg rojenja i ovakve godine nisi otvarao kosnice niti ih pregledao. Kako znas koje su matice sada u kosnicama, da li su se sve vratile sa oplodnje, imas li laznih matica u kosnicama, proveri to sve pre brstivara, obelezi - neobelezene. Proveri ima li krecnog legla u izrojenim, bila je godina sa puno vlage i javljalo se kod slabijih zajednica. Sve to odradi, blizi se zazimljavanje .

Van mreže Milan D. Saric

• Stari član foruma
« Odgovor #2254 poslato: Avgust 06, 2019, 10:41:34 »
Отварао сам крајем јуна, када није било легла у кошницама, а јуче сам видео да је легло компактно на 5-8 рамова. Матице нисам могао да нађем јер плодишта "кипе" од пчела, а ја као и увек у мањку са временом.

Van mreže Milan D. Saric

• Stari član foruma
« Odgovor #2255 poslato: Avgust 08, 2019, 07:14:17 »
Синоћ изврцано по 7 рамова из трећих наставака код свих пет кошница. Вечерас сам мислио да цедим још који пун рам (ако их буде било) из првих и других наставака, па да одмах кренем са прихраном.
Него занима ме кад да им вратим исцеђене на чишћење и да ли смем да изнесем центрифугу пред кошнице да је пчеле "очисте"?

Van mreže zoran drpljanin

• Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #2256 poslato: Avgust 08, 2019, 08:11:39 »
Posto je bespasni period , izvrcane nastavke vrati predvece a vrcaljku ni slucajno napolje, mozes izazvati grabez , nego je lepo operi. Sto se tice prihrane , bolje im ostavi koji ram meda vise i kreni sa ciscenjem varoe . Krajem meseca proceni zalihe i odradi prihranu sa dodatkom nozevoja. Ne zuri majkane.

Van mreže Milan D. Saric

• Stari član foruma
« Odgovor #2257 poslato: Avgust 08, 2019, 11:40:42 »
Хвала на саветима.