Autor Tema: Ponašanje pčela  (Pročitano 120484 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milija bujisic

• Mladi član foruma
  • **
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #225 poslato: Jun 10, 2018, 21:31:55 »
Hvala sole aj mi pomozi oko  onog pitanja od pre neki dan vezano za dodavanja nezrelih maticnjaka. Ja sam polako i oprezno dodao nezreli maticnjak sve kako si mi objasnio i trebalo je da matica izadje  pre 3 dana. Danas maticnjak i dalje  zatvoren i poceo da menja boju. Otvorio sam ga i unutra je bila matica sa formirani telom i skupljenim nogicama bele boje ne mrda se kao da joj je trebalo bar jos nekoliko dana do izleganja. Pcele nisu porusile maticnjak a pcele su nove da grade. Nista mi nije jasno da li postoji mogucnost sporijeg razvoja larve zbog nepovoljnih uslova ili su pcele jednostavno napustile taj maticnjak ne srusivsi ga pa larva uginula   pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #226 poslato: Jun 10, 2018, 22:08:21 »
То је „стари“ проблем и код коришћења ројевих матичњака – не знаш увек тачну старост.

Ако је матица препознатљива (има потпуни облик матице, осим крила), требало је око 36 сати до излегања (под условом да је пчеле нису мало запустиле – тада се излегање одлаже више сати). Могуће је да је то грешка у времену процене старости јаја. Ниси требао дираш матичњак. Ако не ваља, када лутка замре, пчеле то очисте. Иначе, у том узрасту се може видети да је лутка жива, јер се виде слаби покрети ножица. Чак би било успеха да си полако затворио матичњак и ојачао га лепљивом траком. Није добро ако лутка мења боју ка неким преливима сиве боје. Тада је готова.

Зато сам и писао да није добро правити ројеве (или оплодњаке) директно на пчелињаку. Може бити успешно, али и може бити катастрофално (не само по питању матичњака, него потпуне пропасти и појаве болести роја). Проблем је што су пчеле већ узнемирене недостатком матице и простор гнезда није најбоље одржаван (то је очигледно јер се види да су пчеле раштркане свуда по кошници). Пријемом матице (или излегањем младе матице из матичњака), стање се смирује и пчеле су много више окупљене око легла. Потпуна смиреност и уобичајено понашање се постиже када матица пронесе и сва пчела из наставка се сакупи у неколико густих улица око легла.

ПС

То што су започети нови матичњаци нема неке везе са додатим матичњаком (или оплођеном матицом). Сасвим је уобичајено да пчеле отпочну градњу матичњака на леглу чак и када додата млада матица почне да носи. Неке матице их одмах оштете и то пчеле среде, а неке дозволе да матичњаци остану и уклањају их један по један како „оживљавају“ односно како се матица унутар матичњака покреће.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #227 poslato: Jun 11, 2018, 21:05:39 »
То што су започети нови матичњаци нема неке везе са додатим матичњаком (или оплођеном матицом). Сасвим је уобичајено да пчеле отпочну градњу матичњака на леглу чак и када додата млада матица почне да носи. Неке матице их одмах оштете и то пчеле среде, а неке дозволе да матичњаци остану и уклањају их један по један како „оживљавају“ односно како се матица унутар матичњака покреће.

Овде сам направио грешку при писању и реченица треба да гласи: Сасвим је уобичајено да пчеле отпочну градњу матичњака на леглу и да их чак и задржи и када додата млада матица почне да носи.

Иначе, данас сам проверавао једно друштво где је додата млада матица пре неколико дана (није уписала датум када је то рађено што је грешка). Биљана је додала матицу и погрешила у раду (добро, није први пут, биће боље :) ). Млада матица је додата у присуству старе и пчеле су је ослободиле. Грешка је што није одмах сутрадан склонила кавез са старом матицом пре ослобађања младе из кавеза и што је подигла легло изнад решетке (реч је о изолатору).

Тиме је „постигнуто“ следеће: пчеле осећају да је матица одвојена гнезда и пре два дана су је јурцале по рамовима (у доњем делу кошнице је увек више старијих пчела). Смањила се као мува. Данас сам погледао и већ се припрема да пронесе.

На рамовима у делу изолатора где је матица, било је нешто мало младог легла и ту су одгајале 7 матичњака. Изнад матичне решетке је било толико присилних матичњака да је изгледало да ће да се роји. Бар сам се „најео“ млеча.

Занимљиве су ми дискусије на форумима ових дана где се „дивани“ о додавању матичњака. Спомињу се и теорије о томе како пчеле неће да прихвате зрели матичњак ако има матичњака у друштву о времену када додати матичњак по узимању матице (писао сам о томе, па да не понављам), онда се спомињу штитови и штитници за матињак... па и о селекцији на „кречно легло“.

Матичњак је део легла и пчеле се према матичњаку тако и односе – чувају га ако то могу. Неће пчеле изгристи додани матичњак, већ то може урадити млада матица ако се излеже пре додатог матичњака (за то се записује време узимања матице из оплодњака, ако се деси да нема матичњака на располагању да се одмах додају).

Штитник за матичњак није баш добро решење. Најбоље је да су пчеле око матичњака без сметњи. Штитник неће поуздано сачувати младу матицу ако се пре ње излеже нека са легла...итд...

