Autor Tema: Formiranje pčelinjeg društva u RV od nukleusa do maksimalno razvijenog društva  (Pročitano 60746 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Добро дошао на форум Емире. Из свог искуства Вам могу саветовати да кренете још ове године. Тако сам се и ја прве године снебивао и исувише размишљао и отишла је година. И исто сам мислио да ћу наћи неки одбегли рој.
Рачунајте да ће Вам требати довољно средстава да купите кошнице или да их направите, да их офарбате, направите постоља, да купите пчеларску блузу, рукавице, димилицу и печурке и пчеларски нож. Требаће Вам жица за утапање сатних основа и саме основе, нитне, жврк...
Ако мислите да је компликовано можда и јесте поготово овако набацано збрда-здола... али имате довољно времена да Вам све легне у глави... Размислите и полако...

Све што уложите вратиће Вам се вишеструко... то Вам гарантујем... и не мислим на материјално...

Зато не чекајте, него ако нисте вични да направите пар кошница онда их купите и купите ројеве на рамовима. За почетника није пакетни рој осим ако имате искусног ментора. Ментора би требало да имате свакако али слабо ко познаје предности РВ кошнице... имате довољно корисних савета на овом форуму а можда и преко приватних порука добијете још корисније савете... наћи ће се већ неко да Вам помогне и сам Воја је увек расположен да да корисне савете... имате на интернету доста материјала... набавите понеку књигу... ипак не верујте у све што видите и чујете... проверите са Војом или овде на форуму...

Воја вероватно зна више пчелара који пчеларе са РВ кошницом у Републици Српској и у Федерацији као и ко производи кошнице.

Има на овом форуму Милан Драгичевић који пчелари РВ кошницом па га можеште пронаћи на фејзбуку пошто у последње време није активан на овом форуму. Контактирајте га па ће Вам и он можда помоћи.

Другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Dobro došao Emire.
Voja je osmislio tzv. prelazne nastavke.
Prvo se ti informiši šta je to, kako se koristi, pa onda prenesi svom mentoru. On će već brzo shvatiti kako se to radi i pomoći će ti da prebaciš - napr. LR ramove i oformiš RV košnicu.
(hteo sam samo da kažem, da to ne mora biti problem...)
Svako dobro.
p.s.
Nemoj da ti izgovor bude "ma, to mi je komplikovano"...U pčelarstvu te čeka puno interesantnih ("komplikovanih") stvari. Ko nije spreman za to, ko ne beži od izazova...bolje da ne počinje...

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Pozdrav svima. Da ne otvaram istu temu, reciklirat ću ovu.

Prvo da se predstavim, pošto sam novi. Po korisničkom imenu, zovem se Emir Hodžić, iz Zenice, BiH. O pčelarstvu čitam i slušam/gledam već mjesecima, ali se lomim da li da krenem sada u proljeće 2020. godine ili da čekam 2021. godinu. U BiH RV nije baš popularna, kako sam mogao da vidim, tako da mi je jedina mogućnost da kupim košnice i da kupim paketni roj ili da pronađem prirodni roj. Da li sam u pravu? Kada smo kod toga, postoji li pouzdan proizvođač RV košnica u BiH?

Hvala unaprijed na savjetima, a nastojat ću pročitati dosta od ovog foruma, jer je RV jako, jako interesantna.

pozdrav,
 
Добро нам дошао колега Емире!
дошао си на најбогатији форум на Балкану а вероватно и много шире.
Америка, Русија, Канада, Кина, Аустралија, Нови Зеланд, Немачка, Италија, Шпанија и све земља света много, много, много заостају за нама.
Ово сам рекао под неком посебном енергијом али заиста они много заостају за нашим пчеларством.

Ми имамо чему да их научимо ако они желе да уче а ако не желе опет срећно им било, нека раде како желе и како мисле да им је најбоље.
Све ово значи да си на правом месту на извору напретка у пчеларству и на месту где можеш много тога научити.

Наше кошнице су једине кошнице на свету које су својом конструкцијом и укрштеним рамовима нижим од висине клубета прилагођене нашој крајинској ( не крањској јер таква не постоји него крајинској-таква постоји у свим земљама у окружењу осим у земљама бивше југе ) раси пчела, величини клубета наше расе пчела као и потребама прихвата најразвијенијих заједница.

Са нашим кошницама се лакше ради и постижу најбољи резултати.

