Autor Tema: Rani uzgoj matica  (Pročitano 55949 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miloš Blagojević

• Član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #120 poslato: April 04, 2018, 18:03:12 »
mislio sam dodavati u drustvo koje sam planirao izgradjene ramove matici na polaganje i kako to bude poklopljeno dizati u drugi nastavak gde ce matice biti odgajanje, u trenutku kad budu pcele iz ramova sa poklopljenim leglom budu izlazile i  odrasle za odgoj maticnjaka i budu povoljni vremenski uslovi krenem sa presadjivanjem,   iz poklopljenih ramova ce izlaziti postepeno pcele raznih starosnih struktura, odradi se  rotacija nastavaka i sve ostalo po protokolu, proucicu teoriju jos puno puta pre nego krenem u posao, ako ne uspem iz prve nece biti smak sveta, probacu dok ne uspem

Van mreže Dragan Šošić

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #121 poslato: April 04, 2018, 18:12:03 »
Ја сам твоја питања схватио у смислу појачавања друштва за ранији одгој.

Ниси добро проучио шта и како треба. Потребно је изнад решетке подизати младо легло, а не поклопљено. Ако би ставио поклопљено до матичњака и оно се током одгоја излеже, могу уништити матичњаке при најмањем захлађењу.

Такође, пчеле које се излежу се релативно брзо премештају ка плодишту где има младог легла и матичњаци буду брзо запостављени и најчешће уништени (или лоше одгајени).

Зашто је потребна ротација када се подиже легло?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

• Član foruma
« Odgovor #122 poslato: April 04, 2018, 18:24:53 »
mislio sam na rotaciju posle kod preusmeravanja pcela iz donjeg u gornji nastavak, nevezano za leglo
i da omasio sam temu, meni je ustvari bitan uzgoj matica, ne mogu stici za rani uzgoj matica

znaci promasaj u najavi, moracu ciste glave i svesti procitati ovo od samog pocetka

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #123 poslato: April 04, 2018, 18:31:35 »
Имаш две теме у којима сам писао и које су битне по овом питању. То је ова тема (и не односи се само на рани узгој – има и општих и практичних ствари по питању одгоја матичњака и током сезоне) и тема Производња матичне млечи.

Напомињем да ја радим одгој матичњака у присуству матице (простор са матичњацима је одвојен матичном решетком). Остале начине познајем теоретски, а многи ме нису ни занимали јер су по мом мишљењу непрактични.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

• Član foruma
« Odgovor #124 poslato: April 07, 2018, 10:18:33 »
proucicu sve podrobno pa pitam opet ako ima nejasnoca, hvala na pomoci

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #125 poslato: April 07, 2018, 20:53:46 »
Већ има излежених трутова. За мање почетне туре матица ће бити сасвим довољно :), јер крећем прво пресађивање тек за 3-4 дана (данас припремљени изолатори).

Кашњење у односу на претходне године је око 7 дана и то не значи ништа јер је боље закаснити а да има много трутова када буде потребно. Иначе, друштва која служе за одгој матичњака су спремна и без икаквог појачавања (то су друштва у полумедиштима). Неке су ме чак изненадиле.

ПС

На слици је кошница која је у фебруару имала прилично ниско постављено клубе и пуно влаге на фолији. Данас сам горњи наставак подбацио, али нисам стигао да сликам (сликаћу сутра и видеће се да ни један рам није померан). У првом наставку се види да има на више рамова поклопљеног легла, али и пчела које заузимају два наставка и то у густо запоседнутим улицама. У горњем наставку је легло и храна (нисам ништа гледао, али изгледа одлично јер се види прилично легла погледом одоздо).

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #126 poslato: April 08, 2018, 22:13:00 »
Ево слика које сам обећао. Наставцима су замењена места јуче.

Друштво се развило скоро невероватно :) (није нигде сељена и прихраном је допуњена зимница).

У време када је фотографисано, недостају још и излетнице којих је напољу било пуно :)

У сваком случају спремна за одгој матичњака. 

ПС

Како је то изгледало зимус, да се човек уплаши. Ипак сам је више пута проверавао да не „сиђе“ у први наставак и ту „заглави“.

Van mreže Vladimir Todic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
« Odgovor #127 poslato: Maj 28, 2018, 21:23:37 »
Драгане, пчелама прија та фолија? Користиш фолију преко целе године или само зими? Или само на неким друштвима? Које је дебљине та фолија, то она дебља што има у фарбарама?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Miroslav Jovanović

• Prijatelj foruma
  • Neka vas bog čuva od zlih žena, od dobrih se čuvajte sami.
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
« Odgovor #128 poslato: Jul 13, 2018, 03:53:33 »
Nije rani ali jeste uzgoj matica...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nebojša Pešić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
« Odgovor #129 poslato: Jul 13, 2018, 12:51:10 »
   Мирославе, када се излежу матице и има ли нешто за продају. Поздрав из Качарева код Панчева.

Van mreže Miroslav Jovanović

• Prijatelj foruma
  • Neka vas bog čuva od zlih žena, od dobrih se čuvajte sami.
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
« Odgovor #130 poslato: Jul 13, 2018, 14:17:57 »
   Мирославе, када се излежу матице и има ли нешто за продају. Поздрав из Качарева код Панчева.
Има и за продају. Поздрав из Шарбана Уб
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #131 poslato: Jul 31, 2018, 20:11:22 »
Завршне туре матичњака и ове године у мањим серијама ради сигурније оплодње.