ПС

О селекцији на „кречно легло“ не треба пуно писати. Осим да ће то бити добра превара купаца матица. Не штите матице друштво од кречног легла.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milija bujisic

• Mladi član foruma
  • **
« Odgovor #228 poslato: Jun 28, 2018, 21:01:10 »
Sole treba mi jedan savet oko matica u troramnom izolator. Naime stavio sam maticu u troramni izolator da vidim da li će pčele manje potrošiti meda u ovom bespasnom periodu i izgleda da je tako. Ispod kosnice je kontrolna vaga i nije opala iako je pasa loša. Zanima me kad je pustim iz izolatora da li će pčele povući maticnjake jer sam negde pročitao da hoće i ako hoće jesu li to rojevi ili tihe smene i kako postupiti sa košnici. Puštam je u nedelju jer počinje suncokret hvala i veliki pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #229 poslato: Jun 29, 2018, 12:21:33 »
Dužim držanjem matice u izolatoru je moguća ušteda hrane jer ne može da širi leglo i to je logično.

Kako misliš da je pustiš iz izolatora? Da leglo ostane u izolatoru ili dalje nastavlja kao normalno društvo bez pregrada koje čine izolator.

Matičnjaci koje mogu odgajati pri dužem boravku matice u izolatoru sam odredio kao matičnjake tihe smene. To ne znači da će izvršiti tihu smenu, jer ih matica oštećuje i pčele očiste sadržaj matičnjaka. Mislim da sam o ovome pisao. Može izgledati i da su rojevi matičnjaci, ali to svakako nisu. Kada se matici omogući da dalje nosi, nema rojenja.

Ako koristiš pašu sa ovakvim društvima, ukloni pregrade (preradu) koje čine izolator i ako ima dovoljno pčela može se dodati drugi nastavak. U drugi nastavak se podignu ramovi koji imaju meda, a leglo zadrži u prvom nastavku u središnjem delu nastavka.

Unos može biti i dobar jer se pčele manje zanimaju oko legla.

Ako je društvo-izolator slabije sa pčelom, drugi nastavak nije potreban. Ovde treba biti oprezan, jer se može desiti da unos bude jako dobar i smanje površinu za leglo.

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #230 poslato: Jun 29, 2018, 17:24:22 »
Ево, пронашао сам тему и поруку где сам писао о појави матичњака у изолатору (ако је уопште битно по овом питању :) ).

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1388.msg24024#msg24024

Van mreže Milija bujisic

• Mladi član foruma
  • **
« Odgovor #231 poslato: Jul 04, 2018, 21:58:31 »
Hvala sole

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #232 poslato: Jul 19, 2018, 20:52:54 »
Данас је био неки чудан дан. Биља ми каже да су јутрос пчеле биле јако узнемирене. По доласку са посла, чуо сам врло јак звук пчела које лете по пчелињаку (слично грабежи или изласку роја). Небом су се ваљали тамни облаци и изгледало је да ће врло јак пљусак, али није било ни капи кише.

На пчелињаку се и поред врло јаке облачности вршио масовни наизменични излет младих пчела (игра младих пчела). Чини се да су друштва хтела да „упуте“ младе пчеле да се сналазе и у условима јаке облачности.

Узнемиреност пчела је могла потицати и од престанка уноса којег је ових дана било око 0,4 кг.

Предвече смо пресађивали и све кошнице које сам отворио су без изузетка биле јако љуте и убадале свуда кроз кошуљу, што је углавном ретко јер је кошуља беле боје и то не појединачно, већ су у групама убадале. Али нисам могао да одолим и успешно смо пресадили на млеч иако сам се играо са здрављем и могао лоше да прођем...шта ти је страст према неком послу.

С обзиром на стање биља које је једро, дешаваће се игра младих пчела, па да се не уплашите од грабежи која је иначе врло могућа и ипак треба пазити.

ПС

Разлог љутине пчела може бити снажна промена метеоролошких услова и наелектрисања у атмосфери коју сам почео јако да осећам од око 14 часова. Док смо пресађивали, једва сам се кретао по пчелињаку и на левом оку ми се појавило замречење на доњој половини ока.

Собзиром на опште услове овог дана, не чуди ме да су пчеле биле узнемирене и појачано љуте...дешава се...и људима и пчелама.

Van mreže Рајко Борић

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Понашање пчела
« Odgovor #233 poslato: Maj 30, 2019, 21:33:24 »
Проф. др Симеун Грозданић „Симо“ био је један од пионира у изучавању понашања животиња а нарочито пчела. Његова дела изучавају на факултетима широм света. Читајући текстове проф. Грозданића увиђамо да животиње мисле и да су знатно паметније него што се сматра. Укључујући инсекте. Познат је израз свест заједнице (синон.:  еусоцијалност; колективна свест; друштвена свест; енгл.: eusociality; hive mind; collective consciousness; group mind; social mind; немач.: Volksstimmung) са значењем: очигледна свест колонија социјалних инсеката.
Зар вам се не чини понекад да је пчелиња заједница паметнија од пчелара?

Запажања:
Деца су пре пар дана нашла повређено младунче вране. Ставили су га у кутију и почели да хране. Понцетом му дају комадиће мачије хране. Воду шприцем. Па га помазе. Занимљивост је ова: вранче захваљује за сваки залогај, гутљај и мажење различитим гакањем. Иначе не галами. Пуштају га из кутије и оно се љубопитљиво гега около.
Друга занимљивост: њихова мачка, изванредан ловац, коју зову еколошка катастрофа јер лови све живо а нарочито корисне птице и бубе, не дира вранче. Видела је да се деца баве њоме и само гледа шта се ради. Чак и кад су сами врана и мачка. Зар то није доказ да свест надвладава инстикт?