Код њих је храна боље распоређена у односу на ЛР, ДБ, Фарар и друге дугорамне кошнице а због укрштања рамова и слабијег продора светлости и одговарајућег медног пута оне раније престају са леглом на крају сезоне и касније покрећу легло пре нову сезону, чиме сачувају зимске пчеле и успоравају развој варое.

Зато могу да ти кажем да те сам Бог послао на овај форум где можеш научити толико тога колико немаш на свим другим форумима из окружења.

РВ кошнице у БиХ производи мој пријатељ Милан Драгичевић а мислим да то ради у Брчком.
Мислим да се код њега могу набавити и ројеви као и сатне основе. Знам да има два пчелињака са Родна Воја кошницама...
Поред њега ту је и његов учитељ Анте Бошњак који је велики познавалац пчеларства и човек који је годинама писао о својим искуствима са РВ кошницама и наводио упоредне резултате, предности у приносу меда, брзини развоја пчелињих заједница, лакоћи у раду, умножавању пчелињака и друге у односу са ЛР кошнице којим је пчеларио око 50 година, да би на крају продао ЛР кошнице и прешао на Родну Воју.
 Такође у БиХ има још доста, доста пчелара који пчеларе са РВ кошницама али се слабије оглашавају на интернету.
Све што ти буде нејасно само питај, ту смо да размењујемо искуства...

Желим ти срећан почетак....

Благодарим...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Emir_Hodzic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica, BiH
Pozdrav svima. Da ne otvaram istu temu, reciklirat ću ovu.

Prvo da se predstavim, pošto sam novi. Po korisničkom imenu, zovem se Emir Hodžić, iz Zenice, BiH. O pčelarstvu čitam i slušam/gledam već mjesecima, ali se lomim da li da krenem sada u proljeće 2020. godine ili da čekam 2021. godinu. U BiH RV nije baš popularna, kako sam mogao da vidim, tako da mi je jedina mogućnost da kupim košnice i da kupim paketni roj ili da pronađem prirodni roj. Da li sam u pravu? Kada smo kod toga, postoji li pouzdan proizvođač RV košnica u BiH?

Hvala unaprijed na savjetima, a nastojat ću pročitati dosta od ovog foruma, jer je RV jako, jako interesantna.

pozdrav,
 
Добро нам дошао колега Емире!
дошао си на најбогатији форум на Балкану а вероватно и много шире.
Америка, Русија, Канада, Кина, Аустралија, Нови Зеланд, Немачка, Италија, Шпанија и све земља света много, много, много заостају за нама.
Ово сам рекао под неком посебном енергијом али заиста они много заостају за нашим пчеларством.

Ми имамо чему да их научимо ако они желе да уче а ако не желе опет срећно им било, нека раде како желе и како мисле да им је најбоље.
Све ово значи да си на правом месту на извору напретка у пчеларству и на месту где можеш много тога научити.

Наше кошнице су једине кошнице на свету које су својом конструкцијом и укрштеним рамовима нижим од висине клубета прилагођене нашој крајинској ( не крањској јер таква не постоји него крајинској-таква постоји у свим земљама у окружењу осим у земљама бивше југе ) раси пчела, величини клубета наше расе пчела као и потребама прихвата најразвијенијих заједница.

Са нашим кошницама се лакше ради и постижу најбољи резултати.

Код њих је храна боље распоређена у односу на ЛР, ДБ, Фарар и друге дугорамне кошнице а због укрштања рамова и слабијег продора светлости и одговарајућег медног пута оне раније престају са леглом на крају сезоне и касније покрећу легло пре нову сезону, чиме сачувају зимске пчеле и успоравају развој варое.

Зато могу да ти кажем да те сам Бог послао на овај форум где можеш научити толико тога колико немаш на свим другим форумима из окружења.

РВ кошнице у БиХ производи мој пријатељ Милан Драгичевић а мислим да то ради у Брчком.
Мислим да се код њега могу набавити и ројеви као и сатне основе. Знам да има два пчелињака са Родна Воја кошницама...
Поред њега ту је и његов учитељ Анте Бошњак који је велики познавалац пчеларства и човек који је годинама писао о својим искуствима са РВ кошницама и наводио упоредне резултате, предности у приносу меда, брзини развоја пчелињих заједница, лакоћи у раду, умножавању пчелињака и друге у односу са ЛР кошнице којим је пчеларио око 50 година, да би на крају продао ЛР кошнице и прешао на Родну Воју.
 Такође у БиХ има још доста, доста пчелара који пчеларе са РВ кошницама али се слабије оглашавају на интернету.
Све што ти буде нејасно само питај, ту смо да размењујемо искуства...

