Autor Tema: LAVANDA  (Pročitano 3443 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sava mitic

• Više od prijatelja foruma
  • Starost: 72
  • Mesto prebivališta: Aleksinac
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
LAVANDA
« poslato: Februar 27, 2011, 18:28:27 »
Mogli bi nešto više da kažemo o lavandi.
Za početak ja ću prikazati jedan kraći film sa Francuskih polja lavande uz prijatnu muzičku numeru
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=5PHs91bIK44" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=5PHs91bIK44</a>

Van mreže stevanovic sveto

• Mesto prebivališta: Uzice, Makoviste, Varda
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: LAVANDA
« Odgovor #1 poslato: Februar 27, 2011, 22:04:10 »
 LAVANDA, LAVANDULA ( Lavandula officinalis Chaix)

Lavandula je dugovečan razgranat grmić, visok 40 do 60 cm; ima mnogo uspravnih izdanaka gusto obraslih uskim, ruzmarinu sličnim listićima. Cela biljka je siva od obilja dlaka. Vrhovi grana obrasli su sitnim plavim cvetovima udruženim u cvasti slične klasju.
 Cveta u junu i julu i odlična je medonosna biljka. Daje samo nektar. Dnevni unosi mogu biti do 6 kg, a ukupan prinos do 50 kg meda po košnici. Sa 1 Ha dobija se oko 500 kg meda. Lavanda spada u dosta sigurne paše, jer su praktično nepoznate godine kad ona uopšte ne medi. Med je svetložut, jako mirisan i vrlo prijatnog ukusa. Kristališe krupnim kristalima...
 Mediteranska je biljka. Voli toplu klimu, ali i veću nadmorsku visinu. Neke vrste su raširene i u kontinentalnom delu. Razmnožava se semenom i vegetativno (reznicama ili izdancima). Industrijska je biljka. Koristi se za dobijanje mirišljavog ulja, koje se koristi u kozmetici i farmaciji. Lavanda rasteruje  komarce , stenice, moljce i druge insekte.
 Lekovita je biljka. Koristi se kao lek od migrene, zatim za izlučivanje mokraće, protiv grčeva, nesvestice i glavobolje, za ispiranje rana i otoka itd.

Veroljub Umeljić  Atlas medonosnog bilja I

Van mreže Hadži Mario Ratancic

• Stari član foruma
  • Starost: 54
  • Mesto prebivališta: Moskva
« Odgovor #2 poslato: Februar 28, 2011, 07:41:49 »
Kod nas se sadnice lavande mogu kupiti u Velikoj Plani, vlasnik laboratorije za biotehnološki uzgoj
sadnica je gospodin Ivo Džinović, a izvoze ih u Hrvatsku gde je velika potražnja za sadnim materijalom.

Van mreže sava mitic

• Starost: 72
  • Mesto prebivališta: Aleksinac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
« Odgovor #3 poslato: Mart 01, 2011, 08:41:13 »
Na sajtu SPOS'a objavljen je ovaj tekst sa slikom na temu Lavande pa ću ga prekopirati u celosti.
Možda će ovo  biti dodatni podstrek za one koji imaju nameru da sa ovom biljkom ozbiljnije razmišljaju.

Одг: Lavanda
« Одговор #29 послато: 22-10-2010, 14:40:07 »
   Одговори са цитатомЦитат
Pozdrav
Zivim u Subotici gde mi se nalazi i plantaza. Slike su sa moje plantaze. Korist od lavande su suvi cvet i etericno ulje kao naravno i med.Od sledece godine planiram da iznesem i pcele na plantazu , imam 30 AZ kosnica koje sam u poslednjih par godina malo zapostavio ali sad su ponovo naseljene rojevima i za sledecu godinu trebala bi biti drustva pa cemo znati i koliki je kapacitet lavande. Ove godine na njoj je bilo more pcele ali ne znam koliko bi to bilo na vagi. Sadnice iz nase proizvodnje mogu se naruciti za prolece u vecim kolicinama i kostaju 30 eurocenti

ili nesto skupllje za biljku u saksiji staru 6 meseci. ovih vecih u saksijama imamo nekoliko hiljada i ako nekog interesuju mogu se isporuciti odmah. Inace lavanda cveta polovinom jula i jedno slabije cvetanje polovinom septembra, cvetovi u cvasti se otvaraju sukcesivno tako da pasa moze potrajati oko dve nedelje. Utemi predstavljanje cu se svakako predstaviti ali sam malo u guzvi ovih dana pa ne stizem da uslikam i pcelinjak i predstavim se i slikama
Pozdrav svima
Milan

Van mreže Goran Živković

• Mladi član foruma
  • **
  • Starost: 43
  • Mesto prebivališta: Kruševac
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 16, 2013, 08:45:36 »
Мени је лаванда увек у димилици, а проблема са вароом немам.

Овде су писали о нама:

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:451805-Aleksandrovac-Zdravlje-od-meda-i-lavande

Да, производимо саднице само из семена, а поруџбине примами до 15.11. сваке године.

Van mreže Никола Маодуш

• Stari član foruma
  • Starost: 30
  • Mesto prebivališta: Нови Сад, Лединци
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 16, 2013, 21:57:19 »
Свака част за идеју и предузимачки дух.
Надам се да ћете имати лепу количину меда са поља.
Свако добро.

Van mreže Goran Živković

• Mladi član foruma
  • **
  • Starost: 43
  • Mesto prebivališta: Kruševac
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 17, 2013, 22:58:56 »
Колико и како Бог да, наше је да се угледамо на пчелице без грабежи.

На слици је, како рекоше неки моји пријатељи, град за пчеле.

Хвала на подршци.

Van mreže Драган Нешковић

• Prijatelj foruma
  • Starost: 47
  • Mesto prebivališta: Mala Moštanica
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 17, 2013, 23:29:13 »
Колега Горане, само напред и срећно.
Поздрав