Желим ти срећан почетак....

Благодарим...

Gosp. Vojo i kolege pčelari,

Prije svega, hvala na toplim riječima dobrodošlice, zaista mi to puno znači.

Ja bih zamolio gosp. Voju, ako ima vremena, da mi napiše kako bi bilo najbolje da krenem sa nekih 3 košnice. Da li da kupim odmah 4 nastavka za svaku ili da krenem sa manje nastavaka? Da li se u nekom trenutku sezone koristi matična rešetka, tj. da li će mi ista trebati? Da li da tražim podnicu sa AV mrežom ili bez? Ja bih volio izbjeći prelazne nastavke i uzeo bi društva na RV ramovima, pa sam pronašao (jedva) kolegu Milana i sada čekam odgovor.

Jedna stvar, koja mi nikako nije jasna kod RV je kako funkcioniše hranilica. Oprostite mom neznanju, ali me zbunjuje njen izgled sa one dvije pregrade. Gdje se stavlja sirup?

Imam more nekih pitanja, pa je možda najlakše da se stavite "u moju kožu" i da mi napišete kako bi Vi počeli. Naravno, standardna oprema se podazumijeva, kako je to kolega Zoran opisao.

Unaprijed hvala i pozdrav svima.

Emir

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Колега Емире, ево стиже одговор.
Како за Емира тако и за све почетнике...
Најбоље би било да кад купујете делове за кошнице да то одмах комплетирате, тј да одмах купите кошнице са 4 наставка јер ће вам ако не прве сезоне онда сви ти делови требати већ наредне сезоне. У првој години РВ заједнице обично се развију на два до три наставка у зависности од пашних услова.
Што се тиче набавке матичне рештке она је потребна и скоро обавезна али углавном након што заједнице развијемо до оптималне снаге мада се по некад може користи у циљу искоришћавања паше и када заједница није на оптималној снази. Углавном најбоље ју је набавити одмах када и кошницу. Она се посебно купује и не налази се у комплету приликом набавке.
У Ваљеву наш колега и члан овог нашег Форума Никола Тодосић производи матичне решетке за РВ кошнице а ја препоручујем употребу платистичних решетки.
Рам матичне решетке са летом такође је потребно набавити.

Што се тиче подљача ту бих препоручио употребу пуних подњача ради бољег и бржег развоја нових заједница а после током августа било би добро и да имамо по коју жичану подњачу ради контроле варое. Па сви нека се владају према својим могућностима.

Хранилица:
Хранилица има вентилациони простор на предњем делу кошнице и он служи само за вентилацију док у задњем делу има магацински простор за прихват сирупа и његова запремина је два литра код стандардне РВ и ЕВ хранилице.
Кроз страницу која је постављена у магацинском простору налазе се прорези за пролазак сирупа до канала за храњење пчела и до бране.
Канал за храњење не сме бити шири од 15 мм јер се тиме спречава дављење пчела у каналу.
Брана мора бити квалитетно урађена и мора да дихтује и не сме да пропушта сируп по унутрашњости кошнице.
Преко хранилице поставља се папир а за те намене најбоље је користити онај мало дебљи папир то јест папир од на пример џакова за сточно брашно.

Ако има још питања изволите...

Благодарим...
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Како сам наслов каже овде је Војо детаљно описао како од новог роја стићи до максимално развијеног друштва.

Ја сам искористио ову тему и радио по њој јер су ми друштва ушла лоша у зиму (на по једном наставку) и фактички се као ројеви развијали овог пролећа. Једина разлика је што сам ја имао већ изграђене рамове, а не основе како је Војо писао. Па ме занима да ли то нешто мења код објашњених поступака или само још више убрзава развој (пчеле не морају да граде саће)?

Такође ме интересује још нешто... Пошто сам имао сво изграђено саће, друштва су имала 10 и 11 рамова легла приликом ограничавања и додавања трећег наставка. Следећег викенда ће бити 10 дана од тада, па ме занима да ли тада да отварам плодишта и дижем затв легло горе, а да доле додам празно саће?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
И још једно питање, који је код вас главни "окидач" за додавање 4. наставка, и самим тим, смањење гужве и могућности за ројењем: бројност пчела  (колико рамова треба да запоседају), количина сакупљеног меда (колико медишних рамова треба да је попуњено нектаром) или нешто треће?